Myši mají hudební sluch, navzájem se učí zpívat

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 10. 2012 12:03
Myší serenády jsou uchem neslyšitelné, podle vědců jsou ale spíš průměrné
Platí pravidlo silnějšího. Serenádu vybírá největší myšák v kleci.
Platí pravidlo silnějšího. Serenádu vybírá největší myšák v kleci. | Foto: Reuters

Durham - Obyčejné laboratorní myši mají stejně jako lidé či někteří ptáci mozková centra, která jim umožňují vnímat melodie.

Ty si navíc malí hlodavci dovedou zapamatovat a reprodukovat je.

Nové melodie se učí navzájem.

Mezi spolubydlícími platí pravidlo silnějšího. Ukázalo, že pokud se sejdou dva myšáci v jedné kleci, začne si menší z nich prozpěvovat melodii toho většího.

Podle závěrů studie badatelů z Duke University v Severní Karolíně, publikované v odborném magazínu Plos One, takové sladění trvá v průměru osm týdnů. Poté si klec prozpěvuje jednohlasně. 

Zajímavostí je, že myšáci jsou ochotní zpívat jen v přítomnosti samiček. Zpěvem si je totiž namlouvají.

Myší serenády jsou lidským uchem neslyšitelné. Pohybují se nad hranicí ultrazvuku, ve frekvencích od 50 do 100 kilohertz.

Po převedení do pro lidi slyšitelné podoby prý písně znějí jako pískané nářky. Vědci se až doposud domnívali, že se myšáci nic jiného než svou serenádu zpívat nenaučí. 

Tzv. vokální učení je totiž v živočišné říši vzácné. Krom lidí jím disponují někteří ptáci, velryby, delfíni, lachtani, netopýři a sloni.

Podle jednoho z autorů výzkumu Ericha Jarwise se teď ukázalo, že lidé hlodavce podcenili. No a jací jsou tedy myší zpěváci?

"Domníváme se, že jsou průměrní. Například někde mezi kuřetem a zpívajícím ptákem nebo mezi primátem a člověkem," vysvětlil Jarwise BBC.

Myši umějí i lidské výrazy. Nevěříte?

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

Další zprávy