Mubarak neodešel, lidé chtějí zablokovat jeho palác

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
11. 2. 2011 11:09
Dnes se čekají po celém Egyptě obrovské protesty. Armáda se radí, jak dál.
Zprávy, že se Mubarak chystá rezignovat, přivedly do centra Káhiry stovky tisíc lidí
Zprávy, že se Mubarak chystá rezignovat, přivedly do centra Káhiry stovky tisíc lidí | Foto: Reuters

Poslední vývoj -------------- * Mubarak navzdory spekulacím, že odstoupí z funkce prezidenta, odmítl rezignovat * V projevu k národu oznámil, že zůstane ve funkci do zářijových voleb * Pravomoci se rozhodl převést na viceprezidenta Sulajmána * Tisíce demonstrantů ihned po projevu vyrazily k prezidentskému paláci, káhirská noc ale byla poměrně klidná * V pátek se čekají masové protesty, hrozí, že se zvrhnou v krveprolití

Káhira - Egyptský prezident Husní Mubarak zklamal očekávání stovek tisíc lidí v ulicích. Ve čtvrtečním večerním televizním projevu k národu navzdory šířícím se spekulacím o rezignaci odmítl odstoupit.

Oznámil jen, že dá vytvořit komise, které mají připravit změny zákonů a ústavy. A potvrdil, že předává pravomocí  viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi.  Co přesně to znamená, je zatím předmětem spekulací.

Velvyslanec Egypta v USA pozdě večer tento krok vysvětlil tak, že Mubarak už zůstává pouze formální hlavou státu a faktickým vládcem vybaveným veškerou mocí je Sulajmán.

Proč je Egypt tak důležitý?
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Proč je Egypt tak důležitý?

 

Egypt je s 80 miliony obyvateli nejlidnatější arabskou zemí a vždy v historii ovlivňoval celý arabský svět. V neposlední řadě je arabským kulturním centrem, vzniká tam nejvíce filmů a knih. Jeho postoje měly váhu ve všech velkých politických krizích či válkách na Blízkém východě v posledních desetiletích. Káhira například podporovala válku proti režimu Saddáma Husajna v roce 1991. Egypt je také jedním ze dvou arabských států, který má diplomatické vztahy s Izraelem a hrál důležitou roli v izraelsko-palestinských rozhovorech.

Tisíce prezidentových odpůrců i nadále zůstávají v ulicích Káhiry, kde strávily celou noc.

Mubarak v projevu slíbil, že už nebude v září znovu kandidovat v prezidentských volbách a že volby budou demokratické.

"Nebudu už kandidovat v dalších volbách. Kohokoliv voliči zvolí, tomu předám moc. Volby budou spravedlivé. Je to slib, který jsem si dal před sebou samým, Bohem i vlastí. Splním ho," řekl prezident.

Projev rozlítil opozici a vůbec všechny, kteří si přejí zásadní změny, především rezignaci Mubaraka. Protesty tak zřejmě budou pokračovat, pátek může přinést vůbec nejmasovější protesty.

Ještě během projevu někteří lidé na náměstí Tahrír prezidentovi nadávali a volali "Odstoupit! Odstoupit!"

"Nesmíme poškodit naše hospodářství. Egypt bohužel utrpěl, jsme v těžkých časech. Doplatí na to i lidé, které protestují. Nejde o mě, o Husního Mubaraka. Jsme na jedné lodi, musíme pracovat jako jeden tým, abychom se z tého krize dostali a zajistili bezpečnost pro všechny občany," uvedl prezident.

Tvrdě odmítl zahraniční zasahování a řekl, že se nepodvolí žádnému cizímu diktátu. "Vždy jsem pracoval v zájmu Egypta. Já i můj syn tady zůstaneme žít a budeme tady pohřbeni," zakončil projev.

Podívejte se ve fotogalerii, jak vypadal páteční večer v Káhiře

Odpoledne se množily spekulace, že odstoupení Mubaraka je jistou věcí a bude výsledkem armádního puče. Televize CNN citovala nejmenované americké diplomaty, podle nichž se situaci puči blíží.

Ve čtvrtek zemí zmítala stávka, nepracovala značná část lékařů, právníků, řidičů autobusů či dělníků z textilních podniků.

Rozhodující okamžiky egyptské revoluce jsem pro vás sledujeme v online reportáži. V té nyní pokračujeme událostmi z noci a pátečního rána.

11:09 - Vedení armády dnes podpořilo předání pravomocí do rukou viceprezidenta Umara Sulajmána. Naznačilo tak, že ozbrojené síly se nechystají provést převrat.

11:03 - Na facebookových stránkách, které založila část protestujících, lidé vyzývají k blokádě prezidentského paláce a státní televize, ale bez použití násilí. Kolem paláce i budovy televize se před polednem už shromáždily tisíce lidí. Není však jasné, zda Mubarak se nachází v paláci.

10:22 - Několik desítek Egypťanů demonstruje přímo před prezidentským palácem, kde sídlí Mubarak. Palác je obehnán ostnatým drátem a střeží ho vojáci s šesti tanky a obrněnými transportéry. Někteří protestující už v noci vyzvali k dobytí paláce a vypuzení Mubaraka silou.

10:13 - Ministr financí Samír Radván dnes prohlásil, že vojenský převrat by pro Egypt byl špatným řešením. "Tomuto scénáři bychom se měli vyhnout. Bylo by to velmi špatné pro  mladé lidi, pro ekonomiku," uvedl ministr. Opoziční vůdce Muhammad Baradej naopak vyzval armádu, aby zasáhla, protože Mubarakovo rozhodnutí neodstoupit může vyústit v krveprolití.

9:23 - Dav protestujících lidí se opět začíná shromažďovat před prezidentským palácem. Mubarakovi odpůrci zaplavují ulice Káhiry. Zpravodaj BBC Jon Leyne vnímá současnou situaci jako nejnebezpečnější od vypuknutí demonstrací před více než dvěma týdny.

8:23 - Televizní stanice Al-Arabíja bez dalších detailů informovala, že egyptská armáda "vydá v krátké době důležité prohlášení".

8:14 - Situaci v rodné zemi sledují Egypťané po celém světe. "Mubarak chce občanskou válku," řekl CNN flustrovaný 22letý student Mohamed Ahmed Ezeldin z Londýna.

Demonstranti v centru Káhiry už věří ve vítězství své revoluce
Demonstranti v centru Káhiry už věří ve vítězství své revoluce | Foto: Reuters

7:32 - Íránské úřady izolovaly v domácím vězení aktivistu opozice a bývalého prezidentského kandidáta Mahdího Karrúbího. Před dveře jeho bytu postavila policie stráž, jeho asistent byl zadržen. Důvodem jsou výzvy Karrúbího k demonstracím na podporu lidových protestů v Tunisku a Egyptě. Shromáždění na podporu protestů Egypťanů a Tunisanů svolala íránská opozice na pondělí.

7:03 - Po tradičních pátečních modlitbách plánují protestující pochod k prezidentskému paláci. Někteří Mubarakovi odpůrci se směrem k jeho sídlu vydali už v noci. K incidentům však nedošlo.

6:53 - Většina protestujících na náměstí zůstala po celou noc, mnozí nocovali v provizorních stanech. "Očekáváme silnou reakci armády na Mubarakovu řeč," řekl novinářům mluvčí demonstrantů Muhammad Mustafa.

6:47 - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy varoval, že Egypt by se mohl v důsledku nynějších nepokojů stát "náboženskou diktaturou". Za "nevyhnutelné" označil předání moci z rukou nynějšího prezidenta a řekl, že Egypt snad "najde cestu k demokracii a nikoli k další formě diktatury. Podle Sarkozyho je morální odpovědností západních států pomoci Egyptu a Tunisku, aby se vyhnuly systému, jež může být horší než stav před demonstracemi.

6:42 - Americký prezident Barack Obama v reakci na Mubarakův projev prohlásil, že egyptská vláda má "důvěryhodnou, konkrétní a jednoznačnou" cestu k demokracii teprve před sebou. "Egyptskému lidu bylo řečeno, že země je v přechodném období, ale dosud není jasné, že by šlo o okamžitý, smysluplný a dostatečný přechod," řekl prezident. Obama zároveň vyzval egyptskou vládu, aby se zdržela veškerého násilí.

6:32 - Armádní velení zatím na Mubarakův projev nereagovalo.

6:25 - Egypt se probouzí do dalšího bouřlivého dne. Navzdory čtvrtečnímu projevu prezidenta Mubaraka je zatím v ulicích Káhiry relativní klid. Podle agentury BBC však mezi lidmi vládne zlost a nespokojenost s posledním vývojem.

1:07 - Několik tisícovek demonstrantů dorazilo k prezidentskému paláci, řada analytiků varuje, že pátek může přinést v ulicích krveprolití, neboť protestující se cítí podvedeni a není jasné, jak se zachová armáda.

0:04 - Egyptský politik a diplomat, bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej v reakci na Mubarakův projev varoval, že Egypt "exploduje". "Armáda musí zemi nyní zachránit," napsal držitel Nobelovy ceny míru ve svém kanálu na Twitteru.

23:38 - Egyptský velvyslanec ve Spojených státech v televizi CNN prohlásil, že Mubarak převedl veškeré prezidentské pravomoci na viceprezidenta Sulajmána, a zůstává už pouze formální hlavou státu, která nemá žádnou moc. Tuto informaci má podle svých slov potvrzenu od Sulajmána, který je podle něj de facto prezidentem Egypta.

Demonstranti v centru Káhiry uposlechlil výzvy armádního velitele a mávají národními vlajkami. Šéf ozbrojených sil jim oznámil, že jejich požadavky budou vyslyšeny
Demonstranti v centru Káhiry uposlechlil výzvy armádního velitele a mávají národními vlajkami. Šéf ozbrojených sil jim oznámil, že jejich požadavky budou vyslyšeny | Foto: Reuters

23:02 - Politolog Fareed Zakaria ve vysílání televize CNN uvedl, že viceprezident Sulajmán se svým projevem odepsal jako možný přechodný vůdce Egypta. Pátek podle něj přinese vůbec nejmasovější protesty v historii země.

22:44 - Krátce po Mubarakovi vystoupil v televizi viceprezident Sulajmán. Řekl, že udělá vše pro poklidné předání moci a chce pokračovat v dialogu s opozicí. Demonstrující vyzval, aby se vrátili do svých domovů a do práce.

22:31 - Nestalo se, co nám bylo slíbeno. Nestalo, co jsme si přáli. Tak komentoval Mubarakův projev pro CNN nejmenovaný americký diplomat.

22:14 - Statisíce demonstrantů v centru Káhiry přijali Mubarakův projev hlasitými protesty. "Prezident prokázal, že žije zcela mimo realitu," komentoval jeden z nich projev ve vysílání CNN.

22:02 - Prezident se v projevu zcela vyhnul hovoru o své rezignaci. Dal najevo, že zemi chce dovést k řádným prezidentským volbám v září. Slíbil, že budou svobodné a férové.

Pryč s Mubarakem! Armáda jde s námi! skandují Egypťané demonstrující na centrálním náměství v Káhiře
Pryč s Mubarakem! Armáda jde s námi! skandují Egypťané demonstrující na centrálním náměství v Káhiře | Foto: Reuters

21:39 - Mubarak také údajně oznámí, že ruší po několik desetiletí trvající výjimečný stav a potvrdí, že už nebude znovu kandidovat v prezidentských volbách v září.

21:36 - Televize Al-Arabíja s odvoláním na své zdroje v Káhiře uvedla, že Mubarak neodstoupí, ale převede většinu svých pravomocí na viceprezidenta Sulajmána.

21:31 - Ceny ropy na světových trzích v reakci na zprávy, že se prezident Mubarak chystá odstoupit, klesly. Ceny lehké ropy Brent se v posledních dvou týdnech kvůli obavám o bezpečí dodávek skrze Suezský kanál vyhouply nad sto dolarů.

21:07 - Ministr informací těsně před Mubarakovým projevem řekl, že prezident nerezignuje, pouze předá část pravomoci viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi.

20:36 - Prezident Mubarak by měl v projevu oznámit ústavní kroky, které by měly předcházet jeho předání moci viceprezidentu Sulajmánovi. S odvoláním na svého zpravodaje to bez bližších podrobností uvedla televize Al-Arabíja.

Egypťan demonstrující v centru Káhiry proti prezidentu Mubarakovi zvedá nadšeně nad hlavu svou dceru v reakci na zprávy, že Mubarak se chystá odstoupit.
Egypťan demonstrující v centru Káhiry proti prezidentu Mubarakovi zvedá nadšeně nad hlavu svou dceru v reakci na zprávy, že Mubarak se chystá odstoupit. | Foto: Reuters

20:28 - Vedení organizace Muslimské bratrstvo v prohlášení uvedlo, že situace vypadá jako "vojenský převrat." Bratrstvo je nejorganizovanější opoziční silou a chce, aby islám hrál v egyptské politice a zákonodárství větší roli. Na Západě panují obavy z toho, že islamisté mohou Egypt ovládnout.

19:56 - Americký prezident Obama v projevu v Michiganu potvrdil, že jeho vláda podporuje poklidný přechod k řádné demokracii. "V Egyptě jsme svědky historického vývoje. Chci, aby Egypťané v tuto chvíli věděli, že Amerika udělá vše pro to, aby přechod k demokracii byl poklidný," řekl Obama ztichlému davu příznivců, který čekal jeho projev k ekonomické situaci v USA.

19:42 - Egyptská armáda zasáhne, pokud demonstranti odmítnou řešení situace spočívající v předání moci od dosavadního prezidenta Mubaraka do rukou viceprezidenta Sulajmána. Uvedla to s odvoláním na své zdroje televize Al-Arabíja.

Plačící demonstrant na centrálním náměství v Káhiře drží za ruku mladého vojáka poté, co armádní velitel protestujícím slíbil, že jejich požadavky budou vyslyšeny
Plačící demonstrant na centrálním náměství v Káhiře drží za ruku mladého vojáka poté, co armádní velitel protestujícím slíbil, že jejich požadavky budou vyslyšeny | Foto: Reuters

19:27 - Demonstranti na centrálním náměstí v Káhiře začali vyjadřovat nesouhlas s tím, aby moc přešla do rukou armády. "Civilní, civilní! Nechceme armádu!" skandovali podle agentury Reuters lidé. Jak dalece budou ozbrojené síly, které po 60 let podporovaly egyptské prezidenty, ochotné vyjít těmto požadavkům vstříc, není jasné.

18:58 - "Budeme muset počkat na to, co se stane," prohlásil americký prezident Barack Obama, který byl opozicí v USA kritizován, že se nepostavil dostatečně za prodemokratické demonstrace v Egyptě. Obamův mluvčí krátce před tím prohlásil, že Bílý dům velmi detailně sleduje rychle se měníci situaci. Americká administrativa podporuje poklidný přechod k demokracii, zdůrazňuje, že Egypt musí dodržet mírovou smlouvu s Izraelem.

18:44 - Objevují se spekulace, že odstoupení Mubaraka bude důsledkem armádního puče. Podezření na takový vývoj událostí zveřejnilo opoziční Muslimské bratrstvo. Že se situace blíží tomu, co by se dalo charakterizovat jako armádní puč, řekl televizi CNN i nejmenovaný americký diplomat.

18:34 - Egyptská státní televize odvysílala záběry setkání prezidenta Mubaraka s viceprezidentem Umarem Sulajmánem. Podle prohlášení televize šlo o živé záběry. Mubarak seděl beze slova za stolem, zatímco jeho zástupce hovořil. Podle zpravodaje BBC byly zřejmě záběry odvysílány proto, aby rozptýlily spekulace, že Mubarak už opustil zemi.

18:24 - Projev Mubaraka by měla egyptská televize odvysílat ve 22 hodin místního času, tedy o hodinu dříve času středoevropského.

18:07 - Egyptská armáda vydala prohlášení, podle něhož přijímá "nezbytná opatření, aby ochránila národ a podpořila legitimní požadavky lidu". Jde o zřejmý náznak, že ozbrojené síly chtějí převzít kontrolu nad politickým vývojem v zemi. Demonstranti v centru Káhiry přijali zprávu s nadšením a začali provolávat hesla "Armáda a lidé spolu".

17:54 - O rezignaci Mubaraka je přesvědčená i americká CIA. Její ředitel Leon Panetta při kongresovém slyšení uvedl, že považuje za "silně pravděpodobné", že Mubarak rezignuje ještě ve čtvrtek večer.


17:48 - Šéf egyptské vládní  Národní demokratické strany v rozhovoru pro BBC uvedl, že by byl překvapen, kdyby ještě v pátek vládl Egyptu prezident Mubarak. "Ano, byl bych překvapen, protože si myslím, že správnou věcí teď je přistoupit k akci, která uspokojí protestující," řekl v živém rozhovoru Husám Badráví.

Foto: Reuters

16:00 - V Egyptě ve čtvrtek na protest proti setrvávání Husního Mubaraka v prezidentské funkci propukly stávky. Práci přerušila část lékařů, právníků, řidičů autobusů i zaměstnanců státních firem.

Egyptský ministr zahraničí Ahmad Abúl Ghajt odmítl výzvu Spojených států na ukončení výjimečného stavu a urychlení transformace stávajícího politického režimu.

Ministr zahraničí doslova uvedl, že by se Washington neměl snažit prosazovat svou vůli v tak velké zemi, jakou je Egypt.

Američané v poslední době začínají Mubaraka čím dál výrazněji kritizovat a naznačují, že je dlouholeté spojenectví u konce. Stávající opatření egyptské vlády nejsou podle americké diplomacie dostatečná a změny, ke kterým směřují, nebudou nespokojeným obyvatelům stačit.

"Myslím, že to, co egyptská vláda dosud předvedla, nekoresponduje se základními požadavky egyptského obyvatelstva," uvedl například mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Egyptský ministr zahraničí ale v rozhovoru pro americkou televizi PBS uvedl, že je požadavky Američanů šokován a připomněl, že během nepokojů uprchlo z egyptských věznic sedmnáct tisíc vězňů, kteří jsou stále na svobodě.

"Jak po nás můžete chtít, abychom odvolali výjimečný stav, když se země potýká s takovými problémy? Dejte mi čas, dovolte mi získat kontrolu, stabilizovat stát a potom se můžeme bavit, co dál," řekl Abúl Ghajt americké televizi.

 

Právě se děje

Další zprávy