Mrtvé děti tajně ožily jako agenti, rodiny nic netušily

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
4. 2. 2013 14:53
Muž pod krycím jménem "Pete Black" odhaluje někdejší praktiky britské policie
Foto: Wikimedia Commons/Danesman

Londýn - Scotland Yard v minulosti hojně pro své agenty využíval totožnost mrtvých dětí, napsal britský list The Guardian.

Na jejich jména po dobu bezmála tří desetiletí vydával falešné dokumenty, které posléze používali policisté pracující v utajení.

List připomíná, že doposud šlo o praxi hojně využívanou především kriminálním podsvětím, kterou v roce 1971 popsal spisovatel Frederick Forsyth ve svém bestselleru Den šakala.

Britská zvláštní jednotka SDS, která byla rozpuštěna v roce 2008, ovšem podle něj v letech 1968 až 1994 použila identitu zhruba 80 mrtvých dětí. Jejich rodiče přitom o ničem neměli sebemenší ponětí.

Návštěvy matrik

List na vše upozornil policejní důstojník, který přijal totožnost Pete Black. On sám se počátkem 90. let pohyboval v utajení v protirasistické skupině.

"Hledáte někoho, kdo zemřel a byl by zhruba ve vašem věku," popsal Black zaběhnutou praxi, kdy si policisté vytvářeli svá "alias" na základě skutečných údajů o mrtvých dětech.

"Příjmení musí být vždy běžná. Nechcete něco, co příliš vyčnívá nebo je snadno zapamatovatelné, jako Aardvark. Nechcete na sebe upoutat nechtěnou pozornost. Green a Black jsou fajn, ale nechcete někoho jako Smith. Nezáleží totiž na tom, jaké je vaše křestní jméno, to příjmení bude vždy znít jako falešné," dodal.

Jako "šlapat po hrobě"

Na základě údajů z matriky pak policisté dostávali takové dokumenty, jako jsou pasy či řidičské průkazy. Někteří z nich údajně strávili až deset let předstíráním, že jsou někým jiným.

Aby vše působilo důvěryhodněji, zjišťovali si informace o prostředí, v němž dané dítě vyrůstalo. A často přidali i něco navíc. "Já do své identity přidal fakt, že můj otec byl mariňák a často mě bil," vypověděl policista.

Zatímco on sám si prý připadal, jako by "šlapal po hrobě" čtyřletého chlapce, jehož identitu používal, jiní praxi obhajují. Podle nich je ospravedlnitelná, pokud posloužila "vyššímu záměru".

Vedení Scotland Yardu reagovalo, že v současnosti už tuto praktiku neschvaluje ani neprovozuje. A to, co se odehrávalo v minulosti, je předmětem vyšetřování.

 

Právě se děje

Další zprávy