Hygienici odhadují, že právě mutace delta stojí až za 60 procenty nových případů v Lisabonu. Každým dnem jich přibývá. Například v sobotu úřady zaznamenaly čtvrtý den v řadě více než tisíc nových nakažených. Portugalsko se tak dostává na stejnou úroveň, jakou naposledy zaznamenalo v únoru, kdy platila uzávěra pro celou zemi.
Odborníci varují, že mutace delta se za několik týdnů stane dominantní nejen v hlavním městě, ale také v celé zemi.
Indická mutace je mnohem nakažlivější než už tak nebezpečná britská varianta koronaviru. S vyšší nebezpečností viru tak roste pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci a s tím spojené hospitalizace.
Lidé jsou navíc proti indické mutaci chránění až po podání druhé dávky vakcíny proti covidu. Jedna dávky látky Pfizer/BioNTech zabraňuje onemocnění s příznaky jen ze 33 procent. Po podání druhé dávky pak stoupá účinnost na 88 procent.
Rozvolňování mutacím navzdory
Epicentra mutace delta se objevila například už v Německu, Francii nebo také Španělsku. Josep Maria Argimon, který je odpovědný za boj proti koronaviru v Katalánsku, minulý týden uvedl, že indická varianta stojí za 20 procenty nových případů v regionu.
Antonio Zapatero, který má na starosti boj proti nákaze v Madridu, uvedl, že v hlavním městě dochází ke komunitnímu přenosu. To znamená, že není jasné, kde se konkrétní pacient nakazil. Zapatero odhaduje, že ve Španělsku mutace delta během šesti až sedmi týdnů také převládne. Kvůli tomu Madrid zkrátil lhůtu pro podání druhé dávky vakcíny AstraZeneca u lidí ve věkové kategorii 60 až 69 let.
Španělsko, které je oblíbenou dovolenkovou destinací pro Čechy i další Evropany, přesto pokračuje v rozvolňování. Premiér Pedro Sánchez minulý pátek oznámil, že od soboty 26. června končí povinnost nosit roušky venku.
Hoy he recibido la primera dosis de la vacuna en el Hospital Puerta de Hierro. Gracias a todas/os los profesionales sanitarios que nos cuidáis a diario.
— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) June 18, 2021
Las vacunas salvan vidas y nos están marcando el camino hacia la recuperación. Son nuestro horizonte de esperanza. #YoMeVacuno pic.twitter.com/M16P7vMHFF
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn pak varuje, že není otázkou, zda mutace delta převládne, ale "kdy a za jakých podmínek".
V sousední Francii tvoří dvě až čtyři procenta všech nově potvrzených případů, oznámil minulý týden francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. "V žádném případě nesmíme dovolit, aby mutace delta získala převahu," upozornil.
Kontrola při návratu z dovolené
Evropské země nyní bedlivě sledují dění ve Velké Británii, která je hlavním ohniskem mutace delta na kontinentu. Tvoří až 99 procent nových případů. Britský premiér Boris Johnson kvůli ní dokonce o jeden měsíc posunul plánované rozvolnění.
"Velká Británie a její rozhodnutí o tom, jak se znovu otevřít, nám poslouží jako laboratoř," řekl k tomu Bruno Luna, francouzský virolog, který radí tamní vládě.
Mutace delta se vyskytla také v Česku. Zatím hygienici potvrdili 27 případů. Česko ale patří mezi nejhorší země, co se týká takzvaného sekvenování. Tedy dostatečně nezkoumá, jakými mutacemi se konkrétní pacient nakazil. Není tak podle odborníků jasné, jak moc je indická varianta zastoupená.
S příchodem léta a dovolených by se tak Česko podle expertů mělo zaměřit na kontrolu lidí, kteří přijíždí ze zahraničí. "Pokud se někdo vrací z rizikové země, tak i když je očkovaný, měl by například projít testem. I očkovaní mohou přinést tento virus, i když je tato pravděpodobnost malá," myslí si viroložka Ruth Tachezy, která je členkou poradní odborné skupiny MeSES.