Mosul vystřízlivěl. Osvoboditelé se mění v tyrany

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
3. 7. 2014 11:12
Město, kde většina lidí příchod islamistů z ISIL vítala, se začíná bát budoucnosti. Reportáž z Iráku.
Militantní islamistický bojovník mává vlajkou ISIL na vojenské přehlídce v provincii Rákka v Sýrii.
Militantní islamistický bojovník mává vlajkou ISIL na vojenské přehlídce v provincii Rákka v Sýrii. | Foto: Reuters

Bašíka/Mosul – Jsou tomu tři týdny, co z Iráku přišla zpráva, že radikální sunnité dobyli město Mosul. Před ozbrojenci z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) následně prchly desetitisíce lidí.

Většina obyvatel Mosulu - zhruba tři čtvrtiny - ale ve městě zůstala. Řada z nich islamisty vítala. Teď jsou ale zklamaní - město se proměnilo v ruiny, mešity jsou poškozené, radikálové s kalašnikovy vyhrožují místním ženám, aby nevycházely na ulici bez doprovodu mužských příbuzných.

Utekli nejen šíité, ale i místní Kurdové. A to přesto, že se převážně hlásí k sunnitské větvi islámu.

Ti, kdo zpočátku vítali odchod šíitských armádních a policejních jednotek věrných vládě v Bagdádu, se teď sami sebe ptají, co čekat od nevyzpytatelných islamistů.

Vystřízlivění

Ahmed Chalíl, který na mosulské univerzitě studuje strojírenství, tvrdí, že se na vojáky premiéra Núrího Málikího díval jako na okupanty a byl rád, když odešli. Příchod radikálů z ISIL mu ale nahnal strach.

"Nejdřív jsme měli pocit, jako by se otevřely brány vězení a my si užíváme první doušky svobody," vzpomíná. "Když se ale ve městě objevilo tolik ozbrojených skupin včetně al-Káidy, začal jsem se mít na pozoru."

Stejně mluví i další obyvatelé Mosulu, byť většina z nich tvrdí, že si tu ISIL nepočíná tak radikálně jako v Sýrii. Muži prý zatím mohou na ulicích kouřit, ženy řídí auta a nikdo z oslovených nezaznamenal jediný případ popravy, při níž by radikálové oběti uřízli hlavu, jak uvádějí některá svědectví.

Přesto leccos nasvědčuje tomu, že se vše může brzy změnit.

Když bojovníci ISIL dobyli Mosul, vydali sérii islámských zákonů, z nichž je zřejmé, že cigarety, drogy a alkohol zakázány budou. Že "svatostánky nevěřících" budou zničeny a ženy se budou muset zahalovat od hlavy až k patě a zůstávat doma.

Sochy padly

Do práce se radikálové dali před několika dny. Ve městě zničili sochy známých básníků a hudebníků a znesvětili hrob filozofa z 12. století.

Tisíce ozbrojenců pochodovaly v rámci mohutné demonstrace síly centrem Mosulu s kalašnikovy a raketomety odpalovanými z ramene, a v jejich výzbroji se dokonce objevila protiletadlová dvojčata.

"Islámský stát je zde navždy!" vykřikovali radikální islamisté a nechávali se fotografovat s dětmi s kalašnikovy v ruce.

"Jsme zde proto, abychom lid Mosulu ujistili o tom, že tady zůstaneme a že jsme dobře vyzbrojeni," říká jeden z ozbrojenců, který o sobě tvrdí, že pochází ze Sýrie a že je mu sedmnáct. "Vyrazíme odsud na Bagdád a pak na Damašek."

Třenice a kompromisy

Vláda ISIL už také úspěšně narušuje obchodní aktivity ve městě – i když to zatím není moc patrné. Jeden z pouličních prodavačů cigaret, který nechce říci své jméno, přiznal, že za ním před několika dny přišla čtveřice ozbrojenců a ačkoliv byli zdvořilí, jejich poselství bylo jasné: musí prý rychle doprodat své zásoby, cigarety musí z jeho nabídky úplně zmizet.

"Jsem úplně na dně, protože nevím, čím se budu živit," přiznává prodejce.

Další obchodník, který prodává pro změnu ženské spodní prádlo, říká v podstatě totéž: Radikálové mu nařídili, aby ukončil svůj byznys a prodej prádla přenechal ženám, samozřejmě náležitě zahaleným.

V obchodě s oděvy zase prodavač přiznává, že musel hlavy všech ženských figurín opatřit islámským šátkem, ani ony nesměly zůstat nezahaleny.

Rákka varuje

Mnohé z Mosulu děsí příklad Rákky, jediného většího města v Sýrii, které během tři roky trvající války s vládními jednotkami padlo do rukou povstalců.

Během jediného roku z ní bojovníci ISIL vypudili všechny ostatní povstalecké frakce a zavedli zde nejtvrdší formu šaríi, takže i nejzavilejší odpůrci prezidenta Bašára Asada začali tvrdit, že litují, že k povstání vůbec došlo.

Dvaadvacetiletý prodavač počítačů Ahmed Saffár proti některým změnám nic nemá. Souhlasí s ukončením prodeje cigaret a vystavováním ženského prádla ve výkladech obchodů, ničení šíitských mešit se mu však nelíbí a to, co bojovníci ISIL předvádějí v Sýrii, odmítá úplně.

"Rozhodně máme strach," říká. "Budoucnost se nám jeví v hodně černých barvách. A hlavně nevíme, co nás čeká."

Radikálové z ISIL o sobě ale mluví jako o "osvoboditelích".

Na islámských webech umístili fotografie a videa, na nichž jsou davy, které je vítají. I scény, jež mají dosvědčit, že život ve městě plyne po jejich příchodu nerušeně dál.

 

Právě se děje

Další zprávy