Muslimská pouť v Mekce začala, na bezpečnost dohlíží 100 000 lidí

ČTK ČTK
22. 9. 2015 12:51
V Mekce, rodišti proroka Mohameda, začaly rituály každoroční poutě. Podle saúdskoarabské vlády přijelo z ciziny téměř 1,4 milionu věřících, k nimž se připojí statisíce místních. Obcházení Kaaby začíná u černého kamene, který je zapuštěn do jednoho z rohů čtyřhranné svatyně. Obchází se sedmkrát a lidé mají kámen vždy políbit nebo se ho dotknout. Pak se vydají na běh nebo na pochod mezi pahorky Marva a Safá. Trasu dlouhou 400 metrů mají absolvovat sedmkrát. Nakonec se odeberou do údolí Míná, kde přespí a připraví se na středeční hlavní poutní rituál - stání na planině Arafát. Bezpečnost byla letos kvůli atentátům v šíitských mešitách posílena a dohlíží na ni 100 000 vojáků a policistů.
Pouť v Mekce začala.
Pouť v Mekce začala. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy