Moskva prý chce Savčenkovou vyměnit za Rusy vězněné v USA. Výměnou žádá Buta a Jarošenka

ČTK ČTK
29. 3. 2016 10:44
O tom, že Moskva vymění odsouzenou Nadiju Savčenkovou za některého z ruských občanů, se spekuluje už dlouho. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nabídl výměnu za důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, zadržené na východě Ukrajiny. Podle Interfaxu je ale na stole jiný návrh.
Viktor But v Thajsku.
Viktor But v Thajsku. | Foto: Reuters

Moskva - Moskva chce vyměnit vězněnou Ukrajinku Nadiju Savčenkovou za skupinu Rusů odsouzených v zahraničí.

Jsou mezi nimi i Viktor But a Konstantin Jarošenko, kteří si odpykávají vysoké tresty v USA. S odvoláním na ruské justiční zdroje to uvedla agentura Interfax.

Savčenková byla minulý týden v Rusku odsouzena na 22 let za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Moskva dala najevo ochotu ji vyměnit.

But byl v USA v roce 2012 odsouzen na 25 let za obchodování se zbraněmi a poskytování pomoci teroristům. Jeho osud se stal inspirací pro americký film z roku 2005 Obchodník se smrtí, kde dodavatele zbraní všeho druhu ztvárnil Nicolas Cage.

Bývalý pilot Jarošenko si od roku 2011 v americkém vězení odpykává trest 20 let za pašování pěti tun kokainu. Moskva proti jejich odsouzení opakovaně protestuje s tím, že byli do USA uneseni.

Buta američtí agenti zadrželi v Thajsku, Jarošenka v Libérii.

O výměně Savčenkové se spekuluje už dlouho. Dosud se předpokládalo, že by měla být vyměněna za údajné důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, kteří byli zadrženi na východě Ukrajiny a před ukrajinským soudem teď čelí obžalobě z podněcování terorismu.

Podle Interfaxu jsou konzultace o výměně Savčenkové v plném proudu. Rusko prý předložilo seznam osob, na jejichž výměně za vězněnou ukrajinskou letkyni má zájem.

"Výměna jednoho člověka za několik lidí se odehrála v minulosti už několikrát. V případě Savčenkové jde o zvlášť těžký zločin - vraždu dvou ruských občanů. Ti, za které by měla být vyměněna (tedy But s Jarošenkem), nikoho nezabili," citovala agentura svůj zdroj.

Savčenková byla odsouzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů v bojové zóně na východě Ukrajiny. Pilotka vrtulníku jakékoli provinění popírá a tvrdí, že do Ruska byla unesena.

Osvobození Savčenkové důrazně žádá Kyjev, Evropská unie i Spojené státy. Podle ruských médií může o jejím propuštění či o případné výměně rozhodnout jen ruský prezident Vladimir Putin.

 

Právě se děje

Další zprávy