Mrazy neustupují. Části Moskvy bez tepla

rst, ČTK
22. 1. 2006 10:32
Moskva - Mrazy v Rusku neustupují. Spotřeba elektrické energie v metropoli dosáhla rekordu. Některé části Moskvy byly i bez tepla.
TOMILINO (Rusko) - Taťána Jurlovová si v sobotu zahřívá ruce ve městě Tomilino, nedaleko Moskvy. Nejchladnější ruská zima si za poslední desítky let jen v Moskvě vyžádala sedm mrtvých. Lidé ve městě Tomilino jsou bez tepla kvůli zamrzlé nádrži.
TOMILINO (Rusko) - Taťána Jurlovová si v sobotu zahřívá ruce ve městě Tomilino, nedaleko Moskvy. Nejchladnější ruská zima si za poslední desítky let jen v Moskvě vyžádala sedm mrtvých. Lidé ve městě Tomilino jsou bez tepla kvůli zamrzlé nádrži. | Foto: Reuters

Teploty v Moskevské oblasti se pohybují kolem minus 24 stupňů Celsia. Vane ale silný vítr, který znepříjemňuje pobyt na čerstvém vzduchu. Čistá modrá obloha se zatáhla a nad Moskvou leží už druhý den sněhové mraky. Podle meteorologů klesne příští týden teplota ještě o pár dílků pod nulu, v oblasti by mohlo být opět minus 28 až 30 stupňů.

Hlavní energetická společnost RAO JES neomezila o víkendu dodávky elektřiny, jak původně zamýšlela. Spotřeba energie dosáhla svého historického vrcholu v pátek. V sobotu poněkud poklesla, a tak mohly být obnoveny městské stavební práce a provoz těch závodů, které byly kvůli úsporám elektřiny uzavřeny.

Šetřete elektřinou, nevětrejte

Moskevský starosta Jurij Lužkov poděkoval firmám, které v pátek daly svým zaměstnancům volno. Podle Lužkova to výrazně pomohlo už tak maximálně vytížené síti. Výzvy k občanům, aby šetřili elektřinou a zbytečně nevětrali, visí po celém městě.#reklama

Problémy s elektřinou hlásí i severní metropole Petrohrad. Ve městě zhasly reklamy na domech i osvětlení historických budov, zastaveny byly všechny stavební práce. Přesto hlásily některé oblasti kolem Finského zálivu výpadky proudu.

Přes Ural až po Kamčatku

V Altajském kraji na západní Sibiři, kde klesla teplota na minus 40 stupňů, mělo problémy s elektřinou deset obcí.

Na Kamčatce bojují už několik dní se silným větrem a sněžením. Ve sněhové bouři mají problémy i silná terénní auta, omezena byla letecká doprava, děti dostaly prázdniny.

Na Urale, kde je minus 35 stupňů, fasují milicionáři válenky. Tradiční ruská plstěná obuv jde na odbyt i v ruské metropoli.

V jihoruské Soči, kde většinou v zimě neklesá teplota pod nulu, naměřili v těchto dnech minus deset stupňů. Nezvykle silné sněžení navíc dělá problémy technickým službám, které nejsou na podobné situace připraveny. V přímořském letovisku se bojí i o exotické květiny, které raději schovávají do skleníků.

Umírají i lidé

Po celém Rusku stále kvůli mrazu umírají lidé. V Moskvě proto zřídili speciální autobus, který přes noc sbírá z ulic bezdomovce.

Leden už zaznamenal historický rekord. Ještě nikdy v historii měření nebylo v Moskvě v lednu tři dny po sobě minus 25 stupňů. Poslední podobný případ zaznamenali meteorologové v roce 1978, kdy ale silně mrzlo tři dny po sobě v prosinci.

Absolutní teplotní rekord padl 17. ledna 1940, kdy se naměřilo minus 42,1 stupně.

 

Právě se děje

Další zprávy