Rusko chce na Krymu obnovit protiraketový radar z dob SSSR

ČTK ČTK
4. 10. 2014 18:09
Radar byl postaven ještě za sovětských dob. Později si jej od Ukrajiny pronajali Rusové, ale v posledních letech byla stanice opuštěná.
Oslavy 9. května v Sevastopolu
Oslavy 9. května v Sevastopolu | Foto: Reuters

Moskva - Ruská armáda se na anektovaném Krymu chystá modernizovat a opět uvést do provozu radar, který za sovětských dob sloužil k výstraze před raketovým útokem.

V sobotu to oznámil velitel ruské protivzdušné a vesmírné obrany generálporučík Alexandr Golovko. Rusko připojilo poloostrov k svému území v březnu.

"Radiolokační stanice Dněpr v Sevastopolu bude spuštěna po modernizaci a uvedena do bojové pohotovosti v roce 2016," řekl ruský generál.

V posledních letech opuštěná

V krymském přístavu Sevastopol má svou hlavní základnu ruská Černomořská flotila. Zmíněný radar, v kódu NATO Hen House, byl zde postaven ještě za sovětských dob, později si jej od Ukrajiny pronajali Rusové, ale v posledních letech byla stanice opuštěná.

Podle generála by už od 1. prosince mělo v krymském městě Jevpatorija zahájit provoz středisko řízení vojenských družic, původně vybudované už na počátku 60. let a vybavené obřím radioteleskopem, patřícím mezi největší na světě.

Toto vybavení ale Ukrajinci podle ruského generála po rozpadu Sovětského svazu prakticky nevyužívali, ani nemodernizovali, a tak není zrovna v nejlepším stavu. Středisko v Jevpatoriji má být podřízeno hlavnímu centru v Krasnoznamensku u Moskvy.

Reakce na "posilování přítomnosti NATO"

Ruský prezident Vladimir Putin v červenci přislíbil, že Rusko opraví a uvede vojenská zařízení na Krymu do pořádku, aby posílilo obranyschopnost země v reakci na posilování přítomnosti NATO ve východní Evropě a v oblasti Černého moře. Na rozvoj Černomořské flotily má být do roku 2020 vynaloženo více než 86 miliard rublů (asi 47 miliard korun), jak před časem uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

 

Právě se děje

Další zprávy