Musíme vojensky posílit. Kvůli NATO, burcuje Putin Rusy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
22. 7. 2014 14:40
Ruský prezident potvrdil, že v reakci na tragédii malajsijského letadla nemá v plánu nikomu ustupovat.
Vladimir Putin na dnešním zasedání Bezpečnostní rady.
Vladimir Putin na dnešním zasedání Bezpečnostní rady. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko musí posílit svou vojenskou moc v reakci na aktivizaci NATO ve východní Evropě, řekl ruský prezident Vladimir Putin v Moskvě na zasedání Bezpečnostní rady, svého hlavního poradního orgánu.

Alianční armády ve východní Evropě se podle něj "demonstrativně posilují" a Rusko musí příslušně reagovat.

Neponechá tak bez povšimnutí rozmístění prvků americké protiraketové obrany a růst zásob vysoce přesných strategických zbraní NATO.

Šéf Kremlu potvrdil, že ve zhoršující se diplomatické krizi kolem Ukrajiny a po sestřelení malajsijského letadla nehodlá činit Západu žádné ústupky.

Putin svůj projev ke špičkám ruských bezpečnostních složek pronesl těsně před zasedáním ministrů zahraničí Evropské unie, kteří mají v Bruselu jednat o posílení protiruských sankcí za přístup Moskvy k ukrajinské vnitropolitické krizi.

"Co se ve skutečnosti děje? Skupina vojsk NATO na území východoevropských států se demonstrativně posiluje, a to i v oblasti Černého a Baltského moře," řekl ruský prezident.

Rusko podle něj "adekvátně odpoví" na přibližování vojenské infrastruktury Aliance k ruským hranicím. "Protiraketová obrana je útočný systém rozmístěný na periferii."

Ve svém projevu se znovu vyslovil k situaci na Ukrajině, kterou výrazně vyostřilo sestřelení malajsijského letadla. Kyjev by se podle něj měl řídit zásadami elementární slušnosti a vyhlásit na východě Ukrajiny příměří.

Moskva se podle Putina maximálně zasadí o to, aby se příčiny neštěstí podařilo "transparentně a objektivně vyšetřit". Bude v tom smyslu působit i na ukrajinské separatisty.

Ruská média podávají o případu tragického letu MH17 zcela jiné informace než sdělovací prostředky v Evropě a USA. Převážně naznačují, že boeing sestřelila ukrajinská armáda.

Putin odsoudil ofenzivu ukrajinské armády, která v minulých dnech zatlačila povstalce z řady důležitých ukrajinských měst.

"Tankový útok na Doněck, provedený v době předání černých skříněk z malajsijského letadla, je nepřípustný," citovala ho agentura ITAR-TASS.

Ke klidu zbraní je podle něj nutno vyzývat nejen povstalce, ale i ukrajinské úřady v Kyjevě.

Kreml dlouhodobě popírá, že by povstalce vyzbrojoval nebo že by v jejich řadách bojovali občané Ruska.

Putin je přesvědčen, že Rusové nikdy nedopustí, aby vnitropolitickou situaci v jejich zemi rozvrátily "barevné revoluce", jak v Rusku označují prodemokratická hnutí v Gruzii, Kyrgyzstánu nebo na Ukrajině.

Pokusy destabilizovat situaci v Rusku nicméně podle něj budou "nepochybně pokračovat".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy