reklama
 
 

Moskva obviňuje koalici vedenou USA, že v Aleppu bombarduje civilní cíle

19. 10. 2016
Podle Ruska má koalice na svědomí smrt nejméně šesti civilistů, kteří zemřeli při středečních náletech na Aleppo. Ruské ministerstvo obrany upozornilo, že v oblasti nebyly ani ruské, ani syrské stroje, avšak dvě belgické stíhačky F-16. Brusel obvinění odmítl. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová se dožaduje, aby americké ministerstvo zahraničí ostře odsoudilo nálety na civilní cíle.

MoskvaRusko ve středu obvinilo koalici vedenou Spojenými státy z náletu na syrskou vesnici u města Aleppo a zabití šesti civilistů.

Podle ruského ministerstva obrany v dané oblasti v noci z úterý na středu operovaly jen dva belgické letouny F-16. Brusel ale ruské obvinění odmítl.

"Nejméně šest lidí bylo zabito a čtyři další utrpěli různě vážná poranění v důsledku bombardování, které zničilo dva domy," uvedlo ruské ministerstvo. Zdůraznilo, že v oblasti nebyly ani ruské, ani syrské stroje, avšak dvě belgické stíhačky F-16.

To belgické ministerstvo obrany popřelo. "Nebyli jsme v této oblasti, do zmiňovaného útoku nejsme zapleteni," řekl agentuře AFP mluvčí Laurence Mortier. Stejné ujištění v rozhlase vyslovil i šéf resortu, podle kterého se Rusko snaží vyvolat rozkol v koalici proti takzvanému Islámskému státu.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová vzápětí po obvinění koaličních sil z náletu se na Facebooku ironicky dožadovala, aby "americké ministerstvo zahraničí ostře odsoudilo nálety na civilní cíle". Prý nebude těžké najít vhodné fotografie zabitých civilistů a spustit štvavou kampaň.

Ruské a syrské vzdušné síly pozastavily v úterý nálety na Aleppo jako "gesto dobré vůle", nesouvisející s mezinárodní kritikou náletů. Podle pondělní bilance Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) zahynulo v Aleppu od obnovení bojů v září přes 440 civilistů, z toho 80 dětí. Mezinárodní společenství ruské a syrské nálety opakovaně ostře odsoudilo.

Ženy z organizace Osvoboďte ženy z Aleppa protestovaly proti ruskému bombardování svého města. | Video: Rádio Svobodná Evropa |  00:49

autor: ČTK | 19. 10. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama