Muslimové ve Vídni odmítli "boží stát"

rst, ČTK
16. 11. 2005 21:13
Vídeň - Dnes skončila konference Islám v pluralitním světě. Zdůraznila nezbytnost budovat dialog mezi velkými církvemi světa, což se ne vždy daří.

Během závěrečné pódiové diskuze muslimští účastníci konference jednoznačně odmítli ideu "božího státu" a terorismu. Shodli se, že zdrojem násilí nejsou náboženství jako taková, ale fanatici, kteří se jich zmocní.

"Kdybych z koránu vyčetl, že mám někoho zabít jen proto, že je jiného náboženství, koránu bych se zřekl," prohlásil nejvyšší sunnitský představitel Sýrie, velký muftí Ahmed Bader Hasún.

Jednání skončilo sice bez falešných tónů, ale také bez společného závěrečného prohlášení, napsala agentura APA. Podle agentury AFP k tomu nedošlo proto, že "se ukázalo jako velmi těžké najít společného jmenovatele". "To však nic neubírá na hodnotě a bohatosti dialogu, který byl navázán," zdůraznil jeden z organizátorů Heinz Nussbaumer.

Bývalý íránský prezident Mohammed Chátamí (zleva) a afghánský prezident Hámid Karzáí
Bývalý íránský prezident Mohammed Chátamí (zleva) a afghánský prezident Hámid Karzáí | Foto: Reuters

Karzáí, Talabání a ti druzí

Třídenní akce organizované rakouskou vládou v bývalém císařském paláci Hofburg, se zúčastnilo na 600 osobností z celého světa. Byli mezi nimi afghánský prezident Hamíd Karzáí, irácký prezident Džalál Talabání, bývalý íránský prezident Mohammed Chátamí, konstantinopolský ekumenický patriarcha Bartoloměj I., vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn či americký rabín Arthur Schneier.

"Náboženství by si měla vzájemně naslouchat, aby zachránila svět před zbraněmi hromadného ničení," prohlásil během svého vystoupení Chátamí. Schönborn vidí naději na spolupráci v "podobnosti poslání" velkých monoteistických náboženství.

Vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn (zleva), konstantinopolský ekumenický patriarcha Bartoloměj I. a nejvyšší sunnitský představitel Sýrie, velký muftí Ahmed Bader Hasún.
Vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn (zleva), konstantinopolský ekumenický patriarcha Bartoloměj I. a nejvyšší sunnitský představitel Sýrie, velký muftí Ahmed Bader Hasún. | Foto: Reuters

"Je to spravedlnost, zmírňování utrpení, boj proti chudobě, podpora vzdělávání," řekl.

Rakouští organizátoři uvedli, že se pokusí uspořádat další kolo této konference.

 

Právě se děje

Další zprávy