Mubarak Izraeli: Brzdíte mírový proces, zastavte osady

Naďa Straková
22. 11. 2009 18:15
Bez zastavení výstavby židovských osad nebude míru nikdy dosaženo, tvrdí egyptský prezident
Egyptský prezident Husní Mubarak na tiskové konferenci
Egyptský prezident Husní Mubarak na tiskové konferenci | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský prezident Husní Mubarak vyzval svůj izraelský protějšek Šimona Perese, aby zastavil výstavbu židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu. Jinak prý  míru na Blízkém Východě nebude nikdy dosaženo.

Na dnešní tiskové konferenci Mubarak před Peresem jasně prohlásil, že okupovaná území, včetně Východního Jeruzalému jsou hlavní překážkou uzavření mírové dohody v tomto regionu.

"Říkám jasně, že mír je možný, ale v Izraeli musí existovat politická vůle. … (Izrael) riskuje, že bude tato možnost uzavření míru opět promarněna. Musí učinit odvážnější rozhodnutí," řekl Mubarak novinářům.

Egypt a většina arabských států viní americkou administrativu z toho, že na Izrael nevyvíjí dostatečný nátlak, aby s výstavbou osad přestal.

Peres Mubarakovu výzvu podle všeho nebral příliš vážně. "Bohužel je to marginální téma. Stalo se z toho ústřední téma, a to z nesprávných důvodů. Moje odpověď zní, že i tato záležitost může být vyřešena jednáním a uzavřením dohody," prohlásil Peres.

Egyptský prezident Husní Mubarak se svým izraelským protějškem Šimonem Peresem na tiskové konferenci
Egyptský prezident Husní Mubarak se svým izraelským protějškem Šimonem Peresem na tiskové konferenci | Foto: Reuters

"Jakmile začneme jednat, žádné nové osady se stavět nebudou, žádné další pozemky se konfiskovat nebudou," dodal.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás ale už dříve prohlásil, že mírové dialogy neobnoví, dokud nebude výstavba nových osad úplně pozastavena. Po Washingtonu žádá, aby pro to udělal daleko více.

Americký prezident Barack Obama se zpočátku snažil na Izrael tlačit, ale později částečně obrátil. 

Výstavbu nových židovských osad sice označil za „velmi nebezpečnou", ale nakonec vyzval obě strany, aby do rozhovorů vstupovaly bez jakýchkoliv předběžných podmínek, tedy i bez podmínky pozastavení stavby osad.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček získal v Polsku Jagellonskou cenu, která se uděluje za snahu o posílení role střední a východní Evropy ve světě

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček získal v Polsku Jagellonskou cenu, která se uděluje za snahu o posílení role střední a východní Evropy ve světě. Informoval o tom dnes Černínský palác. Petříček je teprve druhým českým nositelem tohoto ocenění, před ním jej v roce 2017 získal bývalý český prezident Václav Klaus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy