MUDr. Robot a nikdo jiný. První čistě robotická operace

Jakub Novák
4. 11. 2010 19:30
První operace, která byla kompletně v rukou robota, proběhla v nemocnici v Montrealu
Nahradí v budoucnu lékaře - operatéry roboti?
Nahradí v budoucnu lékaře - operatéry roboti? | Foto: Reuters

Montreal - Vítejte v 21. století, další milník v lékařské péči byl pokořen. Světově první, kompletně robotická operace byla provedena v montrealském zdravotním centru univerzity McGill.

Již dva roky fungující robot poskytující anestezii a přezdívaný McSleepy byl doplněn o operačního robota pojmenovaného DaVinci. Oba stroje byly zkombinovány, aby vykonaly první kompletně robotickou operaci - prostatektomii.

Kombinací obou robotů mohou lékaři ze Zdravotního centra McGillovy univerzity poskytnout nejmodernější a nejcitlivější péči o pacienta. Výsledky této operace budou použity pro testování dalších přístrojů na různé typy zákroků, což by podle urologa doktora Aprikiana mělo umožnit rychlejší, bezpečnější a mnohem přesnější zákroky.

Robot jako nejlepší anesteziolog

Robotická anestezie zaručuje pokaždé vysokou kvalitu zákroku a umožňuje také přesné dávkování anestetik v závislosti na podmínkách operace. Kombinací obou těchto přístrojů lze dosáhnout zákroků maximálně "šitých na míru" každému pacientovi a snížit negativní dopady zákroku na minimum.

"Poskytování anestezie pro robotickou prostatektomii je výzvou kvůli specifické pozici pacienta. Je potřeba výrazná svalová relaxace nezbytná pro udržení perfektních podmínek pro operační tým," vysvětlil doktor Hemmerling.

Operace s pomocí 3D

Přístroj DaVinci se používá k různým druhům chirurgických zákroků od operací rakoviny prostaty, přes rakovinu konečníku, močového měchýře, gynekologických rakovin, problémů s ledvinami, až po cévní a mnohá další onemocnění. Jeho největší výhodou je minimální invazivita zákroku díky velké citlivosti a přesnosti.

"DaVinci nám umožňuje pracovat ze stanice ovládající chirurgické nástroje drobnými pohyby našich prstů s přesností, jaké nemůže být dosaženo lidmi samotnými," doplnil doktor Aprikian. On a jeho kolegové pracují při zákroku ze stanice pomocí videa se skvělou 3D HD kvalitou obrazu.

 

Právě se děje

Další zprávy