New York - Bouře Sandy zatopila na začátku týdne velké části New Yorku, včetně metra a kanalizace. Obyvatelé už uklízejí spoušť, ale rostou obavy, že voda a také hlad vyženou z "podzemí" na povrch jiné obyvatele New Yorku.
Krysy, kterých se v obrovském městě pohybují za normálních okolností miliony. Není jasné, kolik z nich voda během bouře Sandy zahubila. Experti se kloní k názoru, že spíše méně než více.
Je možné, že do ulic hlodavce ve větší míře přilákají hromadící se odpadky v ulicích.
Nejde o žádnou kuriozitu nebo senzační zprávu bulvárního tisku, ale bohužel pro Newyorčany o vážný problém.
Zoolog Bob Sullivan, specialista na krysy a autor knihy Rats, soudí, že něco na způsob invaze těchto zvířat do ulic může nastat.
"Chovají se podobně jako lidé. Nejdříve jsou v šoku, pak se oklepou a vracejí se," citoval Sullivana zpravodajský server The Daily Beast.
Podle zástupce oddělní pro veřejnou hygienu na newyorské radnici do těchto chvil není nikde zvýšený výskyt krys v ulicích, obyvatelé města ale dostávají rady, jak zamezit případné snaze zvířat dostat se do domů.
Mají hlavně ucpat všechny díry kolem oken a dveří, zásoby dřeva držet pokud možno co nejdál od obytných místností.
Nebezpečné jsou prý také větve stromů blízko oken, krysy rovněž často "používají" k průniku do bytu okapů.
Rick Ostfeld, který je odborníkem na přenosy nemocí ze zvířat na lidi, se nedomnívá, že by záplava připravila o život mnoho krys.
"Jestli jsou nějaká zvířata specialisty na přežití v těchto podmínkách, pak jsou to krysy. Mají tělo vyvinuté tak, že jim umožňuje velmi dobře lézt nahoru, plavat i utíkat. Pokud jim bouře narušila dosavadní prostředí, rychle se přesunou tam, kde předtím nikdy nebyly," citoval Ostfelda list Huffington Post.
Nicméně zoolog Herwig Leirs v rozhovoru pro server LiveScience.com naopak říká, že zaplavení města bylo tak rychlé a velké, že velká část krysí populace to přežít prostě nemohla.
Bouře Sandy si celkem vyžádala už 98 lidských životů. Záchranáři, policisté a příslušníci Národní gardy nacházejí další a další těla, takže počet určitě překročí stovku.
V New Yorku samotném zahynulo čtyřicet osob. Městská doprava je ve městě kvůli nefungujícímu metru vážně narušená, autobusy nezvládají nápor cestujících. Kolem čerpacích stanic se tvoří dlouhé fronty na benzín.
Celková výše škod se zřejmě vyšplhá až ke čtyřiceti miliardám dolarů, což je dvojnásobek původních odhadů. Mnoho prostředků si vyžádá vyčištění a oprava newyorského metra, stejně tak jako úklid zdevastovaných částí státu New Jersey.