Muži, kteří pijí hodně čaje, riskují rakovinu prostaty

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 6. 2012 7:20
Možná proto, že čaj prodlužuje život, přiznávají autoři nové studie
Čaj. Buď zabíjí, nebo prodlužuje život, zjistili skotští vědci.
Čaj. Buď zabíjí, nebo prodlužuje život, zjistili skotští vědci. | Foto: www.sxc.hu

Glasgow - Muži by si měli dát pozor na pití čaje. Pokud vypijí sedm a více šálků denně, zvyšuje se u nich riziko rakoviny prostaty o polovinu.

Ve studii, kterou publikoval odborný magazín Výživa a rakovina (Nutrition and Cancer), to tvrdí vědci z Univerzity ve skotském Glasgow.

Své domněnky přitom opírají o rozsáhlý, 37 let trvající výzkum, do něhož se zapojilo 6016 mužů ve věku od 21 do 75 let.

Zmíněná studie započala v roce 1970, kdy byli dobrovolníci požádáni, aby vyplnili dotazník o svém životním stylu (konzumaci čaje, kávy, alkoholu a kouření). Poté byli posláni na vyšetření prostaty.

Sedm a více šálků čaje pila necelá čtvrtina sledovaných jedinců. A u 6,4 % z nich se během 37 let vyvinula rakovina prostaty.

Ano, nebo ne? Sami vědci neví

Karcinom prostaty je v Evropě druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a třetí nejčastější příčinou úmrtí mužů na maligní nádor.

Vědci ale sami přiznávají, že si nejsou zcela jisti, zda čaj riziko rakoviny skutečně zvyšuje.

"Nevíme jistě, zda je pití čaje samo o sobě rizikovým faktorem, nebo se jeho pijáci dožívají vyššího věku, kdy je toto onemocnění častější," citoval vedoucího výzkumného týmu Kašhífa Šháfika .

Tomu by nasvědčovalo i to, že typičtí milovníci čaje jsou abstinenti, nebo pijí velmi málo, nekouří a mají vyváženou hladinu cholesterolu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy