Na 400 tisíc Izraelců obnovilo protesty proti drahotě

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
3. 9. 2011 22:00
Izraelská města zažila dosud největší demonstrace
Stanový tábor v Tel Avivu
Stanový tábor v Tel Avivu | Foto: Reuters

Tel Aviv  - Izraelci obnovili masové protesty proti drahotě zhoršujícím se sociálním podmínkám v zemi. Demonstrace, které se sešly na mnoha místech v sobotu večer, jsou největší od července, kdy začaly.

Podle izraelských médiích se v několika městech sešlo na 400 tisíc lidí, přitom největší demonstraci zažil Tel Aviv, do jehož centra přišlo na 300 tisíc manifestantů.

Demonstrace se uskutečnila také v Jeruzalémě, kde se před rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua sešlo 30 tisíc demonstrantů.

"Řekli nám, že hnutí ztrácí dech. Dnes večer dokazujeme opak," řekl podle AFP šéf svazu studentských organizací Itzik Šmuli. "My, noví Izraelci, jsme odhodláni pokračovat v boji za spravedlivější a lepší společnost. Víme přitom, že bude dlouhý a těžký," dodal.

Pokojná série manifestací začala v červenci v centru Tel Avivu, když si tam studenti postavili stany na protest proti vysokým cenám bydlení. Stanová městečka vzápětí začala vyrůstat i v dalších izraelských městech a konaly se pak tisícové demonstrace proti vysokým nákladům na bydlení a za vyšší státní výdaje do sociálních programů.¨

Pod vlivem nebývalého zájmu o účast na protestech přišly vůči vládě Benjamina Netanjahua další požadavky, mimo jiné platové a pracovní nároky lékařů, učitelů nebo dělníků.

Kromě snížení nájemného, jehož výše během posledních tří let stoupla o 40 procent, požadují účastníci protestního hnutí snížení daní pro příslušníky střední třídy a zvýšení daní pro bohaté, zlepšení péče o matky s dětmi a vyšší výdaje státu do školství.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy