Mozek evropských družic bude sídlit v Praze. Ukrajinu už nikdo neodpojí od internetu

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
14. 2. 2023 16:29
Americký miliardář Elon Musk omezil příjem satelitního internetu pro Ukrajinu. Jeho systém Starlink přitom hojně využívala ukrajinská armáda k ovládání dronů kvůli výpadku klasických mobilních sítí po ruské invazi. Evropa tomu chce čelit vlastním systémem.
Satelity kolem Země, ilustrační foto.
Satelity kolem Země, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vedení Muskovy společnosti podle agentury Reuters oznámilo, že navádění bezpilotních letounů odporuje smlouvě mezi ní a ukrajinskou vládou, protože Starlink nikdy neměl sloužit jako zbraň. Ukrajinská armáda tak má o problém víc.

Této situaci, tedy závislosti evropských států na cizích komunikačních sítích, by měl zabránit unijní družicový systém IRIS² (zkratka pro Satelitní infrastrukturu pro odolnost, propojení a bezpečnost).

Nyní teprve vzniká, jeho až 170 satelitů se začne vynášet do vesmíru postupně od příštího roku a plně funkční by měl být v roce 2027. Rozhodnutí zemí EU postavit ho už ale padlo loni během českého předsednictví EU. Stejně jako dohoda, že řídicí centrum IRIS² bude sídlit v Praze. 

Česká metropole už deset let hostí unijní agenturu pro vesmírný program EUSPA, která spravuje mimo jiné navigační systém Galileo. Česká vláda měla zájem o to, aby se z Prahy řídila i nová družicová soustava IRIS², musela kvůli tomu ale najít větší sídlo pro agenturu. To se podařilo - EUSPA se přesune do rozestavěných prostor na pražské Palmovce. Vláda Petra Fialy (ODS) podepsala s vedením agentury před pár dny příslušné memorandum.

"To, že budeme mít k dispozici pro agenturu nové sídlo s větší kapacitou, nám umožní zajišťovat megakonstelaci družic IRIS² z Prahy," řekl na konci minulého týdne v Bruselu ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten o projektu jednal s jeho "otcem", eurokomisařem pro vnitřní trh a vesmírný program Thierrym Bretonem.

Ministr Kupka zdůraznil, že projektem IRIS² sleduje Evropa cíl mít svůj vlastní zabezpečený systém pro přenos dat. Vládám by umožnil využívat část výkonu, "aby spojení fungovalo i v tak vyhrocených situacích jako nyní na Ukrajině se Starlinkem".

Využití by ale mělo být na prvním místě ryze praktické a civilní. Šéf příslušného ředitelství Evropské komise Timo Pesonen už dříve řekl, že až začne IRIS² plně fungovat, nebudou v Evropě žádná rychlým a bezpečným internetem nepokrytá místa. "Ani v odlehlých regionech v České republice, ani v Alpách nebo na moři. Bude to skutečně revoluční pokrok," prohlásil Pesonen.

Česká vláda si od sídla řídicího centra družic pod IRIS² slibuje nové příležitosti pro špičkové domácí firmy. Třetinu projektu v přepočtu za více než 140 miliard korun by měly podle rozhodnutí EU dodat menší a střední podniky. Evropská komise mluví vyloženě o top start-upech.

Podle Kupky mají Češi "kvůli stávající spolupráci EUSPA s domácími vědci a firmami šanci". A dodává: "Přítomnost EUSPA v České republice je přesně to, co chceme - rozvoj ekonomiky s vysokou přidanou hodnotou a místa špičkového výzkumu."

První tendry na účast v projektu IRIS² by se měly otevřít ještě letos. Přesun do nového sídla od architekta Josefa Pleskota se předpokládá na přelomu let 2025 a 2026. Dosud v Praze pracuje pro EUSPA téměř 400 lidí a postupně by mělo přibýt nejméně 200 dalších.

 

Právě se děje

Další zprávy