Mých prvních 100 dnů v úřadu bylo nejúspěšnějších v historii, pochválil se Trump

ČTK ČTK
30. 4. 2017 0:08
Od inaugurace amerického prezidenta Donalda Trumpa uplynulo právě sto dní. V rozhlasovém projevu při té příležitosti prohlásil, že jeho vláda je nejúspěšnější v historii. Mnohá liberální americká a světová média ale tento názor nesdílejí a ve svých komentářích poukazují na to, že Trump většinu svých předvolebních slibů nesplnil.
Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump prohlásil, že jeho vláda byla v prvních 100 dnech nejúspěšnější ze všech administrativ v historii země. Za pouhých 14 týdnů přinesla naše vláda do Washingtonu "zásadní změny", dodal šéf Bílého domu v projevu, který byl vysílán v rozhlase. Mnohá liberální americká a světová média ale tento názor nesdílejí a ve svých komentářích poukazují na to, že Trump většinu svých předvolebních slibů nesplnil.

Americký prezident v projevu řekl, že občané Spojených států jsou jediní, komu zachovává loajalitu. Sto dnů od lednové prezidentské inaugurace uplynulo právě v sobotu a Trump již předem prohlásil, že večer plánuje strávit s těmi, kteří ho do úřadu zvolili a kteří podle průzkumů veřejného mínění nadále setrvávají na jeho straně.

S novináři večeřet nebude

Trump, jenž obviňuje média ze lží, se rozhodl nezúčastnit se výroční večeře pořádané asociací korespondentů v Bílém domě, jíž se v minulosti prezidenti tradičně účastnili. Trump je prvním prezidentem od roku 1981, který na akci nepřijde.

Místo toho večer stráví mezi voliči ve státě Pensylvánie, kde ve volbách získal 48 procent hlasů. Bylo to poprvé, co tento stát podpořil republikánského kandidáta od roku 1988, kdy místní hlasovali pro George Bushe staršího, napsala agentura AP. V metropoli státu Harrisburgu vystoupí Trump na shromáždění svých stoupenců.

"Společně vidíme, jaké úspěchy jsou možné, když stavíme Američany na první místo," prohlásil v rozhlasovém projevu Trump. "Proto jsem nařídil odstoupení USA od transpacifické smlouvy. Ten den byl rozhodujícím okamžikem pro naši zemi. Upozornil totiž ostatní země světa, že američtí dělníci již nebudou zrazováni," dodal.

Trump se v sobotu večer (místního času) chystá podepsat výnos nařizující ministerstvu obchodu a Úřadu obchodního zmocněnce USA (USTR), aby přezkoumaly americké obchodní dohody. Cílem je zjistit, zda obchodní partneři Spojených států a Světová obchodní organizace jsou vůči USA spravedlivé, uvedla agentura AP.

Liberální média v hodnocení prvních 100 dní Donalda Trumpa poukázala na to, že se prezidentovi nedaří plnit nejvýznamnější sliby, které dal v předvolební kampani. Neprosadil mimo jiné v Kongresu zrušení a nahrazení zdravotní reformy známé jako Obamacare, kvůli otázkám kolem financování je nejasný také osud výstavby zdi na hranicích s Mexikem.

I kritici prezidenta USA ale připouštějí, že některým svým předvolebním slibům Trump dostál. Prosadil zvolení nového ústavního soudce, vydal několik exekutivních příkazů omezujících regulaci podnikání a ochranu životního prostředí a oznámil již zmíněný odchod od transpacifické obchodní smlouvy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy