Muž se 12 let nepohnul. Teď ukázal, že vnímá okolí

Zahraničí Zahraničí
13. 11. 2012 16:38
Lékaři se mohou s pacienty s poškozeným mozkem "spojit"
Magnetická rezonance, ilustrační foto.
Magnetická rezonance, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Montreal - Přes veškerá zkoumání a pokrok medicíny dokáže lidský mozek stále ještě vědce a lékaře překvapovat.

Devětatřicetiletý Kanaďan Scott Routley je po těžké autonehodě už dvanáct let v takzvaném vegetativním stavu. Odborně se nazývá apalickým syndromem, což znamená, že dotyčný má porušenou mozkovou kůru, ale mozkový kmen zůstává funkční.

Na rozdíl od lidí v kómatu je takový člověk při vědomí, ale není schopen se hýbat ani komunikovat.

Tedy vlastně nebyl schopen komunikovat až do chvíle, kdy ho lékaři vyšetřili magnetickou rezonancí, která zachycuje podněty z mozku.

O události jako první informovala britská televize BBC. V úterý večer odvysílá reportáž o tomto pokusu publicistický pořad Panorama.
Tímto způsobem Routley lékařům sdělil, že nemá bolesti, a ukázalo se, že vnímá své okolí.

"Získat od takového pacienta nějaké údaje bylo naším cílem mnoho let. V budoucnosti nám to pomůže zlepšit jejich život. Budeme moci zjistit, jakým způsobem jim život zpříjemnit nebo jak často je mýt a dávat jim najíst," cituje BBC profesora Adriana Owena, který vedl tým z univerzity v Západním Ontariu.

Podle něj Routley zřejmě ví, kdo je a co se s ním stalo. Profesor Owen se domnívá, že zhruba každý pátý člověk, který se nachází ve vegetativním stavu, je schopen komunikace přes magnetickou rezonanci.

Terry Schiavová.
Terry Schiavová. | Foto: Reuters

BBC ve svém chystaném dokumentu například zachycuje komunikaci Stevena Grahama, dalšího člověka ve vegetativním stavu. Magnetickou rezonancí lékaři zjistili, že i po úrazu si jeho mozek zapamatovává nové skutečnosti.

Například neodpověděl na otázku, zda jeho sestra má dceru. Ta se narodila až poté, co Graham utrpěl těžká zranění.

Nové poznatky zřejmě ovlivní také spory o eutanazii. Hodně se mluvilo například o případu Terry Schiavové. Ta zemřela v roce 2005 po patnácti letech ve vegetativním stavu, způsobeném srdečním záchvatem. Její manžel rozhodl o odpojení Schiavové z vyživovacího přístroje a tvrdil, že by si to tak sama přála.

Případ vyvolal v USA bouřlivou diskusi o přípustnosti eutanazie a o jejích podmínkách.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy