Robert Mugabe nedodržel termín na rezignaci. Vláda projednává jeho odvolání

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 11. 2017 14:36
Zimbabwský prezident Robert Mugabe neodstoupil, a tak vládní strana zvažuje návrh na impeachment. Podle agentury Reuters to odůvodnila tím, že Mugabe je "zdrojem nestability a nerespektuje vládu práva".
Robert Mugabe a jeho žena Grace.
Robert Mugabe a jeho žena Grace. | Foto: Reuters

HarareZimbabwský prezident Robert Mugabe je podle vládní strany "zdrojem nestability a nerespektuje vládu práva". Podle agentury Reuters politická strana ZANU-PF zvažuje, že podá návrh na sesazení prezidenta z funkce.

Parlament by údajně sesazení Mugabeho mohl schválit už ve středu.

Návrh na impeachment politici zvažují poté, co Mugabemu v pondělí vypršela lhůta na oznámení rezignace. Prezident měl podle americké televize CNN přistoupit k rezignaci výměnou za úplnou imunitu pro něj i pro jeho manželku Grace.

Šéf vlivných válečných veteránů Chris Mutsvangwa v pondělí uvedl, že se obrátí na soud, aby postup armády proti prezidentovi legalizoval.

Armáda převzala nenásilně moc minulý týden v noci na středu a Mugabeho drží od té doby v domácím vězení.

Nechceme převrat a chaos

Třiadevadesátiletý prezident už v nedělním televizním projevu k národu navzdory očekávání nerezignoval. Během projevu za ním seděl šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga a mnoho vedoucích armádních činitelů.

Šéf veteránů Mutsvangwa má za to, že Mugabe "podle všeho na poslední chvíli změnil (s generály) domluvený obsah projevu", uvedl novinář Brezh Malaba.

Mugabeho domovská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) si údajně nepřála, aby prezident odstoupil před vojáky, což by vyvolávalo dojem převratu, tvrdí zdroje agentury Reuters. "Vypadalo by velmi špatně, kdyby rezignoval před generály. Vyvolalo by to ohromný chaos," uvedl vysoce postavený zdroj ze ZANU-PF.

Váleční veteráni vyzývají lidi, aby vyšli do ulic. "Nikdo neodejde domů, dokud neodejde Mugabe," uvedl Mutsvangwa. "Mugabe byl u moci 37 let a už by ji neměl držet ani 37 sekund," řekl také.

Studenti zimbabwské univerzity protestují proti způsobu, jakým Grace Mugabeová získala doktorský titul ze sociologie. V roce 2014 jej obdržela za pouhé dva měsíce. Studenti chtějí bojkotovat i zkoušky, pokud prezident neodstoupí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy