Ledovce u Everestu tají. Odhalují zmrzlé mrtvoly horolezců

Zahraničí Zahraničí
23. 3. 2019 22:29
Zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest je snem nejednoho horolezce. Hora ale kvůli oteplování vydává svá tajemství. Ustupující ledovce odhalují těla horolezců, kteří zemřeli při cestě k vrcholu Everestu.
Mount Everest.
Mount Everest. | Foto: Reuters

"Kvůli globálnímu oteplování tají ledové příkrovy a ledovce rychleji. A to odhaluje těla horolezců, která byla léta pohřbena v ledu," uvedl pro britskou televizi BBC Ang Tshering Sherpa, bývalý šéf Nepálské horolezecké asociace. "Snesli jsme dolů těla některých horolezců, kteří zemřeli v posledních letech," dodal.

Odhaduje se, že při výstupu na horu zemřelo asi 300 lidí. Dvě třetiny jejich těl stále leží v ledu a sněhu pod Mount Everestem. Jak ale přichází jaro, některá z nich úřady odstraňují z čínské strany hory.

Nepálci však poukazují, že odstranit těla není jednoduché. Tamní zákon totiž stanovuje, že v takovém případě se do akce musí zapojit i vládní agentury.

"Tato záležitost by se měla stát prioritou vlády i horolezeckého průmyslu," myslí si Dambar Parajili z Nepálské horolezecké asociace. "Když to dokážou na tibetské straně Everestu, tak bychom to měli zvládnout také," dodal.

Vůbec nejvíce ostatků nacházejí u ledopádu Khumbu. Další leží u jednoho z táborů, kde horolezci přebývají, když se snaží zdolat horu.

"U základního tábora se i v posledních letech objevovaly ruce a nohy mrtvých horolezců. Všimli jsme si, že úroveň ledu se kolem základního tábora snižuje. A proto se objevují ostatky," dodal pro BBC nejmenovaný člen nevládní organizace, jež v oblasti působí.

Experti však poukazují, že za tím stojí nejen globální oteplování, ale také pohyb ledovce Khumbu.

Snést dolů těla mrtvých horolezců je také finančně náročné. Stojí to 40 až 80 tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 910 tisíc až 1,8 milionu korun.

Ang Tshering Sherpa uvádí, že jednou snesli tělo, které leželo ve výšce 8700 metrů, tedy kousek od vrcholu Everestu. Považuje to za jednu z nejtěžších akcí. "Tělo bylo zcela zmrzlé a vážilo asi 150 kilogramů. Museli jsme ho navíc snést z velké nadmořské výšky," upozornil.

Snášení těl je také morální problém. Většina horolezců, kteří se snaží zdolat nejvyšší horu světa, by případně chtěla zůstat pohřbena právě tam.

Vedle toho se hora potýká také s tunami odpadků, které tam po sobě horolezci často nechávají. Kvůli tomu se Čína rozhodla snížit počet horolezců, kteří se mohou pokusit o výstup na severní straně. 

Studie navíc ukazují, že ledovce u Everestu, stejně jako jinde v Himálaji, ubývají a tají. Například studie z roku 2015 varuje, že ledovce v Himálaji by mohly do roku 2100 přijít o 70 až 99 procent svého objemu. To by mohlo uvolnit obrovskou masu vodu, varuje Joseph Shea, vědec z Mezinárodního střediska pro integrovaný horský rozvoj, jenž studii vedl.

Video: Další z vrcholů Himálaje pokořen. Podařilo se to rakouskému horolezci

Další z vrcholů Himálaje pokořen. Podařilo se to rakouskému horolezci. | Video: Redbull content
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy