Mých prvních 100 dnů v úřadu bylo nejúspěšnějších v historii, pochválil se Trump

ČTK ČTK
30. 4. 2017 0:08
Od inaugurace amerického prezidenta Donalda Trumpa uplynulo právě sto dní. V rozhlasovém projevu při té příležitosti prohlásil, že jeho vláda je nejúspěšnější v historii. Mnohá liberální americká a světová média ale tento názor nesdílejí a ve svých komentářích poukazují na to, že Trump většinu svých předvolebních slibů nesplnil.
Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump prohlásil, že jeho vláda byla v prvních 100 dnech nejúspěšnější ze všech administrativ v historii země. Za pouhých 14 týdnů přinesla naše vláda do Washingtonu "zásadní změny", dodal šéf Bílého domu v projevu, který byl vysílán v rozhlase. Mnohá liberální americká a světová média ale tento názor nesdílejí a ve svých komentářích poukazují na to, že Trump většinu svých předvolebních slibů nesplnil.

Americký prezident v projevu řekl, že občané Spojených států jsou jediní, komu zachovává loajalitu. Sto dnů od lednové prezidentské inaugurace uplynulo právě v sobotu a Trump již předem prohlásil, že večer plánuje strávit s těmi, kteří ho do úřadu zvolili a kteří podle průzkumů veřejného mínění nadále setrvávají na jeho straně.

S novináři večeřet nebude

Trump, jenž obviňuje média ze lží, se rozhodl nezúčastnit se výroční večeře pořádané asociací korespondentů v Bílém domě, jíž se v minulosti prezidenti tradičně účastnili. Trump je prvním prezidentem od roku 1981, který na akci nepřijde.

Místo toho večer stráví mezi voliči ve státě Pensylvánie, kde ve volbách získal 48 procent hlasů. Bylo to poprvé, co tento stát podpořil republikánského kandidáta od roku 1988, kdy místní hlasovali pro George Bushe staršího, napsala agentura AP. V metropoli státu Harrisburgu vystoupí Trump na shromáždění svých stoupenců.

"Společně vidíme, jaké úspěchy jsou možné, když stavíme Američany na první místo," prohlásil v rozhlasovém projevu Trump. "Proto jsem nařídil odstoupení USA od transpacifické smlouvy. Ten den byl rozhodujícím okamžikem pro naši zemi. Upozornil totiž ostatní země světa, že američtí dělníci již nebudou zrazováni," dodal.

Trump se v sobotu večer (místního času) chystá podepsat výnos nařizující ministerstvu obchodu a Úřadu obchodního zmocněnce USA (USTR), aby přezkoumaly americké obchodní dohody. Cílem je zjistit, zda obchodní partneři Spojených států a Světová obchodní organizace jsou vůči USA spravedlivé, uvedla agentura AP.

Liberální média v hodnocení prvních 100 dní Donalda Trumpa poukázala na to, že se prezidentovi nedaří plnit nejvýznamnější sliby, které dal v předvolební kampani. Neprosadil mimo jiné v Kongresu zrušení a nahrazení zdravotní reformy známé jako Obamacare, kvůli otázkám kolem financování je nejasný také osud výstavby zdi na hranicích s Mexikem.

I kritici prezidenta USA ale připouštějí, že některým svým předvolebním slibům Trump dostál. Prosadil zvolení nového ústavního soudce, vydal několik exekutivních příkazů omezujících regulaci podnikání a ochranu životního prostředí a oznámil již zmíněný odchod od transpacifické obchodní smlouvy.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy