Muž se 12 let nepohnul. Teď ukázal, že vnímá okolí

Zahraničí Zahraničí
13. 11. 2012 16:38
Lékaři se mohou s pacienty s poškozeným mozkem "spojit"
Magnetická rezonance, ilustrační foto.
Magnetická rezonance, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Montreal - Přes veškerá zkoumání a pokrok medicíny dokáže lidský mozek stále ještě vědce a lékaře překvapovat.

Devětatřicetiletý Kanaďan Scott Routley je po těžké autonehodě už dvanáct let v takzvaném vegetativním stavu. Odborně se nazývá apalickým syndromem, což znamená, že dotyčný má porušenou mozkovou kůru, ale mozkový kmen zůstává funkční.

Na rozdíl od lidí v kómatu je takový člověk při vědomí, ale není schopen se hýbat ani komunikovat.

Tedy vlastně nebyl schopen komunikovat až do chvíle, kdy ho lékaři vyšetřili magnetickou rezonancí, která zachycuje podněty z mozku.

O události jako první informovala britská televize BBC. V úterý večer odvysílá reportáž o tomto pokusu publicistický pořad Panorama.
Tímto způsobem Routley lékařům sdělil, že nemá bolesti, a ukázalo se, že vnímá své okolí.

"Získat od takového pacienta nějaké údaje bylo naším cílem mnoho let. V budoucnosti nám to pomůže zlepšit jejich život. Budeme moci zjistit, jakým způsobem jim život zpříjemnit nebo jak často je mýt a dávat jim najíst," cituje BBC profesora Adriana Owena, který vedl tým z univerzity v Západním Ontariu.

Podle něj Routley zřejmě ví, kdo je a co se s ním stalo. Profesor Owen se domnívá, že zhruba každý pátý člověk, který se nachází ve vegetativním stavu, je schopen komunikace přes magnetickou rezonanci.

Terry Schiavová.
Terry Schiavová. | Foto: Reuters

BBC ve svém chystaném dokumentu například zachycuje komunikaci Stevena Grahama, dalšího člověka ve vegetativním stavu. Magnetickou rezonancí lékaři zjistili, že i po úrazu si jeho mozek zapamatovává nové skutečnosti.

Například neodpověděl na otázku, zda jeho sestra má dceru. Ta se narodila až poté, co Graham utrpěl těžká zranění.

Nové poznatky zřejmě ovlivní také spory o eutanazii. Hodně se mluvilo například o případu Terry Schiavové. Ta zemřela v roce 2005 po patnácti letech ve vegetativním stavu, způsobeném srdečním záchvatem. Její manžel rozhodl o odpojení Schiavové z vyživovacího přístroje a tvrdil, že by si to tak sama přála.

Případ vyvolal v USA bouřlivou diskusi o přípustnosti eutanazie a o jejích podmínkách.

 

Právě se děje

Další zprávy