"Musíme žít s covidem." Singapur mění přístup k pandemii, ruší počítání nakažených

Helena Truchlá Helena Truchlá
30. 6. 2021 19:00
"Covid neskončil... Musíme bojovat dál," prohlásil v úterý český premiér Andrej Babiš (ANO). O den později úřady oznámily, že reprodukční číslo poprvé od dubna přesáhlo hodnotu jedna. Znamená to, že šíření nákazy v Česku zrychluje. Podobného scénáře se bojí řada států, znepokojuje je vysoce nakažlivá varianta koronaviru delta. Singapur reaguje po svém: nakažené chce úplně přestat sčítat.
Očkovací centrum v Singapuru.
Očkovací centrum v Singapuru. | Foto: Reuters

Důvodem je fakt, že koronavirus nejspíš v dohledné době nezmizí. Singapuřané jsou ale přesvědčeni, že je možné se naučit s ním žít. 

"Můžeme z pandemie udělat něco mnohem méně ohrožujícího, něco, jako je chřipka … nebo plané neštovice, a dál žít," napsali singapurští ministři zdravotnictví, financí a obchodu ve společném komentáři pro list Straits Times. Tito tři muži pandemickou politiku země společně řídí.

Ve svém textu představili novou strategii, kterou hodlá téměř šestimilionová asijská země reagovat na "znepokojivou variantu delta". Klíčem je očkování. Singapurští zdravotníci podali bezmála 86 očkovacích dávek na sto obyvatel, v Česku je to necelých 75. Cílem je kompletně proočkovat do začátku srpna dvě třetiny populace. 

Jenže aby se společnost stala proti nové variantě koronaviru skutečně odolnou a nákaza se zcela přestala šířit, muselo by vakcínu dostat podle odhadů expertů až 85 procent obyvatel. Proto je podle singapurských politiků na čase změnit přístup. 

Počítají s ukončením plošných lockdownů a masivního trasování zdrojů nákazy, které řada asijských zemí využívá ke stlačení a udržení počtu nových případů co nejblíž nule. Naopak plánují návrat k pořádání masových akcí a uvolnění pravidel pro cestování. Do země je až na výjimky stále zakázaný vstup bez speciálního povolení místních úřadů.

Místo každodenního počítání nových nakažených, což je způsob, jakým vývoj pandemie sledují a jak o něm informují i české úřady, se Singapur hodlá zaměřit na počet vážně nemocných. Hlídat, jak jsou zatížená lůžka na jednotkách intenzivní péče nebo plicní ventilátory. "Takto už nyní monitorujeme chřipku," uvádí trojice ministrů. 

Rychlost šíření pandemie byla v uplynulých dnech stabilní v Singapuru i v Česku, asijská země ale drží počet nových případů na nízkých hodnotách už dlouhé měsíce.
Rychlost šíření pandemie byla v uplynulých dnech stabilní v Singapuru i v Česku, asijská země ale drží počet nových případů na nízkých hodnotách už dlouhé měsíce. | Foto: Our world in data

"Je to odvážný plán, který by se mohl stát vzorem pro další země, které se chtějí vrátit do normálního života," píše o návrhu americký server CNN. 

Věříme našim vakcínám

Singapur se spoléhá na data o vakcínách. "U více než 120 plně očkovaných osob, které se přesto covidem-19 nakazily, a to včetně lidí starších 65 let, se neprojevily žádné příznaky nebo byly jen mírné," zní zkušenost z asijského městského státu. A očkování podle dostupných informací zvládá ochránit i před variantou delta. 

Výhodou je, že s mírným průběhem se lidé mohou izolovat a léčit doma, nepotřebují tedy do nemocnice. Data z Velké Británie, kde je varianta delta už nejrozšířenější formou viru, potvrzují, že vakcíny toto dokážou zařídit s více než 90procentní spolehlivostí. 

Aby se takto příznivá situace udržela, bude podle singapurských ministrů nezbytné účinek vakcín opakovaně "posilovat". Obyvatelé by proto měli počítat s až několikaletým očkovacím programem.

Dalším aspektem ambiciózní nové strategie je testování. To nyní singapurské úřady používaly zejména k trasování šíření nákazy. "Testování musí být rychlé a snadné," zdůrazňuje návrh. Používat se má i nadále na hranicích, "abychom identifikovali všechny nositele viru, zejména těch znepokojivých variant". Také ale před hromadnými společenskými akcemi. A to nejen spolehlivějšími PCR testy, ale také antigenními rychlotesty a samotesty.

Těmi úřady hodlají vybavit ordinace, lékárny, soukromé firmy a také majitele provozoven nejrůznějších služeb. Pod dohledem budou i odpadní vody, ze kterých se dají odhalit skrytá ohniska infekce v ubytovnách, na kolejích i na celých sídlištích. To je důležité, protože příznaky nové varianty viru se od dřívějších projevů covidu-19 výrazně liší. Například britští experti upozorňují, že velký počet nakažených a zároveň infekčních lidí teď může zůstat nezaznamenán. 

Český návrat k testům

Ostatní státy světa se zatím připravují na rozšíření varianty delta jinak. Německo nebo Hongkong zavírají hranice pro cestující z rizikových oblastí, jako je kromě Velké Británie i Portugalsko. Úřady v některých oblastech Spojených států obnovují doporučení nošení roušek a respirátorů ve vnitřních prostorách i pro zcela naočkované obyvatele. 

Reaguje i Česko. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kvůli šíření mutace navrhuje, aby lidé očkovaní jen první dávkou vakcíny museli nadále podstupovat ve vybraných případech, jako je návštěva sauny, restaurace nebo hotelu, test. V tuto chvíli tato povinnost odpadá pro všechny, kteří první dávku očkování obdrželi před nejméně 21 dny. Jenže podle dostupných dat je ochrana proti nákaze v této době výrazně slabší než po uplynutí dvou týdnů od doplňkové druhé dávky.

V zaměstnání by pak podle Vojtěcha měli nově předkládat test všichni, kdo se vracejí z dovolené, a to nejspíš i v rámci Česka. Ministerstvo také zvažuje zpřísnění podmínek pro návraty z Velké Británie či Portugalska. 

Video: Co udělá s letošním létem nová mutace delta?

Hosty vysílání jsou molekulární genetik Jan Pačes, předseda klubu Sisyfos Jaromír Šrámek, sportovní lékař Jiří Dostal a návrhářka Zuzana Osaka. | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy