Můžeme stíhat Bushovy lidi, řekl Obama poprvé a opatrně

Zahraničí Zahraničí
21. 4. 2009 20:40
Americký prezident přijel nejdříve ujistit agenty o své podpoře přímo do centrály CIA
Obama v Langley hovoří k zaměstnancům CIA, po jeho boku ředitel zpravodajské služby Leon Panetta
Obama v Langley hovoří k zaměstnancům CIA, po jeho boku ředitel zpravodajské služby Leon Panetta | Foto: Reuters

Langley (Virginia) - Minulý týden nechal americký prezident Barack Obama odtajnit čtyři memogramy, které odhalily pozadí výslechů CIA prováděných takzvanými „zostřenými technikami" za jeho předchůdce George W. Bushe, v pondělí se poprvé vydal přímo do centrály Ústřední zpravodajské služby v Langley, aby agenty ujistil o své podpoře.

Později během dne pak vůbec poprvé připustil, že je možné stíhat bývalé zaměstnance ministerstva spravedlnosti, kteří zostřené techniky schválili. Záleží to prý na současném ministru spravedlnosti Ericu Holderovi.

"Nechci to však předjímat. Myslím, že je zde dost velmi komplikovaných otázek," doplnil.

Holder se v minulosti vyslovil proti stíhání Bushových lidí. Administrativa se nicméně mezitím dostává pod velký tlak, aby svůj postoj revidovala.

Tlak ze všech stran

Publikování memogramů provázela kritika ze všech stran. Podle členů Bushovy administrativy tím Obama ohrožuje americkou bezpečnost, lidskoprávní organizace vyjádřily zklamání nad tím, že odmítá soudně stíhat ty, kteří techniky, jež sám označuje za mučení, používali.

Buďte v klidu, stojím za vámi...
Buďte v klidu, stojím za vámi... | Foto: Reuters

Zvláštní zpravodaj OSN v otázkách mučení Manfred Nowak prohlásil, že Obama svou neochotou nechat tyto lidi obžalovat porušuje mezinárodní právo. Celá kauza vyvolala dle pozorovatelů v CIA nervozitu, a Obama tak přijel organizaci v pondělí ujistit o své podpoře.

„Nebuďte vyděšeni tím, co se stalo v posledních několika týdnech," řekl prezident zaměstnancům CIA, kteří ho uvítali potleskem.

„Nebuďte vystrašeni, že jsme přiznali, že jsme potenciálně udělali nějaké chyby. Tímto způsobem se učíme. Právě skutečnost, že jsme je ochotni přiznat a pak se pohnout kupředu, je to, proč jsem hrdý, že jsem prezidentem USA, a proč byste měli být hrdí vy, že jste zaměstnanci CIA."

Podle bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho, který Obamovy kroky kritizuje, by měl nyní šéf Bílého domu údajně nařídit také odtajnění těch memogramů, které „ukazují úspěchy těchto snah (=výslechů)."

Cheney už údajně „formálně požádal, aby byly nyní odtajněny."

Dick
Dick | Foto: Reuters

Efektivní metody?

Efektivita takzvaného simulovaného topení alias waterboardingu, který sám Obama označil za mučení a kterému byli podrobeni nejméně tři předpokládaní teroristé, byla v poslední době dvakrát zpochybněna.

Nejprve šlo o reportáž deníku New York Times, ve které nejmenovaní bývalí zaměstnanci tajných služeb tvrdili, že důležité informace jeden z nich (Abú Zubajda) vyjevil dávno před tím, než byl „topen".

Z odtajněných memogramů dále vyplynulo, že Abú Zubajda byl podroben takovému výslechu nejméně 83krát a další zadržený muž, domnělý organizátor útoků z 11.září Chálid Šajch Muhammad nejméně 183krát.

 

Právě se děje

Další zprávy