Muslimská pouť v Mekce začala, na bezpečnost dohlíží 100 000 lidí

ČTK ČTK
22. 9. 2015 12:51
V Mekce, rodišti proroka Mohameda, začaly rituály každoroční poutě. Podle saúdskoarabské vlády přijelo z ciziny téměř 1,4 milionu věřících, k nimž se připojí statisíce místních. Obcházení Kaaby začíná u černého kamene, který je zapuštěn do jednoho z rohů čtyřhranné svatyně. Obchází se sedmkrát a lidé mají kámen vždy políbit nebo se ho dotknout. Pak se vydají na běh nebo na pochod mezi pahorky Marva a Safá. Trasu dlouhou 400 metrů mají absolvovat sedmkrát. Nakonec se odeberou do údolí Míná, kde přespí a připraví se na středeční hlavní poutní rituál - stání na planině Arafát. Bezpečnost byla letos kvůli atentátům v šíitských mešitách posílena a dohlíží na ni 100 000 vojáků a policistů.
Pouť v Mekce začala.
Pouť v Mekce začala. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy