Můj život za jeho. Soudce nabídl ministrovi, že půjde do tábora místo uprchlíků

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
1. 9. 2016 20:03
Vskutku velkorysá nabídka. Penzionovaný australský soudce Jim Macken navrhl, že si do konce života vymění místo alespoň s jedním uprchlíkem z detenčních center na ostrovech Nauru a Manus. Právě tam Canberra odsouvá migranty, kteří doplují k australským břehům. Čelí přitom dlouhodobé kritice kvůli nelidským podmínkám, jež v zařízeních panují.
Australské detenční zařízení na ostrově Manus.
Australské detenční zařízení na ostrově Manus. | Foto: Reuters

Canberra – Minimálně jednomu běženci z australských detenčních zařízení svítá naděje na lepší zítřky. Bývalý soudce Jim Macken oznámil, že klidně odejde do uprchlického zařízení, aby tak "vyvolenému" běženci mohl nabídnout normální život. Výměnou za ten svůj.

"Přiznávám, že je to poměrně neobvyklá nabídka, ale myslím to zcela upřímně," stojí v dopise, který 88letý Macken podle serveru BBC zaslal australskému ministru pro imigraci Peteru Duttonovi.

Macken v dopise mimo jiné píše, že se zřekne svého občanství, bude-li to potřeba.

Mluvčí ministerstva pouze uvedla, že kancelář prověřuje, zda měsíc starý dopis skutečně obdržela. Dále ale situaci odmítla komentovat.

Nehostinné podmínky a uprchlíci jako lidský štít

"Důvod k mému návrhu je jednoduchý. Nemůžu už dále nečinně přihlížet, jak jsou nevinní muži, ženy a děti drženi v otřesných podmínkách na Manusu a Nauru," píše soudce. "Je to ještě o to horší, že v těchto nebezpečných a nehostinných podmínkách trpí proto, aby se vláda ujistila, že se žádní další uprchlíci ani nebudou pokoušet žádat o ochranu v Austrálii," nebere si servítky. 

Australská vláda dlouhodobě čelí kritice za nelidské podmínky v obou detenčních táborech, které provozuje na Papui-Nové Guineji. Podle Mackena zachází s uprchlíky jako s lidskými štíty. Jeho nabídka by tak jednomu běženci umožnila stát se občanem Austrálie.

Macken serveru The Guardian vysvětlil, že svou nabídkou "nemá co ztratit". Zároveň dodal, že byl by rád, kdyby výměna proběhla bez pozornosti veřejnosti.

Austrálie roky uplatňuje přísnou azylovou politiku, která znemožňuje běžencům usadit se v zemi. Automaticky proto putují do táborů na ostrovech Nauru a Manus. Před několika dny Canberra oznámila, že souhlasí s uzavřením tábora se stovkami migrantů na ostrově Manus na severu Papuy-Nové Guineje. Neuvedla ale, kdy přesně tábor uzavře.

 

Právě se děje

Další zprávy