Cílem teroru podle soudu bylo ovlivnit ruskou politiku v Sýrii, kde Rusko od září 2015 vojensky podporuje svého spojence v Damašku Bašára Asada.
Abrora Azimova trestní senát odsoudil na doživotí za financování útoku. Jeho bratr Akram si má odpykat 28 let. Soudce dále oznámil, že Muchamadjusup Ermatov dostal 28 let, Ibragim Ermatov 27 let a Sodik Ortikov 22 let. Dvacet let za mřížemi si má odpykat Šochista Karimovová, jakož i Machamadjusuf Mirzaalimov, Dilmurad Muidinov a Azamžon Machmudov. O rok kratší trest dostali Sejfull Chakimov a Bachram Ergašev.
Ani jeden z odsouzených, pocházejících podle médií ze středoasijských postsovětských republik Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu, se k vině nepřiznal. Tvrdili, že byli vybráni jako obětní beránci, zatímco pravé organizátory útoku se ruským policistům nepodařilo odhalit.
Tři z nich si podle listu Kommersant stěžovali, že je podrobili mučení v "tajném vězení FSB", tedy ruské tajné služby.
Sebevražedný útok podle vyšetřovatelů spáchal 3. dubna 2017 dvaadvacetiletý Akbaržon Džalilov původem z Kyrgyzstánu, který do metra přinesl dvě výbušná zařízení. Jedno bylo včas zneškodněno ve stanici, druhé pachatel odpálil během jízdy ve vagonu.
Obžalovaní byli podle vyšetřovatelů členy zločinecké organizace a plánovali, že na některém veřejném místě v Petrohradě spáchají ještě jeden teroristický útok. Byli však včas zatčeni.
Tři týdny po události se k atentátu v metru přihlásila málo známá skupina Prapor imáma Šamila, která uvedla, že jednala na rozkaz vůdce teroristického hnutí Al-Káida Ajmána Zavahrího.
Mirzaalimovova matka opustila soudní síň s hlasitým proklínáním a přivoláváním kleteb a nemocí na hlavy tajných policistů, kteří jejího údajně nevinného syna nechali zavřít na 20 let, vylíčil server Fontanka.ru. "Jsem spokojená. Ale (trestů) doživotí mohlo být víc," řekla Natalja Kirillovová, vystupující u soudu jako jedna z obětí. "Psovi psí smrt!" pronesla staré ruské přísloví.