Musela jsem ho tam nechat. Jinak to nešlo, říká zachráněná horolezkyně o polském kolegovi z Himálaje

Josef Pazderka Josef Pazderka
2. 2. 2018 12:00
Sedmatřicetiletá francouzská horolezkyně Elisabeth Revolová popsala po převozu do Evropy důvody, proč opustila svého polského lezeckého partnera při dramatickém sestupu z himálajské hory Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz tam umrzl.
Polský horolezec Tomasz Mackiewicz, který zahynul na himalájské hoře Nanga Parbat.
Polský horolezec Tomasz Mackiewicz, který zahynul na himalájské hoře Nanga Parbat. | Foto: Reuters

Haute Savoie region (Francie) - Byla vyčerpaná, podchlazená a musela začít počítat i se smrtí. Vedle ní ležel těžce zraněný kolega, kterého už neměla sílu zachránit. Francouzka Elisabeth Revolová dokázala letos pokořit jako první žena v zimě, bez kyslíku a bez pomoci šerpů himálajskou "horu zabiják" Nanga Parbat.

Doprovázel ji při tom její polský kolega Tomasz Mackiewicz.

Během sestupu z deváté nejvyšší hory světa (měří 8126 metrů nad mořem) je ale zastihly nečekané potíže, po kterých musela Revolová udělat nejtěžší rozhodnutí svého života. Zachránit sebe, nebo zemřít s kolegou, kterému už nedokázala pomoci.

Mladá Francouzka nyní popsala dramatické okamžiky z Nanga Parbatu poté, co se sama zachránila a kolegové ji z Himálaje převezli do Evropy. 

Tomasz Mackiewicz na "hoře zabiják" s velkou pravděpodobností umrzl. Polští záchranáři se k němu kvůli špatnému počasí, extrémně náročnému terénu a vysoké nadmořské výšce už nedokázali dostat.  

V rozhovoru pro agenturu AFP Revolová popsala, jak ji kolegové během sestupu z hory na dálku přesvědčili, že musí svého krvácejícího a nehybného polského kamaráda opustit. "Přestával dýchat. Sundal si ochrannou masku z úst a začal promrzat. Zbělal mu nos, pak ruce, nohy," popsala Revolová kritické okamžiky s Tomaszem Mackiewiczem.

Historický rekord i tragédie

Jen pár hodin předtím se přitom stala v jeho doprovodu první ženou, která zdolala extrémně nebezpečný himálajský štít Nanga Parbat v zimě, bez kyslíkové masky a bez pomoci šerpů.

Velký horolezecký úspěch se ale brzy změnil v tragédii.

Vysílený a omrzající Mackiewicz přestával vidět a jeho oční zornice začaly červenat. Z úst mu tekla krev, což signalizovalo kritické stadium horské nemoci. Elisabeth Revolová vyslala vysílačkou několik zoufalých proseb o pomoc. Záchranná skupina jí ale řekla, že musí sestoupit do výšky 6000 metrů, jinak se k ní nedostane.

Revolové začalo jít o vlastní život a musela udělat finální rozhodnutí. Mackiewiczovi podle svých slov řekla: "Poslyš, helikoptéra přiletí pozdě odpoledne. Musím sejít dolů, přijdou tě zachránit."

To byl poslední okamžik, kdy polského kolegu a tátu tří dětí viděla. 

Měla jsem halucinace

Po opatrném sestupu musela na pokraji sil strávit noc v ledové trhlině. Bez stanu i spacáku, které nechala u polského kolegy nahoře. Záchranáři se k ní kvůli špatnému počasí pořád nemohli dostat.

Zachráněná Elisabeth Revolová (uprostřed) v doprovodu polských záchranářů na Nanga Parbatu, 28. 1. 2018.
Zachráněná Elisabeth Revolová (uprostřed) v doprovodu polských záchranářů na Nanga Parbatu, 28. 1. 2018. | Foto: Reuters

"Měla jsem halucinace. Viděla jsem, jak mi nějací lidé přinášejí horký čaj. Jakási žena se mě zeptala, zda si za to může vzít moji pohorku. Zmatená jsem se probudila a botu si vyzula. Ráno jsem na noze měla jen ponožku," vzpomíná Revolová na kritickou noc před svojí záchranou. Botu pravděpodobně v nočních halucinacích sama někam zahodila.

Polský záchranný tým, který vyrazil pro ni a Mackiewicze, se k ní ani ráno nemohl dostat. Promrzlá Revolová musela i bez boty na jedné noze sestoupit ještě níže. Tam ji nakonec kolegové zachránili a vojenský vrtulník dopravil do nemocnice v pákistánském Islámábádu.

Odtud putovala Revolová přes Švýcarsko až do rodné Francie. Podle tamních lékařů jí stále hrozí amputace některých prstů na promrzlých rukou nebo na noze, na které jí řadu hodin chyběla bota.

Na otázku, zda po nejtragičtější události svého života bude ještě někdy lézt, ale Elisabeth Revolová novinářům řekla: "Myslím, že ano. Nedokážu bez toho být."

VIDEO: Nadmořská výška je jen koření, v horolezectví neexistuje nejtěžší hora, říká horolezec Marek Holeček, který zdolal osmitisícovku Gašerbrum.

Nadmořská výška je jen koření, v horolezectví neexistuje nejtěžší hora, říká horolezec Marek Holeček, který zdolal osmitisícovku Gašerbrum I. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy