Robert Mugabe nedodržel termín na rezignaci. Vláda projednává jeho odvolání

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 11. 2017 14:36
Zimbabwský prezident Robert Mugabe neodstoupil, a tak vládní strana zvažuje návrh na impeachment. Podle agentury Reuters to odůvodnila tím, že Mugabe je "zdrojem nestability a nerespektuje vládu práva".
Robert Mugabe a jeho žena Grace.
Robert Mugabe a jeho žena Grace. | Foto: Reuters

HarareZimbabwský prezident Robert Mugabe je podle vládní strany "zdrojem nestability a nerespektuje vládu práva". Podle agentury Reuters politická strana ZANU-PF zvažuje, že podá návrh na sesazení prezidenta z funkce.

Parlament by údajně sesazení Mugabeho mohl schválit už ve středu.

Návrh na impeachment politici zvažují poté, co Mugabemu v pondělí vypršela lhůta na oznámení rezignace. Prezident měl podle americké televize CNN přistoupit k rezignaci výměnou za úplnou imunitu pro něj i pro jeho manželku Grace.

Šéf vlivných válečných veteránů Chris Mutsvangwa v pondělí uvedl, že se obrátí na soud, aby postup armády proti prezidentovi legalizoval.

Armáda převzala nenásilně moc minulý týden v noci na středu a Mugabeho drží od té doby v domácím vězení.

Nechceme převrat a chaos

Třiadevadesátiletý prezident už v nedělním televizním projevu k národu navzdory očekávání nerezignoval. Během projevu za ním seděl šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga a mnoho vedoucích armádních činitelů.

Šéf veteránů Mutsvangwa má za to, že Mugabe "podle všeho na poslední chvíli změnil (s generály) domluvený obsah projevu", uvedl novinář Brezh Malaba.

Mugabeho domovská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) si údajně nepřála, aby prezident odstoupil před vojáky, což by vyvolávalo dojem převratu, tvrdí zdroje agentury Reuters. "Vypadalo by velmi špatně, kdyby rezignoval před generály. Vyvolalo by to ohromný chaos," uvedl vysoce postavený zdroj ze ZANU-PF.

Váleční veteráni vyzývají lidi, aby vyšli do ulic. "Nikdo neodejde domů, dokud neodejde Mugabe," uvedl Mutsvangwa. "Mugabe byl u moci 37 let a už by ji neměl držet ani 37 sekund," řekl také.

Studenti zimbabwské univerzity protestují proti způsobu, jakým Grace Mugabeová získala doktorský titul ze sociologie. V roce 2014 jej obdržela za pouhé dva měsíce. Studenti chtějí bojkotovat i zkoušky, pokud prezident neodstoupí.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy