Mursí už nevládne, egyptská armáda ho sesadila

Zahraničí Michal Žák Petr Jemelka Zahraničí, Michal Žák, Petr Jemelka
3. 7. 2013 23:00
Vládnoucí islamisté hovoří o puči. Dění v Egyptě jsme sledovali online
Jásající dav na káhirském náměstí Tahrír slaví pád prezidenta Mursího.
Jásající dav na káhirském náměstí Tahrír slaví pád prezidenta Mursího. | Foto: Reuters

Káhira - Prezident Muhammad Mursí už fakticky nerozhoduje o dění v Egyptě. Poté, co ho ani 48hodinové ultimátum nepřimělo k vyřešení politické krize či odchodu z funkce, ho armáda odstavila od moci.

Jak na večerní tiskové konferenci oznámil její šéf a zároveň ministr vnitra Abdal Fatah Sisi, dočasně byla pozastavena platnost ústavy. Zároveň přislíbil brzké prezidentské volby.

Až do všelidového hlasování budou prezidentské pravomoci převedeny na šéfa ústavního soudu.

Vojáci podle Sisiho kontrolují klíčová místa v zemi. Zatímco islamistické Muslimské bratrstvo hovoří o vojenském puči, stoupenci opozice vojáky v ulicích vítali.

Hlava nejlidnatějšího arabského státu, opírající se právě o volební vítězství Muslimského bratrstva, se o svém sesazení z postu dozvěděla navečer.

Armáda ke kroku přistoupila poté, co Mursího začátkem týdne vyzvala, aby se s představiteli opozice dohodl na sdílení moci, anebo se vzdal mandátu. Marně.

"Neodstoupím," zopakoval ovšem Mursí ve středu odpoledne. Tou dobou už statisíce lidí čekaly na káhirském náměstí Tahrír na stanovisko vlivných generálů, jejichž podporu potřebuje každý egyptský politik.

Jediným ústupkem, jenž byl ochoten učinit, bylo ustavení nové koaliční vlády, příprava nových voleb a jmenování rady, která by dostala na starosti změnu ústavy.

Už v nočním projevu zdůraznil, že je legitimně zvoleným prezidentem a za demokracii v nejhorším případě položí i život. Ochotu bránit Egypt "za cenu vlastních životů" ovšem deklarovali i představitelé armády.

Dění v zemi faraónů jsme sledovali v online reportáži:

23:00 - Spojené státy se podle agentury Reuters zatím zdržely jakékoli kritiky egyptské armády za to, že sesadila legitimně zvoleného prezidenta. Nedaly veřejně nijak najevo, že jsou proti postupu vojáků. "V tomto se nestavíme na žádnou stranu," prohlásila mluvčí ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová.

22:00 - V Káhiře podle BBC propukly pouliční oslavy - auta divoce troubí, bouchají ohňostroje.

21:38 - Mluvčí opozice Muhammad Baradej v televizi prohlásil, že postup, jenž dohodla armáda nejen s opozičníky, ale i zástupci církví, "garantuje dosažení základních požadavků egyptského lidu - brzkých voleb a přepsání ústavy".

"Doufáme, že tento plán je novým začátkem revoluce z 25. ledna (2011), během níž zaplatil egyptský lid vysokou cenu za to, aby dosáhl svobody a úcty."

21:26 - Jen pár okamžiků po projevu šéfa armády byl od vysílání odstřižen televizní kanál Misr 25, který provozuje Muslimské bratrstvo.

21:18 - Statisíce Egypťanů, kteří hodiny čekali na káhirském Tahríru, začaly po Sisiho oznámení jásat.

21:10 - Vlády nad Egyptem se dočasně chopí vláda technokratů. Sisi dočasně pozastavil platnost ústavy a přislíbil brzké prezidentské volby. Do té doby budou prezidentské pravomoci převedeny na šéfa ústavního soudu.

21:04 - Muhammad Mursí už není prezidentem Egypta. Oznámil to šéf armády a zároveň ministr vnitra Abdal Fatah Sisi.

21:02 - Podle televize Al-Džazíra vojáci zadrželi čelné představitele Muslimského bratrstva. Obávali se, že by mohli prchnout ze země.

"V Egyptě kulminuje napětí. Káhira a dokonce i ostatní větší města jsou plnější než v únoru 2011," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz Zora Hesová. Připomeňme, že před 29 měsíci padl po několikatýdenních protestech režim Husního Mubaraka.

20:27 - Šéf Muslimského bratrstva Muhammad Badie se pokusil prchnout z Egypta do Libye. Informovala o tom BBC Arabic s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek.

Vojáci před prezidentským palácem v Káhiře. Právě zde se sešla část odpůrců prezidenta Muhammada Mursího. (3. července 2013)
Vojáci před prezidentským palácem v Káhiře. Právě zde se sešla část odpůrců prezidenta Muhammada Mursího. (3. července 2013) | Foto: Reuters

20:14 - Agentura MENA informovala, že další postup v Egyptě nenastíní armáda, jak bylo původně oznámeno, ale mluvčí opozice Muhammad Baradej a papež Koptské pravoslavné církve Theodoros II. Právě s nimi generálové od odpoledne jednali.

20:00 - Sýrie vyzvala Mursího, aby odstoupil. Ministr informací Umran Zubí podle agentury Associated Press prohlásil, že prezident musí vidět, že si většina Egypťanů přeje jeho odchod.

Představitel vlády Bašára Asada, která se už přes dva roky potýká s občanskou válkou, zároveň označil Muslimské bratrstvo za "teroristickou organizaci" a "nástroj USA".

19:48 - Armáda se k situaci v zemi a dalšímu postupu vyjádří přibližně za hodinu. S odkazem na zdroj v egyptských vojenských kruzích to na svém serveru napsala BBC.

19:36 - Americké ministerstvo zahraničí se zatím k situaci v Egyptě vyjadřuje nejednoznačně. V tiskovém prohlášení uvedlo pouze to, že zatím není jasné, zda jde, nebo nejde o vojenský puč.

Na káhirském náměstí Tahrír se opět sešly statisíce lidí. Na začátku roku 2011 odsud donutili Egypťané k odchodu Husního Mubaraka. Nyní žádají konec loni zvoleného prezidenta Muhammada Mursího.
Na káhirském náměstí Tahrír se opět sešly statisíce lidí. Na začátku roku 2011 odsud donutili Egypťané k odchodu Husního Mubaraka. Nyní žádají konec loni zvoleného prezidenta Muhammada Mursího. | Foto: Reuters

19:34 - Prezident nemůže vycestovat ze země. Armáda personálu letiště přikázala, aby v tom zabránila jemu i jeho nejbližším spolupracovníkům.

19:23 - Obrněné transportéry a autobusy s vojáky se sjíždějí k místu největšího shromáždění Mursího podporovatelů, píše agentura Reuters s odvoláním na očité svědky.

19:17 - Reportér BBC Quentin Sommerville hlásí, že lidé vojáky v ulicích vítají. Ti si prý ze samopalů sundávají bajonety.

19:15 - Mursí označil dění v zemi za vojenský puč. Egypťany ovšem prostřednictvím svého poradce vyzval, aby zachovali klid. "Nepřistupte k násilí," citovala z prohlášení agentura Reuters.

19:04 - Prezident už nemůže zasahovat do rozhodování v Egyptě. Tvrdí to dle americké stanice CNN vládní list Al-Ahrám. Armáda to ještě neoznámila. Mursího lidé situaci označují za puč.

Takto Muhammad Mursí loni v červnu slavil své zvolení. Ke znepřátelení Egypťanů mu stačila chvíle.
Takto Muhammad Mursí loni v červnu slavil své zvolení. Ke znepřátelení Egypťanů mu stačila chvíle. | Foto: Reuters

19:02 - Jeden z prezidentových poradců Jassír Hadera prozradil agentuře Reuters, že Mursí v průběhu dne normálně pracoval ve své kanceláři. Tu chrání republikánských gard. To zda, bude mu bude prezidentovi povoleno odejít a zase vrátit, podle něj v tuto chvíli není jasné.

18:48 - Muhammada Mursího opouštějí nejbližší spolupracovníci. Katarská televize Al-Džazíra informovala, že všichni jeho poradci odjeli z prezidentského paláce.

Situace u Káhirské univerzity je napjatá. Skupiny Mursího stoupenců i odpůrců oddělují vojáci.

Zatímco Egypťané napjatě očekávají vyjádření vojenských špiček, armáda už se dala do pohybu. Zpravodaj BBC v Káhiře Quentin Sommerville hlásí, že do ulic egyptské metropole vjela obrněná vozidla. Reportér deníku The New York Times Karím Fahím prostřednictvím Twitteru informuje, že vojáci už střílí do vzduchu - snaží se tak rozehnat shromážděné islamisty.

Mursího poradce Isám Al-Haddíd neváhal použít na Facebooku ostrá slova: "Plně si uvědomuji, že řádky, které teď píšu, mohou být tím posledním, co na tuhle stránku přidám. V zájmu Egypta a historické přesnosti pojďme nazvat to, co se děje, pravým jménem: vojenský puč," napsal.

Za prezidenta se postavilo i jeho Muslimské bratrstvo. Z prohlášení vyplynulo, že jeho členové jsou ochotni za prezidenta zemřít jako mučedníci.

Živý přenos z náměstí Tahrír:

Generálové se odpoledne sešli na krizové schůzce s velitelem armády a ministrem obrany v jednom Abdalem Fatahem Sisim, mluvčím opozice Muhammadem Baradejem a představiteli muslimské a koptské církve.

Podle vládního listu Al-Ahrám jim nastínili, jak by chtěli postupovat v případě, že Mursí neodstoupí. Vojsko by prezidenta sesadilo a na následujících 9 až 12 měsíců by se moci chopila "neutrální vláda" pod vedením armádního představitele.

Napjatá situace je v Káhiře patrná po celý den. Banky zavřely už během odpoledne, u institucí a muničních skladů zesílila armáda ostrahu. K sídlu státní televize a některým mostům poslala obrněné vozy.

 

Právě se děje

Další zprávy