Cameron sází v boji s džihádisty na novou zbraň. Jejich matky chce v Británii učit anglicky

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 1. 2016 13:33
Britský premiér David Cameron chce zlepšit postavení muslimských žen v místních komunitách. Vyhradil proto 20 milionů liber na jazykové kurzy, které vláda poskytne muslimkám žijícím v izolaci bez jakékoliv znalosti jazyka země, ve které žijí. Tyto ženy pak budou lépe schopné získat zaměstnání a finanční nezávislost a snad i větší vliv na své blízké uvnitř komunit a rodin. Premiér doufá, že následně pomohou bojovat proti radikalizaci mezi mladými muslimy.
Britský premiér David Cameron.
Britský premiér David Cameron. | Foto: Reuters

Londýn - Britský premiér odkryl další část své strategie boje proti radikalizaci mladých muslimů žijících ve Velké Británii. Pomoci by mu tentokrát měly jejich matky.

Podle Davida Camerona je na čase ukončit izolaci muslimských žen. Chce-li je ale pustit ke slovu, musí je nejdříve naučit anglicky.

Británie podle něj musí začít řešit vyloučené komunity muslimů a dopomoci jí k tomu má 20 milionů liber, které Cameron vyhradil na jazykovou výuku.

Díky ní se mají izolované muslimky, často čelící diskriminaci, lépe zapojit do společnosti a získat větší vliv ve svých komunitách a rodinách.

Tradiční poddajná role žen je podle premiéra hlavním důvodem toho, proč jsou mladí muži náchylní k radikalizaci. Jejich matky a ženy by nyní však měly získat větší slovo a možnost muže ovlivňovat.

"Je na čase změnit náš přístup. Nikdy nedokážeme vybudovat jednotný národ, pokud nebudeme asertivnější ohledně našich liberálních hodnot, jasnější v očekáváních, které klademe na ty, kteří sem přicházejí žít a budovat s námi naši zemi, a také kreativnější a více velkorysí v práci, kterou děláme pro prolomení bariér," prohlásil Cameron v listu Times.

Jazyková bariéra prohlubuje kulturní rozdíly

V současné době se odhaduje, že v Británii žije asi 190 000 muslimek, které nemají žádnou nebo jen základní znalost jazyka. A to často i přesto, že žijí na ostrovech již desítky let.

Nemohou proto vykonávat žádné zaměstnání a nejsou finančně nezávislé.

Je na ně často nahlíženo jako na občany druhé kategorie, nemají dostatečný vliv ani na své blízké a svou rodinu. Nejsou v pozici, kdy by mohly proti extremismu vystupovat.

Britská vláda je proto chce získat na svoji stranu. Skrze kulturní proměny mohou muslimské ženy pomoci řešit problém mladých muslimů, kteří jsou přitahováni radikálním výkladem islámu.

Podle Camerona je nevyšší čas čelit "zaostalým postojům", které stále ještě menšina muslimských mužů vůči ženám zastává a jimiž se snaží životy svých žen kontrolovat.

Zároveň zdůraznil, že neznalost jazyka přistěhovalců může výrazně zhoršit jejich vyhlídky na povolený pobyt v zemi.

Vládou dotovaná výuka angličtiny zaměřená na izolované ženy bude probíhat v komunitních centrech, ve školách, ale také v domácnostech, aby se zajistila co nejvyšší účast.

Minulý týden vyšly na povrch čísla týkající se počtu Britů, kteří odjeli bojovat za teroristickou organizaci Islámský stát (IS) do Sýrie. Ministr zahraničí Philip Hammond odhalil, že od roku 2012 bylo zadrženo 600 Britů při pokusu vycestovat do Sýrie, aby se přidali do řad džihádistů. Dalším 800 se to ale podařilo, přičemž se věří, že teprve polovina se jich vrátila zpět do Británie.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy