Muž č. 2 v Kremlu. Jestřáb Patrušev šíří lži o Západu, u Putina má výsadní postavení

Martin Novák Martin Novák
10. 6. 2022 5:30
Jen čtyři Rusové dopředu věděli podle zdrojů agentury Bloomberg o datu a způsobu zahájení invaze na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin, ministr obrany Sergej Šojgu, náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov a tajemník bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. V tak úzkém kruhu se rozhodlo o rozpoutání největšího vojenského konfliktu v Evropě od konce druhé světové války.
Nikolaj Patrušev s Vladimirem Putinem.
Nikolaj Patrušev s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters

O Nikolaji Patruševovi hovoří znalci ruské politiky jako o muži, kterému Putin naslouchá a důvěřuje nejvíce. Znají se už velmi dlouho. Od poloviny sedmdesátých let oba pracovali v oddělení sovětské tajné policie KGB v Leningradě, v budově známé jako Velký dům.

Patrušev je také považovaný za muže číslo 2 v hierarchii současného ruského režimu a označovaný jako možný Putinův nástupce, přestože je o rok starší. Účet General SVR (tato zkratka se používá pro ruskou Službu vnější rozvědky, pozn. red.) na ruské sociální síti Telegram, který publikuje informace údajně pocházející od zdroje z Kremlu, napsal, že ruský prezident byl v dubnu na operaci související s jeho onemocněním rakovinou a že Patrušev byl jediný, kdo mu v té době mohl kdykoliv zavolat.

Právě sedmdesátiletý tajemník bezpečnostní rady, která zastřešuje veškeré ruské ozbrojené a výzvědné složky, během posledních týdnů v několika rozhovorech nastínil ruské plány s Ukrajinou.

V interview, publikovaném týdeníkem Argumenty i fakty, prohlásil: "Všechny cíle, vytyčené prezidentem Putinem, budou splněny. Historická pravda je na naší straně."

Radikál v Kremlu

V obsáhlém rozhovoru Patrušev dostává své pověsti jestřába, který nenávidí Západ a vidí v něm jen nepřítele. "Styl Anglosasů se po staletí nezměnil. A tak dnes dál diktují světu své podmínky a pošlapávají práva suverénních států. Zakrývají své činy slovy o boji za lidská práva, svobodu a demokracii, ve skutečnosti uplatňují doktrínu zlaté miliardy, podle níž v tomto světě může vzkvétat jen omezený počet lidí. Osudem ostatních je ohýbat záda," tvrdil hned v první odpovědi.

Američané podle něj stvořili koronavirus i teroristickou síť al-Káida. "Místo péče o zdraví lidstva utrácí Washington miliardy na studium nových patogenů. Západní medicína navíc stále více praktikuje genetické inženýrství a metody syntetické biologie," uvedl Putinův nejbližší a dlouholetý spolupracovník.

Nikolaj Patrušev na vojenské přehlídce v Moskvě 9. května 2022.
Nikolaj Patrušev na vojenské přehlídce v Moskvě 9. května 2022. | Foto: Reuters

Předtím Patrušev v rozhovoru pro list Rossijskaja Gazeta hřímal, že výsledkem údajného dlouholetého amerického rozdmýchávaní nenávisti proti všemu ruskému na Ukrajině může být její rozpad na několik států. Podle agentury Reuters to znamená, že Kreml si zřejmě hodlá ponechat kromě Donbasu a Krymu také části Chersonské, Záporožské a Charkovské oblasti, které nyní jeho armáda okupuje. Moskvou dosazení politici v Chersonu a v Melitopolu na jihu Ukrajiny už oznámili, že chtějí zorganizovat referendum o připojení k Ruské federaci.

"Američané se přes své nohsledy v Kyjevě snaží ponížit Rusko. Cynicky využívají Ukrajinu k tomu, aby rozdělili v podstatě jeden národ," zněla jedna z jeho odpovědí v tomto interview. Teorií, že Rusové a Ukrajinci jsou uměle rozdělený národ a že ukrajinští nacionalisté utlačují ruskojazyčné obyvatelstvo, Putin v projevu před invazí kromě jiného zdůvodňoval vpád na Ukrajinu.

Vražda Alexandra Litviněnka

Patruševovy radikální a bizarní názory připomínají některé diskusní pořady v ruské televizi, kde pozvaní hosté i moderátoři často hovoří podobně o dekadentním Západu, jaderné válce a snaze Američanů o světovládu.

"Nedávno jsem se díval na jednu debatu, kde se hosté shodli, že každý, kdo kritizuje Rusko, je vlastně nacista. Zároveň vysílání ruské televize funguje jako určitý ukazatel, jakým směrem se bude nebo může ubírat ruská politika. Proto zastávám názor, že není správné se nad tím usmívat, že je to jen nějaký cirkus," řekl nedávno v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz nizozemský rusista Hans van Koningsbrugge.

Nikolaj Patrušev byl za Putinovy éry do roku 2008 ředitelem mocné tajné služby FSB. Od té doby je tajemníkem bezpečnostní rady. Letos 30. ledna uvedl, že tvrzení některých západních politiků a zpravodajských služeb o chystaném ruském vpádu na Ukrajinu jsou "úplně absurdní."

Britští vyšetřovatelé dospěli k názoru, že Patrušev osobně nařídil v roce 2006 otravu bývalého pracovníka ruské vojenské rozvědky Alexandra Litviněnka, kterému dva Rusové v londýnském hotelu dali do čaje jed polonium. Litviněnko ze země uprchl a obviňoval Vladimira Putina a právě Nikolaje Patruševa z přípravy teroristických útoků na obytné budovy v Moskvě a Volgodoňsku v roce 1999, při kterých zemřelo přes 300 lidí. Moskva je připsala čečenským povstalcům, čímž pak zdůvodnila invazi do Čečenska. Podle Litviněnka dal rozkaz k provedení těchto výbuchů Patrušev.

Video: Novinář se zeptal Lavrova, co kradeného Rusko prodává

Ukrajinský novinář se zeptal Lavrova, co kradeného už Rusko mimo obilí prodalo. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy