Muži, kteří pijí hodně čaje, riskují rakovinu prostaty

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 6. 2012 7:20
Možná proto, že čaj prodlužuje život, přiznávají autoři nové studie
Čaj. Buď zabíjí, nebo prodlužuje život, zjistili skotští vědci.
Čaj. Buď zabíjí, nebo prodlužuje život, zjistili skotští vědci. | Foto: www.sxc.hu

Glasgow - Muži by si měli dát pozor na pití čaje. Pokud vypijí sedm a více šálků denně, zvyšuje se u nich riziko rakoviny prostaty o polovinu.

Ve studii, kterou publikoval odborný magazín Výživa a rakovina (Nutrition and Cancer), to tvrdí vědci z Univerzity ve skotském Glasgow.

Své domněnky přitom opírají o rozsáhlý, 37 let trvající výzkum, do něhož se zapojilo 6016 mužů ve věku od 21 do 75 let.

Zmíněná studie započala v roce 1970, kdy byli dobrovolníci požádáni, aby vyplnili dotazník o svém životním stylu (konzumaci čaje, kávy, alkoholu a kouření). Poté byli posláni na vyšetření prostaty.

Sedm a více šálků čaje pila necelá čtvrtina sledovaných jedinců. A u 6,4 % z nich se během 37 let vyvinula rakovina prostaty.

Ano, nebo ne? Sami vědci neví

Karcinom prostaty je v Evropě druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a třetí nejčastější příčinou úmrtí mužů na maligní nádor.

Vědci ale sami přiznávají, že si nejsou zcela jisti, zda čaj riziko rakoviny skutečně zvyšuje.

"Nevíme jistě, zda je pití čaje samo o sobě rizikovým faktorem, nebo se jeho pijáci dožívají vyššího věku, kdy je toto onemocnění častější," citoval vedoucího výzkumného týmu Kašhífa Šháfika .

Tomu by nasvědčovalo i to, že typičtí milovníci čaje jsou abstinenti, nebo pijí velmi málo, nekouří a mají vyváženou hladinu cholesterolu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy