Muslimové vraždí i o svátcích. 66 mrtvých v Iráku

ČTK ČTK
17. 10. 2013 21:08
V Bagdádu vybuchlo nejméně jedenáct náloží v autech.
Foto: Reuters

Bagdád - Nejméně 66 obětí si ve čtvrtek vyžádala série pumových útoků v Iráku. Jen v Bagdádu exploze náloží v autech zabily 44 osob, další lidé umírali v několika jiných městech. Více než stovka lidí také utrpěla zranění. Nejnovější série násilí se udála v době významného muslimského svátku.

Nejméně jedenáct náloží nastražených v autech vybuchlo odpoledne v různých čtvrtích irácké metropole. O život přišlo podle policie a zdravotníků nejméně 44 lidí, přes 120 dalších utrpělo zranění.

Sebevražedný atentátník pak odpálil nálož ve městě Tuz Churmato a zabil čtyři lidí. Muž oblečený v policejní uniformě odpálil pás s trhavinami v kavárně. Zraněno bylo dalších 27 přítomných.

Tuz Churmato leží na spojnici mezi Bagdádem a Kirkúkem, asi 170 kilometrů severně od hlavního města. Žije v něm velmi smíšené obyvatelstvo složené z Kurdů, arabských sunnitů a šíitských Turkmenů. O kontrolu nad tímto neklidným regionem vedou spor centrální vláda s autonomní vládou iráckého Kurdistánu.

Tři lidé zahynuli také ve městě Mosul. Jednou obětí se stalo dítě, které nepřežilo výbuch nálože u domu rodiny z menšiny Šabaků. Zahynuli také dva policisté.

Už ráno zaútočil sebevražedný útočník na severu Iráku, zabil nejméně 15 lidí a 50 zranil. Incident se stal ve vesnici Muvafakíja v provincii Ninive, kam atentátník vjel autem plným výbušnin. Vesnici obývají hlavně Šabakové, což je menšina, která žije v oblastech poblíž irácké hranice s Tureckem. Má asi 30 tisíc členů, z nichž většina vyznává šíitský islám.

V minulosti na Šabaky útočili sunnitští radikálové s cílem přinutit je k vystěhování.

Podle jednoho ze svědků atentátník dnes přijel autem do vesnice kolem šesté hodiny ranní a odpálil nálože mezi domy. Mnoho z nich se zřítilo a někteří lidé zůstali pod troskami.

Irácká odnož teroristické sítě Al-Káida, která je organizací sunnitských radikálů, letos obnovila v Iráku svou činnost. Při útocích od začátku roku zahynulo na šest tisíc Iráčanů. Al-Káida útočí hlavně na šíity a také na příslušníky bezpečnostních složek. Šabakové byli oběťmi také zářijového sebevražedného útoku v provincii Ninive. Při něm zemřelo 21 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy