Nepovedený raketový test v Rusku: V oblasti stoupla radioaktivita, lidé vykoupili jód

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 9. 8. 2019 23:51
Ruská státní společnost Rosatom oznámila smrt pěti svých pracovníků při nepovedeném čtvrtečním raketovém testu na střelnici ruského vojenského námořnictva na severu země. Další tři lidé byli zraněni a popáleni, napsala agentura TASS. Podle dřívějších zpráv při zkoušce raketových motorů na kapalné palivo na zkušební střelnici u Severodvinska zahynuli dva lidé a další byli zraněni. Všichni byli dopraveni na specializované lékařské pracoviště, kde je jim poskytnuta nezbytná pomoc, uvedl Rosatom.
Ruští příslušníci bezpečnostních sil - ilustrační foto.
Ruští příslušníci bezpečnostních sil - ilustrační foto. | Foto: Reuters

K tragické události došlo během "inženýrsko-technických prací" spojených s "izotopovými zdroji" pohonu raketových motorů na kapalné palivo.

Podle předchozích zpráv se po incidentu v místě testu zvýšila nakrátko radioaktivita, která pak "prudce" klesla. Rusové žijící v přilehlé oblasti na severu země podle ruských médií začali skupovat jód. Podrobnosti o testu, který skončil výbuchem, se ruské ministerstvo obrany rozhodlo utajit. Podle nepotvrzených zpráv byli do moskevských nemocnic dopraveni lidé s nemocí z ozáření.

Přilehlá oblast Bílého moře, Dvinský záliv, byla na měsíc uzavřena pro civilní plavbu.

Ministerstvo obrany už ve čtvrtek oznámilo, že při zkoušce raketových motorů na kapalné palivo na zkušební střelnici u Severodvinska nastal výbuch a požár. Asi 40 kilometrů od místa nehody se podle úřadů krátce zvýšila radioaktivita.

Zatímco ministerstvo obrany žádné další podrobnosti nesdělilo, na sociálních sítích se objevily zprávy o zraněných, údajně hospitalizovaných až v Moskvě kvůli ozáření.

Šest lidí bylo údajně dopraveno speciálními letadly do hlavního města, kde je převzala kolona vozidel s lidmi v protichemických oblecích. Pacienti, kteří prý mají i těžká zranění, byli hospitalizováni s diagnózou nemoc z ozáření. V zóně výbuchu prý pracují specialisté na sběr radioaktivního odpadu. Informace se odvolávají na zprávy investigativního internetového média Baza, z jiných zdrojů je nelze ověřit.

Gubernátor Archangelské oblasti novinářům pouze potvrdil, že lidé zranění při neštěstí u Severodvinsku byli dopraveni do Moskvy, kde se o ně starají lékaři v blíže neurčeném "federálním středisku".

Lidé vykupují jód

"V lékárnách Archangelska a Severodvinska prudce stoupla poptávka po preparátech obsahujících jód," napsala agentura Interfax. Momentálně se žádné pilulky s jódem nedají sehnat, protože lidé "skoupili všechno", jak prohlásil jeden lékárník. Sháňka po jódu podle něj vypukla ještě ve čtvrtek večer a lidé nejprve kupovali tabletky a pak i další preparáty a roztoky, obsahující jód.

Lékárníci si objednali další zboží, protože sháňka po jódu pokračuje i v pátek. Podle místního serveru jód aktuálně není v devíti z 15 místních lékáren, ale poptávka pokračuje.

Existuje teorie, že preparáty s jódem jsou s to chránit organismus před radiací, ale nedoporučuje se je užívat bez konzultace s lékaři, což se týká především lidí s problémy se štítnou žlázou, poznamenal list Vedomosti.

Radioaktivita po dobu 30 minut podle náčelníka civilní obrany trojnásobně překročila přípustnou normu, než prudce klesla. Lidem prý nic nehrozilo, větší dávku dostane pacient při vyšetření na rentgenu, napsal list Kommersant. Informace o krátkodobém zvýšení radioaktivity v pátek z webu severodvinské radnice zmizela. Podle aktuální zprávy TASS je v oblasti radioaktivita v normě.

Uzavření Dvinského zálivu představuje podle nejmenovaných zástupců vojenského námořnictva preventivní opatření ohledně místního rybolovu, protože do těchto vod se mohlo dostat vysoce toxické raketové palivo. To se během tří čtyř týdnů natolik rozředí, že přestane být nebezpečné. Navíc vojáci potřebují čas, aby našli a vyzvedli z moře kusy poničené techniky, nutné k vyšetření příčin čtvrteční nehody.

 

Právě se děje

Další zprávy