Mimořádná zpráva

Muž převlečený za Santu ubodal vůdce pravoslavných

Zahraničí Zahraničí
7. 1. 2012 12:31
Telavivská policie prozatím vyloučila náboženské motivy
Vražda se odehrála po svátečním průvodu. Ilustrační foto
Vražda se odehrála po svátečním průvodu. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelská policie vyšetřuje v přístavním městě Jaffa, které je součástí Tel Avivu, vraždu jednoho z vůdců tamní pravoslavné komunity.

Gabriela Cadise bodl v noci do zad útočník převlečený za Santa Clause. Šedesátiletý muž byl převezen do nemocnice, kde ale následkům zranění podlehl.

Útok se odehrál po svátečním průvodu k pravoslavným Vánocům, vrah utekl. Policejní mluvčí Luba Samrí agentuře Reuters řekla, že kriminalisté vyšetřují všechny varianty, ale zatím "nic nenaznačuje náboženský motiv".

Podle agentury AFP byl Cadis do vedení místních ortodoxních křesťanů zvolen minulý týden už potřetí, což v rozhádané komunitě věřících vyvolalo napětí.

"Zabil nejen kouzlo Vánoc, ale i lidské a duchovní hodnoty, které symbolizuje Santa Claus, jenž na Štědrý večer dělá děti šťastnými," nechal se slyšet jeden z představitelů ortodoxní církve Ataláh Hanna. Ve všech místních pravoslavných kostelech byly vzápětí zrušeny vánoční bohoslužby.

V Izraeli žije podle sčítání lidu na 143 tisíc lidí hlásících se ke křesťanství, což jsou asi 2,1 procenta obyvatelstva. Značná část z nich, zejména přistěhovalci z bývalého Sovětského svazu, se hlásí k pravoslaví.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy