Může na Slovensku přistát americký vrtulník? Diplomacie byla pro, obrana proti

ČTK ČTK
14. 6. 2019 18:15
Slovenská ministerstva zahraničí a obrany se dostala do sporu kvůli žádosti Spojených států o povolení k mezipřistání amerických vojenských vrtulníků na Slovensku při jejich návratu z mezinárodního cvičení. Podle slovenské diplomacie ministerstvo obrany původně zamítlo možnost přistání amerických strojů v zemi a názor změnilo až po dvou telefonátech obou ministrů. Ministerstvo obrany naopak tvrdilo, že k přeletu vydalo oficiální stanovisko až dnes. Podle slovenských medií původně zamítavé stanovisko bylo vůbec první svého druhu od vstupu Slovenska do NATO v roce 2004.
Americký vrtulník Black Hawk.
Americký vrtulník Black Hawk. | Foto: Reuters

Slovenské ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení uvedlo, že v předchozích dnech obdrželo vyjádření ministerstva obrany, ve kterém jeho zaměstnanci vyjádřili souhlas s přeletem amerických vrtulníků přes Slovensko, ale zároveň vydali zamítavé stanovisko k jejich mezipřistání v zemi.

"Po včerejším (čtvrtečním) a dnešním telefonátu ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka s ministrem obrany Peterem Gajdošem dostal náš resort již nové, souhlasné stanovisko v této záležitosti," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Naopak, ministerstvo obrany tvrdilo, že svůj oficiální postoj v případu vydalo až dnes. Z jeho prohlášení vyplynulo, že původně byla slovenské diplomacii zaslána jen interní komunikace zaměstnanců ministerstva obrany.

Podle listu Denník N USA požádaly o možnost mezipřistání svých vojenských vrtulníků na Slovensku při jejich návratu na základnu v Německa z mezinárodního cvičení v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Při dřívějším přeletu na cvičení americké stroje přistály na málo vytíženém civilním letišti v Piešťanech na západním Slovensku, kde posádka podle samosprávy doplnila palivo, přenocovala a za služby zaplatila více než 20 000 eur (510 000 korun).

Nejde o první spor mezi slovenskými ministerstvy obrany a zahraničí. Ministerstvo obrany v březnu oznámilo, že nehodlá pokračovat v jednáních s USA o smlouvě, na jejímž základě by Bratislava mohla čerpat peníze na modernizaci svých vojenských letišť. Zdůvodnilo to tím, že smlouva by ohrozila suverenitu země a umožnila umístit cizí vojska na Slovensku.

Postoj ministerstva obrany podpořili i představitelé vládní nacionalistické Slovenské národní strany, která se netají svým vstřícným postojem vůči Rusku a jejímž členem je i ministr obrany Gajdoš. Šéf slovenské diplomacie Lajčák tehdy řekl, že Slovensko nejednalo o trvalé přítomnosti amerických vojáků na slovenském území

 

Právě se děje

před 15 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy