Možná že bude Trump naším prvním tyranem. Příznivci Hillary Clintonové hledají příčiny její prohry

Ondřej Houska Ondřej Houska
9. 11. 2016 10:18
Zpravodaj Aktuálně.cz Ondřej Houska potkal během volební noci v New Yorku jen málokoho, kdo si dokázal představit vítězství Donalda Trumpa. Jeho příznivci ale v úspěch svého kandidáta skálopevně věřili. A nešetřili přitom řadou předsudků a mýtů z volební kampaně. Po ohlášení Trumpova vítězství začali mohutně slavit.
Příznivci Hillary Clintonové smutní a pátrají po příčinách její porážky
Příznivci Hillary Clintonové smutní a pátrají po příčinách její porážky | Foto: Reuters

New York Od našeho zvláštního zpravodaje „Muslim za chvíli vypadne a čarodějnice ho nevystřídá,“ takhle slaví v jednom z newyorských barů vítězství Donalda Trumpa jeho zarytý příznivec Bill.

Foto: Aktuálně.cz

Rodiny Obamů a Clintonů podle něj škodily Americe, nejlepší zemi na světě, až moc dlouho. "Trump teď Americe vrátí její velikost.“ Bill, celoživotní republikán, zarytě věří tomu, že Barack Obama je muslim. Mezi příznivci Donalda Trumpa není rozhodně sám. Podle předvolebních průzkumů si to myslí většina těch, kteří realitního magnáta podpořili. Sám Donald Trump tuto lež řadu let šířil taky.

Příkopy nezmizí

Je to jen malá ilustrace toho, jak hluboce tyto volby Ameriku rozdělily. Nic navíc nenaznačuje, že by se to po překvapivém vítězství Donalda Trumpa mělo změnit. „Volil jsi?“ říká zjevně rozrušený mladík s povolenou kravatou do telefonu na newyorské ulici. Nejspíš přichází negativní odpověď, protože mladík počastuje osobu na druhém konci linky hodně neslušnou nadávkou. Prý si koupí letenku do Španělska. Jednosměrnou.

Příznivci Hillary Clintonové si ještě na začátku večera mysleli, že demokratická kandidátka nemůže prohrát. Brian provokoval známé, kterým poslal svou fotku z volební místnosti, na které se jakoby chystá zaškrtnout Trumpovo jméno. Byl to jen vtip, pro Trumpa by nikdy nehlasoval. Teď sedí s kamarády Johnem a Tonym v baru Wxou na newyorském Manhattanu a panuje mezi nimi pohřební nálada.

Hillary nevolili i vzdělaní lidé

Je tady s nimi i Češka Lenka Petříková, která už dlouhé roky žije v New Yorku. Drtivá většina jejich kamarádů fandí demokratům, kteří jsou ve městě tradičně silnější než republikáni.

Jenže i to má háček. „Hodně vzdělaných lidí bohužel nesnáší Hillary a nešli kvůli tomu volit,“ upozorňuje Lenka na skutečnost, že řada demokratů se s Hillary Clintonovou prostě nedokázala ztotožnit. „Připadá jim hrozně nesympatická a myslí si, že se jí nedá věřit. Tak teď budou žít čtyři roky s Trumpem.“

Náš tyran

Lindin kamarád Brian už mezitím oprašuje školní znalosti antických dějin: „Možná že bude Trump naším prvním tyranem.“

Petříkové dávají za pravdu i první povolební analýzy. Clintonovou podle nich podpořilo podstatně méně mladých voličů a voličů černé barvy pleti než před čtyřmi a osmi lety jiného demokratického kandidáta, Baracka Obamu.

Clintonová je prostě nedokázala nadchnout podobně jako Obama. Nevolila ji ani spousta levicových demokratů, kteří proti ní letos ve stranických primárkách podpořili socialistu Bernieho Sanderse.

Kvůli kauze se soukromými e-maily Hillary navíc ztratila část důvěryhodnosti. V politice je desítky let a řada lidí ji prostě nemůže vystát. Nejzarytější zastánci konspiračních teorií jí dokonce přičítají podíl na nemalém počtu vražd.

Trumpova totální mobilizace

Donaldu Trumpovi se podařil opak. Zmobilizoval své voliče, včetně těch, kteří by jinak nejspíš nešli volit vůbec.

Mladý černý Američan, který před Trump Tower na newyorské 5. Avenue, kde Donald Trump žije, celé odpoledne provolával „Trump vrátí Americe velikost“, byl spíš výjimkou.

Zásadní pro Trumpa bylo, že ho masově podpořili bílí manuálně pracující muži. Jejich příjmy dlouhé roky nerostou, řada z nich přišla o práci kvůli zavírání oceláren nebo dolů, což přičítají konkurenci z Číny.

Důvody jsou podle expertů daleko složitější. O ně se ale přou experti, ne obyčejní dělníci. Právě oni silně přispěli k vítězství Trumpa. Jeho urážlivé výroky o ženách? „To mě vůbec nezajímá,“ odbyl to jeden z Trumpových příznivců, kterého zpravodaj Aktuálně.cz potkal ve Filadelfii.

Lhal, ale dokázal zaujmout

Trump nepochybně zvítězil i díky nehorázným lžím. Na úplný závěr kampaně například řekl, že pokud vyhraje Clintonová, přijde hned během prvního týdne jejího prezidentství do země 650 milionů imigrantů. Tolik jich přitom nedorazilo v celé historii Spojených států.

Fakt, že Trump dokázal mobilizovat a zaujmout miliony voličů, kteří se cítili být přehlíženi, je ale nepopiratelný. Clintonová tolik své příznivce netáhla. Příkladem je Ricardo, původem z Venezuely. „Nikdy nevolím, ani jsem se nezaregistroval. Asi jsem ale měl, Hillary mi nakonec nepřijde tak špatná,“ drbe si hlavu. Podobné výčitky má teď pravděpodobně řada dalších příznivců Hillary Clintonové. Je na ně ale pozdě.

 

 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy