Ženy mučil a věznil 10 let, dostal 1000 let vězení

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 8. 2013 8:15
Ariel Castro z Clevelandu dostal doživotí bez možnosti odvolání.
Ariel Castro.
Ariel Castro. | Foto: Reuters

Cleveland - Američan Ariel Castro, jenž ve svém domě na předměstí amerického Clevelandu po dobu deseti let věznil, znásilňoval a týral tři ženy, stráví zbytek života ve vězení.

Soud jej ve čtvrtek odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění a navíc k 1000 letům vězení za únos, zadržování a znásilňování. Kromě toho také za vraždu. Unesené dívky totiž několikrát násilně potratily.

Sám Castro se k většině zločinů přiznal. Před soudem však trval na tom, že není vrah.

"Nejsem monstrum, jsem nemocný... Jsem závislý na pornografii," prohlásil třiapadesátiletý muž. Uznal, že jeho skutky jsou špatné, prohlásil však, že není násilník a ženy k sexu nijak nenutil. "Nebil jsem je, nemučil jsem je, jak se pokoušejí tvrdit."

O doživotním trestu bylo v podstatě rozhodnuto už před týdnem, kdy Castro přijal dohodu o vině a trestu, kterou mu předložil státní zástupce v Ohiu.

Ten původně žádal trest smrti, ale posléze ustoupil: Nechtěl, aby ženy, které Castro mučil, musely o svém traumatu znovu mluvit, byť před soudem. Navrhl tedy doživotní žalář výměnou za doznání.

I přes jeho snahu se nakonec jedna z obětí rozhodla před soudem vypovídat.

Dvaatřicetiletá Michelle Knightová v emotivní řeči popsala před soudem své vzpomínky: "Byla jsem 11 let vězněna v pekle. Tvé peklo teprve teď začíná," řekla směrem ke Castrovi. Během celé doby v soudní síni se na něj ani jednou nepodívala.

Policie ženy našla v Castrově domě v Clevelandu letos 6. května. Spolu s nimi z domu hrůzy osvobodila i šestiletou dívku, kterou únosce zplodil s jednou ze svých obětí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy