Muž bodal nožem na nádraží u Mnichova a křičel Alláh akbar. Jeden člověk zemřel

Martin Novák Michal Žák Martin Novák, Michal Žák
Aktualizováno 10. 5. 2016 13:42
Muž s nožem začal deset minut před pátou hodinou ráno bodat kolem sebe na nádraží v Grafingu. Zasáhl čtyři lidi. Jeden muž svým zraněním podlehl, další tři jsou zranění. Útočníka policie zadržela, ale zatím nezveřejnila jeho identitu. Podle zpravodajského serveru Spiegel Online jde o Paula H. z Hesenska.
Uzavřené nádraží po útoku v Grafingu.
Uzavřené nádraží po útoku v Grafingu. | Foto: Reuters

Mnichov - Muž s nožem napadl v pět hodin ráno několik cestujících na vlakovém nádraží v Grafingu, 32 kilometrů jihovýchodně od Mnichova.

Jedna oběť zemřela, je jí padesátiletý muž z nedalekého Wasserburgu. Tři napadení jsou zranění, z toho jeden těžce. Policie útočníka zatkla. Podle bavorského rozhlasu křičel "Alláh akbar" (Alláh je veliký) a "vy nevěřící".

Policie sice pracuje s verzí, že čin mohl mít islamistické pozadí.

Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna je to ale nepravděpodobné. Muž prý měl zjevně psychické potíže i problémy s drogami.

Podezřelý byl podle policejního mluvčího zadržen poblíž místa činu. Vyšetřovatelé nesdělili jeho jméno, ví se pouze to, že jde o sedmadvacetiletého občana Německa.

Podle zpravodajského serveru Spiegel Online je útočník Paul H. z Hesenska. Nejde prý o migranta, který by v minulosti získal německý pas.

To, že má německé občanství, potvrdila listu Süddeutsche Zeitung starostka Grafingu Angelika Obermayrová. "Představa, že lidé nastupují za tak krásného rána do vlaku sítě S-Bahn a stanou se obětí maniaka, je hrozná," uvedla.

Stopy, označené vyšetřovateli v Grafingu.
Stopy, označené vyšetřovateli v Grafingu. | Foto: Reuters

Svědci vypověděli, že útočník byl naboso. První oběti zasadil uvnitř příměstského vlaku několik ran do zad. Na nástupišti posléze napadl další tři muže.

Policie nádraží uzavřela. Na čtyři hodiny byl přerušen i provoz linky příměstského vlaku do Mnichova; poté ho společnost Deutsche Bahn obnovila v omezeném rozsahu.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Útočník doposud neměl problémy se zákonem a policie ho ani nesledovala jako podezřelého radikálního islamistu. Trvale nežije v Mnichově ani okolí.

Německu se zatím teroristické útoky na rozdíl od Francie, Belgie či Velké Británie vyhýbaly. Spolkový úřad na ochranu ústavy však nedávno oznámil, že sleduje po celé zemi přibližně devadesát mešit, kde se scházejí či mohou scházet radikální islamisté.

Loni v září muž původem z Iráku pobodal v Berlíně policistku, její kolega ho zastřelil. Do Sýrie a Iráku odešlo bojovat za Islámský stát přes sedm stovek německých občanů.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 38 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy