Mugabe už před rezignací věděl, že je konec. Zlomil ho pohled na protestující davy, řekl jeho přítel

ČTK ČTK
26. 11. 2017 19:53
Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe již dva dny před podpisem své rezignace věděl, že jeho čas v politice se naplnil. V neděli to řekl kněz Fidelis Mukonori, který zprostředkovával vyjednávání během armádního převratu.
Robert Mugabe.
Robert Mugabe. | Foto: Reuters

Harare - Nikoli křivdu, ale úlevu pociťoval Robert Mugabe, když v úterý podpisem stvrdil svou rezignaci po téměř čtyřiceti letech v úřadu prezidenta Zimbabwe. V rozhovoru to řekl v neděli agentuře AP kněz Fidelis Mukonori, který zprostředkovával vyjednávání během armádního převratu. Mugabe prý už dva dny před rezignací věděl, že jeho čas v politice je u konce.

Exprezident přitom ještě 19. listopadu zaskočil Zimbabwe, když v televizním projevu po čtyřech dnech v domácím vězení pod dohledem armády odmítl rezignovat a prohlásil, že zemi povede do nejbližšího sjezdu své strany ZANU-PF.

Postoj prý 93letý státník změnil, když se jeho odvolaný viceprezident a pozdější nástupce Emmerson Mnangagwa odmítl vrátit z exilu a svého vůdce ze zimbabwského boje o nezávislost vyzval k odchodu.

"Když dokončil svůj podpis, jeho tvář se rozzářila, žádné slzy, pokud někde v tu chvíli neplakali andělé," řekl jezuitský kněz a blízký Mugabeho přítel Mukonori o klíčovém okamžiku historie tohoto jihoafrického státu.

Mugabeho prý také zlomilo, když viděl mnohatisícový dav požadující jeho rezignaci, který se sešel v Harare ve stejných místech, kde se v roce 1980 stal prvním premiérem nezávislého Zimbabwe.

Po 37 letech v pozici lídra Zimbabwe se Mugabeho pád odehrál velmi rychle. Ještě 6. listopadu kvůli "známkám neloajality" odvolal Mnangagwu z pozice prvního viceprezidenta, čímž se výrazně uvolnila cesta k moci první dámě Grace Mugabeové. Rozhodnutí ale mobilizovalo Mnangagwovy spojence ve vedení armády, která 15. listopadu obsadila vládní budovy a zadržela vlivné Mugabeho stoupence a nastartovala tak střídání prezidentů.

Následné vyjednávání o podmínkách Mugabeho rezignace Mukonori zprostředkovával společně s několika vládními vyjednávači. Grace Mugabeová, jejíž mocenské ambice a spory s Mnangagwou do velké míry převrat způsobily, měla údajně v procesu okrajovou roli. Mugabeová si je prý "vědoma" svého podílu na historických událostech, ale nevěří, že "všechno" je její vina.

Mugabe, po jehož éře se Zimbabwe nachází v katastrofální ekonomické situaci, nakonec výměnou za uvolnění prezidentského úřadu dostal od představitelů ZANU-PF záruku, že on ani jeho žena nebudou trestně stíháni. Exprezident tak může v poklidu dožít ve vlasti. "Kam jinam by šel?" zasmál se na otázku, zda Mugabe zůstane v Zimbabwe, Mukonori.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy