Muži v Saúdské Arábii špehují ženy díky aplikaci. Google i Apple ji nechtějí stáhnout

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 3. 2019 11:30
Dva největší hráči na trhu mobilních platforem App Store a Google Play odmítají ze svých internetových obchodů odstranit aplikaci Absher. Muži díky ní mohou v Saúdské Arábii sledovat, kde se pohybuje jejich manželka nebo kterákoliv jiná žena, kterou chtějí mít pod kontrolou. Stačí k tomu přitom znát jen pár osobních údajů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle amerických kongresmanů i lidskoprávních organizací aplikace posiluje silně patriarchální společnost v konzervativní muslimské Saúdské Arábii. V zemi jsou ženy utlačované a mají nedostatek práv.

Čtrnáct zástupců Kongresu USA tak minulý měsíc zaslalo dopis šéfům amerických technologických firem Apple a Google Timu Cookovi a Sundarovi Pichaiovi, v němž žádají smazání aplikace. Politici v dopise, pod kterým jsou podepsaní například Rashida Tlaibová, Ilhan Omarová nebo Jim Cooper, dali dvojici společností ultimátum. Aplikace měla zmizet do 28. února.

Jenže poslední den uvedeného měsíce skončil a aplikace, kterou od roku 2015 provozuje saúdskoarabské ministerstvo vnitra, je v obchodech obou firem dál zdarma dostupná ke stažení. Podle Googlu Absher neporušuje žádné smlouvy, informoval zpravodajský server The Independent.

"Odpovědi, kterých se nám zatím od Applu a Googlu dostalo, jsou hluboce neuspokojivé," reagovala na nečinnost internetových gigantů kongresmanka Jackie Speierová a upozornila, že smazat aplikaci není nic složitého.

E-government jako hlavní funkce

Google a Apple se zdráhají vyjmout službu ze své nabídky zřejmě i proto, že primárně nejde o aplikaci určenou ke kontrole žen. 

Absher především slouží jako nástroj e-governmentu, který má ulehčit lidem od byrokratické zátěže a front na úřadech. Uživatelé si mohou v aplikaci například prodloužit platnost řidičského průkazu, registrovat vozidlo nebo zaplatit pokutu za parkování. Internetová služba také umožňuje lidem zažádat o víza nebo se dostat k různým vládním dokumentům on-line. 

Kromě toho ale Absher umožňuje mužům v zemi dohlížet na svou choť, sestru, dceru nebo třeba neteř. 

Aplikace například pošle mužům SMS upozornění, když ženy u letištní kontroly ukážou svůj cestovní pas. Muži mohou do aplikace také zadat, kolik cest smí žena v určitém období podniknout a na jak dlouho. Současně mohou ale povolení k letu pomocí několika kliknutí kdykoliv zrušit. Mužští uživatelé také dostanou notifikaci kdykoliv, kdy žena opustí nějaké určité vymezené území. Kdyby například Saúdská Arabka chtěla ze země utéct, může to být pro ni o to těžší.

Podle zpravodajského webu Bussiness Insider umožňuje internetová služba obdobně kontrolovat pohyb migrantů, kteří v Saúdské Arábii pracují. Toho pak podle serveru využívají zaměstnavatelé, pro něž migranti dělají.

11 milionů uživatelů

Aplikace se dá používat v arabštině i angličtině. Podle informací zpravodajského webu Arab News z minulého měsíce ji má v chytrých telefonech staženo více než 11 milionů lidí. V Saúdské Arábii žije necelých 33 milionů obyvatel. 

"Aplikace, jako je tato, může přispět ke zneužívání lidských práv včetně diskriminace žen," tvrdí o službě, která se dá v překladu přeložit jako "k vašim službám" nebo "dobré zprávy", nezisková organizace Human Rights Watch (HRW). 

Výzkumnice HRW Rothna Begumová uznává, že Absher především slouží k rychlejšímu poskytování řady služeb. Podle ní by tak stačilo, kdyby z aplikace zmizely nástroje na sledování a dále by nabízela stejný servis jako dosud. 

Saúdská Arábie se podle zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2017 řadí k deseti zemím světa, kde panuje nejmenší rovnost pohlaví. Ženy se sice v poslední době pod vládou korunního prince Mohammeda bin Salmána dočkaly několika změn (od loňského června mohou například řídit), situace se ale k lepšímu výrazněji neobrátila.

Na začátku roku upoutal velkou mediální pozornost například příběh osmnáctileté dívky Rahaf Kunúnové, která podle svých slov utekla ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním i citovým zneužíváním ze strany mužských rodinných příslušníků.

Video: První rozhovor s mladou Saúdskou Arabkou, která v lednu utekla od rodiny

První rozhovor s mladou Saúdkou, která utekla od rodiny | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

před 29 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy