Mubarak Izraeli: Brzdíte mírový proces, zastavte osady

Naďa Straková
22. 11. 2009 18:15
Bez zastavení výstavby židovských osad nebude míru nikdy dosaženo, tvrdí egyptský prezident
Egyptský prezident Husní Mubarak na tiskové konferenci
Egyptský prezident Husní Mubarak na tiskové konferenci | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský prezident Husní Mubarak vyzval svůj izraelský protějšek Šimona Perese, aby zastavil výstavbu židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu. Jinak prý  míru na Blízkém Východě nebude nikdy dosaženo.

Na dnešní tiskové konferenci Mubarak před Peresem jasně prohlásil, že okupovaná území, včetně Východního Jeruzalému jsou hlavní překážkou uzavření mírové dohody v tomto regionu.

"Říkám jasně, že mír je možný, ale v Izraeli musí existovat politická vůle. … (Izrael) riskuje, že bude tato možnost uzavření míru opět promarněna. Musí učinit odvážnější rozhodnutí," řekl Mubarak novinářům.

Egypt a většina arabských států viní americkou administrativu z toho, že na Izrael nevyvíjí dostatečný nátlak, aby s výstavbou osad přestal.

Peres Mubarakovu výzvu podle všeho nebral příliš vážně. "Bohužel je to marginální téma. Stalo se z toho ústřední téma, a to z nesprávných důvodů. Moje odpověď zní, že i tato záležitost může být vyřešena jednáním a uzavřením dohody," prohlásil Peres.

Egyptský prezident Husní Mubarak se svým izraelským protějškem Šimonem Peresem na tiskové konferenci
Egyptský prezident Husní Mubarak se svým izraelským protějškem Šimonem Peresem na tiskové konferenci | Foto: Reuters

"Jakmile začneme jednat, žádné nové osady se stavět nebudou, žádné další pozemky se konfiskovat nebudou," dodal.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás ale už dříve prohlásil, že mírové dialogy neobnoví, dokud nebude výstavba nových osad úplně pozastavena. Po Washingtonu žádá, aby pro to udělal daleko více.

Americký prezident Barack Obama se zpočátku snažil na Izrael tlačit, ale později částečně obrátil. 

Výstavbu nových židovských osad sice označil za „velmi nebezpečnou", ale nakonec vyzval obě strany, aby do rozhovorů vstupovaly bez jakýchkoliv předběžných podmínek, tedy i bez podmínky pozastavení stavby osad.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy