Hollywoodský producent Weinstein obtěžoval podřízené. Na schůzce nás vítal nahý, vypověděly ženy

Zahraničí Zahraničí
6. 10. 2017 10:41
Jeden z nejvlivnějších filmových producentů Hollywoodu Harvey Weinstein se veřejně omluvil poté, co deník The New York Times zveřejnil zprávu o jeho dlouhodobém obtěžování zaměstnankyň nebo hereček, hrajících ve filmech produkovaných jeho společností. Americký deník dodává, že Weinsteinovi stojícímu za úspěšnými filmy Zamilovaný Shakespeare, Králova řeč nebo Pulp Fiction se nevhodné sexuální chování prozatím dařilo skrývat díky mimosoudnímu vyrovnání s minimálně osmi ženami. Vlivný americký producent se za jednání omluvil a chce se stáhnout do ústraní. Podle svého právníka ale Weinstein zvažuje podat na list The New York Times žalobu.
Americký filmový producent Harvey Weinstein.
Americký filmový producent Harvey Weinstein. | Foto: Reuters

Los Angeles - "Je mi jasné, že mé chování ke kolegyním v minulosti způsobilo mnoho bolesti a upřímně se za to omlouvám," kál se elitní hollywoodský producent Harvey Weinstein ve veřejném prohlášení.

Dodal, že se stahuje do ústraní a chystá se na terapii, aby se se svým problémem vyrovnal.

"Soustředím se teď na sebe a na ovládnutí svých démonů," uvádí Weinsteinovo prohlášení, zaslané deníku The New York Times a později britské stanici BBC.

Pětašedesátiletý spoluzakladatel firem Miramax a později The Weinstein Company produkoval se svým bratrem Bobem řadu veleúspěšných filmů včetně snímků Zamilovaný Shakespeare, Králova řeč, Frida nebo Pulp Fiction.

Je vyhlášený mimořádným citem pro úspěšné filmové novinky a kasovní trháky.

Ženatý otec pěti dětí taky ale podle listu The New York Times téměř tři dekády obtěžoval své ženské podřízené, případně herečky, ucházející se o role v jím produkovaných filmech. 

Podle výpovědí získaných deníkem bylo toto chování dlouhodobé a mělo opakující se charakter.

Ženy v nich popisují, jak byly producentem nečekaně pozvány do luxusního hotelu na pracovní schůzku, během které je přivítal nahý, nebo je žádal o masáž, případně sledování toho, jak se sprchuje.

Málokdo z nich se odvážil odmítnout, dodávají The New York Times.  

"Je to starý dinosaurus"

Sám Weinstein se sice za své jednání omluvil, ale prostřednictvím právničky Lisy Bloomové zároveň vzkázal, že řada obvinění je "nepravdivých".

Bloomová označila producenta za "starého dinosaura, který se učí fungovat v nové době".

Sama mu podle svých slov jako obhájkyně ženských práv zdůraznila, že některé jeho chování "mohlo být považované za nevhodné, dokonce zastrašující". 

Podle deníku už Weinstein uzavřel mimosoudní dohody s osmi ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování.  

"Respektuji ženy a lituji toho, co se stalo," dodal filmový magnát ve veřejném prohlášení.

Jiný z jeho právníků Charles Harder ale časopisu Hollywood Reporter řekl, že Weinstein chce prestižní list za zveřejněná obvinění žalovat.

Harvey Weinstein je od roku 2007 podruhé ženatý s módní návrhářkou Georginou Rose Chapmanovou, se kterou má dvě děti.

Šikana podřízených ze strany režisérů a hereckých hvězd je nedílnou součástí kánonu kinematografie, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Martin Svoboda. | Video: Martin Svoboda
 

Právě se děje

před 29 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy