Moskva: Několik set demonstrantů zatčeno

ČTK
4. 11. 2006 12:51
Moskva - Policie v Moskvě zatkla několik set lidí, včetně několika novinářů. Účastnili se akcí ke Dni národní jednoty.
Den národní jednoty má oslavovat výročí osvobození Moskvy od polských interventů v roce 1612 a tedy obnovení ruské státnosti.
Den národní jednoty má oslavovat výročí osvobození Moskvy od polských interventů v roce 1612 a tedy obnovení ruské státnosti. | Foto: Reuters

Za silné policejní asistence se dnes v Moskvě zúčastnilo několik tisíc lidí nacionalistických a patriotických akcí na oslavu státního svátku Dne národní jednoty.

Úřady nepovolily takzvaný Ruský marš, při kterém chtěli nacionalisté projít centrem města. V parku Děvičí pole se konala povolená akce národně-vlastenecké strany Vlast a část nacionalistů se k akci připojila.

Hlídkovalo 6500 policistů

Policie zatkla několik set lidí, kteří se pokusili do parku dostat.

Ve městě hlídkovalo na 6500 policistů a několik stovek příslušníků zvláštních jednotek OMON. České velvyslanectví v Moskvě varovalo Čechy žijící v Moskvě, aby dbali zvýšené opatrnosti v centru města a v okolí stanic metra.

Radikální nacionalisté chtěli původně přenést pochod do moskevského metra. Dopoledne tam byly posíleny policejní hlídky, skupiny milicionářů hlídaly i vchody a východy. Na stanici metra Park kultury, který je nejblíže Děvičímu poli, zatýkala milice mladé lidi bez prohlídky dokumentů.

Zatčeno více než sto lidí

Zadrženo bylo podle různých zdrojů od sta do 300 lidí, včetně několika novinářů. Policie odvážela zadržené autobusy. Zatýkalo se i v okolí parku, podle policie měli někteří zadržení u sebe nože.

U památníku spisovatele Lva Tolstého na Děvičím poli se na povolené akci sešly asi dva tisíce lidí. Území uzavřeli těsným kordonem policisté, příchozí museli projít bezpečnostními rámy a osobní prohlídkou.

Demonstranti, kteří nesli plakáty s nápisy "Nepleťte si německé fašisty s ruskými patrioty" a vykřikovali hesla jako "Sláva Rusku", si vyslechli několik projevů, vystoupil například poslanci Sergej Baburin nebo Dmitrij Rogozin ze strany Vlast.

Nacistický pozdrav a ruská gesta

Během jednoho z projevů pozdravila část demonstrantů vystupujícího zvednutím rukou jako při nacistickém pozdravu.Baburin nato vyzval dav, aby "neukazoval svá ruská gesta". Po ukončení mítinku se část demonstrantů vydala pochodem do centra města.

Na dalších mítincích se v Moskvě sešli příznivci populistického politika Vladimira Žirinovského, komunisté, pravoslavní věřící i pravicově a liberálně zaměření občané.

Nacionalistické akce se měly konat i v jiných ruských městech, policie ale většinu z nich rozehnala. V Petrohradu, kde úřady zakázaly všechny veřejné mítinky, se nacionalisté srazili s antifašisty a příznivci levice. Milice ale rvačku rozehnala.

Nacionalistický průvod městem u příležitosti státního svátku se konal už loni, někteří účastníci tehdy vykřikovali šovinistická hesla a nesli fašistické symboly.

Den národní jednoty má oslavovat výročí osvobození Moskvy od polských interventů v roce 1612, a tedy obnovení ruské státnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy