Muž převlečený za Santu ubodal vůdce pravoslavných

Zahraničí Zahraničí
7. 1. 2012 12:31
Telavivská policie prozatím vyloučila náboženské motivy
Vražda se odehrála po svátečním průvodu. Ilustrační foto
Vražda se odehrála po svátečním průvodu. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelská policie vyšetřuje v přístavním městě Jaffa, které je součástí Tel Avivu, vraždu jednoho z vůdců tamní pravoslavné komunity.

Gabriela Cadise bodl v noci do zad útočník převlečený za Santa Clause. Šedesátiletý muž byl převezen do nemocnice, kde ale následkům zranění podlehl.

Útok se odehrál po svátečním průvodu k pravoslavným Vánocům, vrah utekl. Policejní mluvčí Luba Samrí agentuře Reuters řekla, že kriminalisté vyšetřují všechny varianty, ale zatím "nic nenaznačuje náboženský motiv".

Podle agentury AFP byl Cadis do vedení místních ortodoxních křesťanů zvolen minulý týden už potřetí, což v rozhádané komunitě věřících vyvolalo napětí.

"Zabil nejen kouzlo Vánoc, ale i lidské a duchovní hodnoty, které symbolizuje Santa Claus, jenž na Štědrý večer dělá děti šťastnými," nechal se slyšet jeden z představitelů ortodoxní církve Ataláh Hanna. Ve všech místních pravoslavných kostelech byly vzápětí zrušeny vánoční bohoslužby.

V Izraeli žije podle sčítání lidu na 143 tisíc lidí hlásících se ke křesťanství, což jsou asi 2,1 procenta obyvatelstva. Značná část z nich, zejména přistěhovalci z bývalého Sovětského svazu, se hlásí k pravoslaví.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy