Muž převlečený za Santu ubodal vůdce pravoslavných

Zahraničí Zahraničí
7. 1. 2012 12:31
Telavivská policie prozatím vyloučila náboženské motivy
Vražda se odehrála po svátečním průvodu. Ilustrační foto
Vražda se odehrála po svátečním průvodu. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelská policie vyšetřuje v přístavním městě Jaffa, které je součástí Tel Avivu, vraždu jednoho z vůdců tamní pravoslavné komunity.

Gabriela Cadise bodl v noci do zad útočník převlečený za Santa Clause. Šedesátiletý muž byl převezen do nemocnice, kde ale následkům zranění podlehl.

Útok se odehrál po svátečním průvodu k pravoslavným Vánocům, vrah utekl. Policejní mluvčí Luba Samrí agentuře Reuters řekla, že kriminalisté vyšetřují všechny varianty, ale zatím "nic nenaznačuje náboženský motiv".

Podle agentury AFP byl Cadis do vedení místních ortodoxních křesťanů zvolen minulý týden už potřetí, což v rozhádané komunitě věřících vyvolalo napětí.

"Zabil nejen kouzlo Vánoc, ale i lidské a duchovní hodnoty, které symbolizuje Santa Claus, jenž na Štědrý večer dělá děti šťastnými," nechal se slyšet jeden z představitelů ortodoxní církve Ataláh Hanna. Ve všech místních pravoslavných kostelech byly vzápětí zrušeny vánoční bohoslužby.

V Izraeli žije podle sčítání lidu na 143 tisíc lidí hlásících se ke křesťanství, což jsou asi 2,1 procenta obyvatelstva. Značná část z nich, zejména přistěhovalci z bývalého Sovětského svazu, se hlásí k pravoslaví.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Navalnyj zůstane za mřížemi, soud zamítl odvolání proti vzetí do vazby

Moskevský soud zamítl odvolání ruského opozičníka Alexeje Navalného proti jeho vzetí do vazby. Navalnyj tak ve věznici zůstane, informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy