Mugabeho odpůrce u soudu tvrdí, že je nevinen

Naďa Straková
16. 11. 2009 16:37
Členu opoziční strany MDC Royi Bennettovi obviněnému z terorismu hrozí trest smrti

Harare - Člen opoziční strany Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Roy Bennett obviněný z terorismu u dnešního soudní přelíčení prohlásil, že je nevinen.

Roy Bennett, který je velkým spojencem opozičního premiéra Morgana Tsvangiraie, byl letos v únoru krátce po návratu z několikaletého exilu v Jižní Africe zatčen. Nyní čelí obvinění z držení zbraní, terorismu a spiknutí proti prezidentu Robertu Mugabemu s úmyslem jej svrhnout.

Soud o jeho vině měl rozhodnout už minulý týden, ale případ byl několikrát odložen.

Atentát na Mugabeho

Generální prokurátor Johannes Tomana u dnešního přelíčení prohlásil, že Bennett spolu s Peterem Hitschmannem se chystali v období 2002 - 2006 vládu Roberta Mugabeho destabilizovat a na samotného prezidenta spáchat atentát.

Bennett měl podle Tomanových slov poslat na Hitschmanův účet 5 tisíc amerických dolarů (asi 85 tisíc korun) na nákup zbraní, nábojů a granátů.

"Jejich plán počítal i s atentáty na jisté klíčové osoby ve vládě," řekl Tomana u soudu.

Prezidenta Mugabeho měli obvinění chtít zabít na narozeninové slavnosti ve městě Mutare na východě země v roce 2006.

Premiér Morgan Tsvangirai soud s Bennetem označuje za
Premiér Morgan Tsvangirai soud s Bennetem označuje za | Foto: Archiv EK

Obchodník se zbraněmi Peter Hitschmann, který byl za držení zbraní v minulosti několikrát souzen, měl Bennetta udat. Obhajoba ale tvrdí, že Hitschmann uvedl Bennettovo jméno pod tlakem. Přiznání z něj prý dostali mučením.

Sám Bennett veškerá obvinění odmítá. Jeho obhajoba soud od počátku považuje za "politickou perzekuci".

Pokud soud shledá Bennetta vinným, hrozí mu až trest smrti.

Soudní líčení netrpělivě sledují okolní země, jelikož rozsudek rozhodne o životaschopnosti vlády národní jednoty mezi MDC Morgana Tsvanigiraie a Africkým národním svazem Zimbabwe a Vlasteneckou frontou (ZANU-PF) Roberta Mugabeho.

Tento bývalý farmář se měl ve vládě národní jednoty stát náměstkem zemědělství, ale těsně před inaugurací byl zadržen. Tsvangirai tvrdí, že celý případ slouží Robertu Mugabemu podrýt vládu národní jednoty a očernit MDC.

Bennett byl v tomto roce již dvakrát zatčen a dvakrát propuštěn na kauci. Kvůli poslednímu zatčení letos v říjnu se premiér Tsvangirai rozhodl opustit kabinet. Jeho třítýdenní bojkot v zemi vyvolal politickou krizi.

Robert Mugabe v New Yorku, kde se letos v září zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN
Robert Mugabe v New Yorku, kde se letos v září zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN | Foto: Reuters

Exil v JAR

Roy Bennett odjel ze Zimbabwe poté, co mu zimbabwská vláda zabrala farmu v rámci Mugabeho pozemkové reformy.

Ministr spravedlnosti Patrick Chinamasa mu v roce 2004 oznámil, že vláda se chystá zabavit jeho statek Charleswood nacházející se v provincii Chimanimani ve východní části země. Za to Bennett Chinamasu slovně i fyzicky napadl. Nakonec skončil ve vězení.

Do rodného Zimbabwe se vrátil letos v lednu, aby se účastnil debaty o vládě národní jednoty., která nakonec světlo světa spatřila letos v únoru. Kabinet je však velmi křehký a reformy, které ekonomicky zkrachovalá země urgentně potřebuje, zatím není možné provádět.

Jednou z brzd reforem je neshoda mezi Mugabeho ZANU-PF a Tsvangiraivou MDC na obsazení dvou klíčových postů - guvernéra centrální banky a generálního prokurátora. Zatímco Mugabe chce mít v křesle guvernéra centrální banky Gideona Gona a generálního prokurátora Johannese Tomanu, MDC žádá o jejich výměnu.

 

Právě se děje

Další zprávy