Iráčtí vojáci stojí před hlavní mešitou Islámského státu. V úzkých uličkách Mosulu umírají civilisté

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
30. 3. 2017 6:00
V husté zástavbě západní části druhého největšího iráckého města Mosulu zuří ostrá bitva mezi tzv. Islámským státem a iráckými vládními jednotkami. Jejich vojáci postupují při dobývání bašty islamistických radikálů a pouličních bitvách velmi pomalu. Mají strach z vysokého počtu civilních obětí. Situaci neřeší ani masivní bombardování města. Při náletech vládních letadel znovu umírají civilisté.
Irácká armáda a policie čistí ulice Mosulu od bojovníků Islámského státu od října. Zajatce prověřují tajné služby a uprchlické tábory se plní lidmi. | Video: Reuters, Asociated Press

BagdádIrácké speciální jednotky jsou v úzkých uličkách Mosulu na dohled od mešity al-Núrí. Místa, kde vůdce Islámského státu vyhlásil 29. června 2014 nový chalífát.

Iráčtí vojáci už ze svých pozic vidí hnědý minaret a na něm vlajku Islámského státu (IS). Od budovy, která má ve válce s terorismem velký symbolický význam, dělí iráckou armádu několik stovek metrů.

Podle zpravodaje agentury Reuters svádějí vojáci a bojovníci IS těžké boje ve starém městě. Ve spleti ulic, zdí a bariér na sebe pořádně nevidí.

"Někdy překvapíme my je, někdy oni nás," říká příslušník iráckých speciálních jednotek v Mosulu Abú Taíb.

Iráckým pozemním silám pomáhají vládní vrtulníky. V úterý a ve středu mohutně bombardovaly oblast v okolí železničního nádraží, kterou drželi islamističtí radikálové.

Ti přitom při ústupu ukrývají v ulicích, domech a automobilech nastražené bomby. Čtyři iráčtí vojáci zemřeli, když vešli do opuštěné cementárny, kterou Islámský stát využíval jako kasárna a sklad munice.

Obklíčit staré město 

Velitel západních koaličních vojsk americký generál John Richardson prohlásil, že jednou z možností je obklíčit v Mosulu staré město, aby se zamezilo ztrátám mezi civilním obyvatelstvem.

Ty jsou na západním břehu řeky Tigris podstatně větší než na východním, který irácká armáda dobyla v lednu.

Zatím nejasné je pozadí událostí ze 17. března, kdy při náletu amerických letadel zahynuly v Mosulu tři až čtyři stovky lidí.

Zřítil se blok několika budov a v sutinách pohřbil oběti. Svědci hovoří o obrovské explozi v půl deváté ráno.

Pentagon oznámil, že v dané době a místě americká letadla útočila na ozbrojence Islámského státu. Jednou z verzí je, že shozené bomby zasáhly nákladní automobil džihádistů, napěchovaný výbušninami a stojící na ulici.

Půl milionu lidí pod kontrolou IS 

V oblastech bojů nebo pod kontrolou Islámského státu teď žije zhruba půl milionu obyvatel. Dalších 200 tisíc z této části města uprchlo.

Irácký premiér Hajdár Abádí minulý týden na návštěvě Washingtonu řekl, že mu americká vláda slíbila urychlení boje s Islámským státem. Úplné vítězství v Mosulu proto irácký premiér očekává během několika týdnů.

Islámský stát kromě několika čtvrtí Mosulu ještě kontroluje vesnice ve směru na západ k syrským hranicím. A taky město Tal Afár, vzdálené 64 kilometrů západně od Mosulu.

Jsem v přední linii, nevíte, odkud přiletí kulka od odstřelovače, stále hrozí sebevražedné útoky islamistů, říká novinář Radan Šprongl z Mosulu. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 5 minutami

Úterní útok střelce ve fakultní nemocnici v Ostravě má sedmou oběť. Zemřela těžce zraněná žena. Informovala Česká televize.

před 7 minutami

Český řidič, jenž v Německu riskantně předjížděl, dostal vězení

Na dva roky a tři měsíce do vězení dnes soud v německém Pasově poslal českého řidiče kamionu, který začátkem letošního roku v Bavorsku riskantně předjížděl a ohrozil protijedoucí autobus. Informují o tom bavorská média. Rozsudek není ještě pravomocný, obhájce pro 53letého muže žádal podmíněný trest.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Český řidič kamionu půjde za riskantní jízdu do vězení, rozhodl soud v Německu

Na dva roky a tři měsíce do vězení poslal ve čtvrtek soud v německém Pasově českého řidiče kamionu, který začátkem letošního roku v Bavorsku riskantně předjížděl a ohrozil protijedoucí autobus. Informují o tom bavorská média. Rozsudek není ještě pravomocný, obhájce pro 53letého muže žádal podmíněný trest.

před 19 minutami

Florbalistkám stojí v cestě do semifinále MS opět Posko

Opět v roli jednoznačných favoritek se postaví české florbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu proti Polkám. Narazí na ně v této fázi už počtvrté za sebou a vyhrály všech sedm dosavadních vzájemných zápasů při skóre 57:13. Duel začne v pátek v 16:00 v přímém přenosu ČT Sport. Vítěz se v sobotu utká o finále s lepším ze souboje mezi Švýcarskem a Lotyšskem.

Naposledy se český tým utkal s Polskem v únoru na kvalifikaci MS v Gdaňsku a vyhrál 5:2. Na šampionátu v roce 2017 v Bratislavě zvítězil 10:4. V české extralize v současné době působí z polského výběru útočnice Dominika Buczeková a Zuzana Krzywaková ve Vítkovicích.

"Budou hrát agresivní hru, mají šikovné holky i se zkušenostmi z naší ligy, co umí rozhodovat zápasy i u nás. Ale my musíme hrát naši hru a udávat tempo," řekla útočnice Adéla Bočanová, která byla i u minulých třech soubojů s Polskem ve čtvrtfinále.

Polky, které skončily na minulém MS sedmé, letos prohrály v základní skupině s Finskem 3:14, zdolaly Německo 4:1 a podlehly Švýcarsku 0:11.

Další zprávy