Mutace delta může ohrozit dovolené. Znepokojivá čísla hlásí Portugalsko i Španělsko

Simone Radačičová Simone Radačičová
22. 6. 2021 13:35
Portugalský Lisabon má za sebou kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru třídenní uzávěru. Obyvatelé tak museli od pátku do pondělí zůstat doma. Vyjet mohli jen v nezbytných případech, například do práce. Za zhoršení situace může nakažlivější indická varianta viru, kterou nyní Světová zdravotnická organizace označuje jako mutaci delta.
Úřady kvůli šíření mutace delta zavřely na tři dny Lisabon.
Úřady kvůli šíření mutace delta zavřely na tři dny Lisabon. | Foto: Shutterstock

Hygienici odhadují, že právě mutace delta stojí až za 60 procenty nových případů v Lisabonu. Každým dnem jich přibývá. Například v sobotu úřady zaznamenaly čtvrtý den v řadě více než tisíc nových nakažených. Portugalsko se tak dostává na stejnou úroveň, jakou naposledy zaznamenalo v únoru, kdy platila uzávěra pro celou zemi. 

Odborníci varují, že mutace delta se za několik týdnů stane dominantní nejen v hlavním městě, ale také v celé zemi. 

Indická mutace je mnohem nakažlivější než už tak nebezpečná britská varianta koronaviru. S vyšší nebezpečností viru tak roste pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci a s tím spojené hospitalizace. 

Lidé jsou navíc proti indické mutaci chránění až po podání druhé dávky vakcíny proti covidu. Jedna dávky látky Pfizer/BioNTech zabraňuje onemocnění s příznaky jen ze 33 procent. Po podání druhé dávky pak stoupá účinnost na 88 procent. 

Rozvolňování mutacím navzdory

Epicentra mutace delta se objevila například už v Německu, Francii nebo také Španělsku. Josep Maria Argimon, který je odpovědný za boj proti koronaviru v Katalánsku, minulý týden uvedl, že indická varianta stojí za 20 procenty nových případů v regionu. 

Antonio Zapatero, který má na starosti boj proti nákaze v Madridu, uvedl, že v hlavním městě dochází ke komunitnímu přenosu. To znamená, že není jasné, kde se konkrétní pacient nakazil. Zapatero odhaduje, že ve Španělsku mutace delta během šesti až sedmi týdnů také převládne. Kvůli tomu Madrid zkrátil lhůtu pro podání druhé dávky vakcíny AstraZeneca u lidí ve věkové kategorii 60 až 69 let. 

Španělsko, které je oblíbenou dovolenkovou destinací pro Čechy i další Evropany, přesto pokračuje v rozvolňování. Premiér Pedro Sánchez minulý pátek oznámil, že od soboty 26. června končí povinnost nosit roušky venku. 

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn pak varuje, že není otázkou, zda mutace delta převládne, ale "kdy a za jakých podmínek". 

V sousední Francii tvoří dvě až čtyři procenta všech nově potvrzených případů, oznámil minulý týden francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. "V žádném případě nesmíme dovolit, aby mutace delta získala převahu," upozornil. 

Kontrola při návratu z dovolené

Evropské země nyní bedlivě sledují dění ve Velké Británii, která je hlavním ohniskem mutace delta na kontinentu. Tvoří až 99 procent nových případů. Britský premiér Boris Johnson kvůli ní dokonce o jeden měsíc posunul plánované rozvolnění. 

"Velká Británie a její rozhodnutí o tom, jak se znovu otevřít, nám poslouží jako laboratoř," řekl k tomu Bruno Luna, francouzský virolog, který radí tamní vládě.

Mutace delta se vyskytla také v Česku. Zatím hygienici potvrdili 27 případů. Česko ale patří mezi nejhorší země, co se týká takzvaného sekvenování. Tedy dostatečně nezkoumá, jakými mutacemi se konkrétní pacient nakazil. Není tak podle odborníků jasné, jak moc je indická varianta zastoupená.

S příchodem léta a dovolených by se tak Česko podle expertů mělo zaměřit na kontrolu lidí, kteří přijíždí ze zahraničí. "Pokud se někdo vrací z rizikové země, tak i když je očkovaný, měl by například projít testem. I očkovaní mohou přinést tento virus, i když je tato pravděpodobnost malá," myslí si viroložka Ruth Tachezy, která je členkou poradní odborné skupiny MeSES.

Video: Neočkovanou pečovatelku lynčují bez důkazů, popisuje Nielsen

Je zoufalé, že se tahle osobní věc stala předmětem veřejné diskuze, , komentuje právník Tomáš Nielsen případ z domova důchodců ve Velkých Hamrech. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

před 24 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 40 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy