Asad se vydal na oslavy konce ramadánu do Hamá. Lidé doufají, že jde o předzvěst míru

ČTK ČTK
25. 6. 2017 10:34
V neděli pro muslimy po postním měsíci ramadánu, kdy se měli soustředit na službu a oddanost Bohu, začíná většinou třídenní svátek přerušení půstu (íd al-fitr). Vyznavači islámu v asijských zemích se modlili za mír, syrský prezident Bašár Asad se vydal na oslavy do města Hamá. Podle agentury Reuters podniknul nejdelší cestu za poslední roky a ukázal tak, že je přesvědčen, že situaci ve válkou zmítané zemi má stále více pod kontrolou.
Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Singapur/Damašek - Syrská státní televize odvysílala záběry Bašára Asada, který stejně jako dav dalších věřících přišel k modlitbám do jedné z mešit v Hamá. Podle státní tiskové agentury SANA přítomnost prezidenta v tomto městě je znamením vítězství a toho, že návrat klidu je "na dosah".

Asad se veřejně na cestu do města Hamá vzdáleného od Damašku asi 185 kilometrů nevypravil od začátku více než šest let trvající války, v níž statisíce lidí přišly o život a miliony dalších o střechu nad hlavou a která významně přispěla ke globální uprchlické krizi. Loni na íd al-fitr Asad přijel do Homsu ležícího asi o čtyři desítky kilometrů blíže Damašku.

Svátek začíná ranními modlitbami, pak se rodiny navštěvují a slaví. Věřící v Jakartě podle agentury Reuters doufají, že radostný duch svátku převáží nad obavami z přibývajícího násilí. Sympatizanti teroristické organizace Islámský stát, která v posledních letech ovládla části Iráku a Sýrie, a ovlivnila některé muslimy po celém světě, mají v Indonésii, zemi s největší muslimskou populací, na svědomí sérii menších atentátů. V Medanu při nedělním útoku, z něhož jsou podezřívaní islamističtí ozbrojenci, zemřel policista.

Díky tomu, že filipínská armáda usiluje pro dobu svátku o dočasné příměří, polevily boje s ozbrojenci hlásícími se k Islámskému státu ve městě Marawi na jihu Filipín. "Toto je nejsmutnější, nejbolestnější íd al-fitr, jaký prožíváme za poslední stovky let," řekl mluvčí místního krizového výboru. Několikatýdenní boje připravily o život přes 350 lidí a asi čtvrt milionu lidí muselo opustit své domovy, uvádí Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy