Moskva je znepokojena situací v Sýrii, vyzvala ke zdrženlivosti. Spojené státy Izrael podpořily

ČTK ČTK
10. 2. 2018 20:10
Rusko vyzvalo Izrael i Sýrii, aby se chovali zdrženlivě, jelikož spory mohou pomoci dalšímu vyhrocení situace v Sýrii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Moskva je vážně znepokojena nejnovějším vývojem v Sýrii a vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti. Jak uvedla ruská diplomacie ve svém prohlášení, je třeba se vyhnout dalšímu vyhrocení situace. Spojené státy v reakci na vyhrocení situace mezi Izraelem a Sýrií oznámily, že plně podporují právo Izraele bránit se proti hrozbám.

Izraelský vrtulník v sobotu ráno sestřelil íránské bezpilotní letadlo vyslané ze Sýrie nad Izrael. Letectvo pak zaútočilo na 12 syrských a íránských cílů v Sýrii a syrská armáda kvůli tomu zaktivovala protivzdušnou obranu. Podle syrské státní televize bylo zasaženo několik izraelských letadel, což ale Izrael popřel. Poškozena podle něj byla jenom jedna stíhačka F-16 a pilotům se podařilo seskočit.

"Vyzýváme obě strany, aby zachovaly zdrženlivost a vyhnuly se jakýmkoliv krokům, které povedou k dalšímu zkomplikování situace," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. "Je třeba bezpodmínečně respektovat svrchovanost a územní celistvost Sýrie a dalších zemí v regionu," dodalo.

Jak oznámil mluvčí Pentagonu Adrian Rankine-Galloway, americké ministerstvo obrany se na izraelské vojenské operaci nijak nepodílelo. "Izrael je naším nejbližším bezpečnostním partnerem v regionu a my plně podporujeme jeho základní právo bránit se před hrozbami, které ohrožují jeho obyvatele a území," uvedl mluvčí. "Sdílíme obavy mnoha lidí z celého regionu, že aktivity Íránu ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost," dodal.

Sestřelení izraelské stíhačky okomentovalo i radikální libanonské hnutí Hizballáh, které je stejně jako Rusko a Írán spojencem vlády v Damašku a pomáhá syrské armádě. Jde podle něj o "začátek nové strategické fáze", která omezí zneužívání syrského vzdušného prostoru Izraelem.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy