Mučení vězňů v Libyi je běžné i dva roky po pádu Kaddáfího

ČTK ČTK
1. 10. 2013 22:22
Zpráva OSN: Ve vládních věznicích je kolem 8000 tisíc lidí bez soudu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - I dva roky po svržení diktátora Muammara Kaddáfího je v Libyi běžné, že jsou vězni obětí mučení a brutality. Upozorňuje na to zpráva vyšetřovatelů institucí OSN, která byla zveřejněna v Ženevě.

Podle dokumentu je nyní ve vládních věznicích drženo bez soudu na osm tisíc lidí, a to jen na základě podezření, že mohli během povstání bojovat na straně Kaddáfího sil. Kromě toho velký počet osob vězní bez kontroly a ve špatných podmínkách milice, které jsou na vládě prakticky nezávislé.

"Mučení a špatné zacházení je v libyjských věznicích velice rozšířenou každodenní záležitostí," tvrdí ve společné zprávě Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (UNHCHR) a Podpůrná mise OSN v Libyi (UNSMIL).

Od zajetí a usmrcení svrženého Kaddáfího zaznamenala UNSMIL 27 případů úmrtí během věznění, téměř jistě způsobených mučením. Z toho 11 případů se stalo jen během letoška a všechny v zařízeních patřících nikým kontrolovaným milicím.

Zpráva konstatuje, že vláda slíbila skoncovat s mučením a zajistit řádné fungování soudního systému. Obě instituce Spojených národů ale vyjádřily obavu, že bez rozhodné protiakce se mučení i v "nové" Libyi stane ustáleným a úředně uznávaným pravidlem.

V materiálu jsou rovněž uvedeny konkrétní případy mužů, které členové milicí bez vysvětlení odvlekli z domovů nebo unesli na cestě do práce. Pak je bili a znásilňovali lahvemi či velkými náboji a věznili bez jídla ve špinavých prostorách.

Ve vládou kontrolovaných věznicích, spravovaných vycvičenými policisty a vězeňskými dozorci, jsou prý podmínky lepší. Nicméně i tam je mučení hojné, nejčastěji hned po uvěznění s cílem získat přiznání nebo potřebné informace. Vězni nemají přístup k právníkům a návštěvy jsou jen ojedinělé.

 

Právě se děje

Další zprávy