Muž v Hongkongu se nakazil koronavirem dvakrát, nejspíš šlo o jinou mutaci onemocnění

ČTK ČTK
24. 8. 2020 18:30
Muž v Hongkongu, který se vyléčil z nákazy koronavirem, se o čtyři a půl měsíce později znovu infikoval jiným kmenem téhož viru. Podle odborníků z Hongkongské univerzity, kteří o pacientovi referovali ve studii publikované v odborném lékařském časopise Clinical Infectious Diseases, jde o první doložený případ, kdy u člověka došlo k opětovné infekci, informuje agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

V dubnu byl třiatřicetiletý pacient propuštěn z nemocnice poté, co překonal covid-19. V polovině srpna měl však po svém návratu ze Španělska znovu pozitivní test. Šlo přitom o dvě různé mutace koronaviru. Při druhé nákaze nejevil příznaky onemocnění a ani do té doby neměl zdravotní potíže.

Podle hongkongských vědců by tento případ mohl naznačovat, že onemocnění, které zapříčinilo smrt více než 800 tisíc lidí po celém světě, se bude dál šířit, i když lidé získají kolektivní imunitu. Smysl očkování ale popsaný případ podle hongkongských odborníků nepopírá. "Imunita získaná při očkování může být jiná než ta, kterou člověk získal, když se nakazil přirozeně," sdělil jeden z autorů studie Reuters. Jiní odborníci, které agentura oslovila, upozornili na to, že z jednoho případu lze těžko dělat obecné závěry.

Také v pevninské Číně byly zaznamenány případy lidí, kteří byli propuštěni z nemocnic a později měli znovu pozitivní testy, připomíná Reuters. U těchto pacientů však není jisté, zda se nakazili znovu po úplném uzdravení, stejně jako zmíněný muž z Hongkongu, nebo měli virus v těle od doby první infekce. Jedním z možných vysvětlení je, že virus u těchto lidí mohl přetrvávat v plicích, což testy prováděné na základě stěrů z horních cest dýchacích neodhalily. Druhá možnost je, že testy měly příliš vysokou citlivost, což společně s nízkou imunitou pacientů vedlo k falešně pozitivnímu výsledku.

Když je někdo vyléčený, tak předpokládáme, že byl nemocný. Většina pozitivně testovaných ale žádnou nemoc neměla, upozorňuje viroložka Hana Zelená. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy