"Výsměch spravedlnosti": Moskevský soud označil Navalného fondy za extremistické

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2021 6:41
Moskevský soud ve středu podle očekávání vyhověl žádosti prokuratury a označil fondy a štáby spojené s vězněným opozičníkem Alexejem Navalným za extremistické organizace. Verdiktem vstoupil zároveň v platnost zákaz jejich činnosti. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na sdělení tiskové služby soudu.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Navalnyj, který je aktuálně ve vězení, na Twitteru napsal, že rozsudek považuje za "výsměch spravedlnosti" a že se ani teď svého boje nevzdá. "Když je korupce základem, na kterém stojí vláda, pak jsou bojovníci proti korupci označeni za extremisty… Budeme dál prosazovat naše myšlenky a cíle. Tohle je naše země a žádnou jinou nemáme," uvedl.

Verdikt padl po jednání, které se konalo s vyloučením veřejnosti, a úřady ho mohou začít uplatňovat s okamžitou platností. Mimo jiné to znamená, že žádný z Navalného spolupracovníků se nesmí ucházet o veřejné funkce. Podle agentury AP takto ruské úřady zasadily další podstatnou ránu opozici, protože z podzimních voleb předem vyloučily řadu kritiků prezidenta Vladimira Putina.

Návrh prokuratury na zákaz činnosti se týkal Navalného Fondu boje proti korupci (FBK), loni zaregistrovaného Fondu obrany práv občanů (FZPG) a občanského hnutí Štáby Navalného. Moskevský soud 27. dubna vyšel žalobcům vstříc a omezil činnost fondů předběžným opatřením, jež platilo do dnešního rozhodnutí o návrhu prokuratury. V případě štábů stačilo úřadům k zastavení jejich činnosti pouhé podání žaloby.

"Tento případ je navázán na zákon, který zapovídá všem lidem spojeným s Fondem boje proti korupci kandidaturu ve volbách," uvedl během slyšení právník Jevgenij Smirnov, který Navalného organizace zastupoval. Představitelé FBK jsou rozhodnutí se proti dnešnímu verdiktu ve stanovené desetidenní lhůtě odvolat, řekla agentuře TASS advokátka Valerija Vetoškinová.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab verdikt odsoudil a označil jej za "perverzní". "Je to další kavkovský útok na ty, kdo se vzepřeli proti korupci… a záměrný pokus postavit skutečnou opozici v Rusku v podstatě mimo zákon," uvedl v prohlášení. Verdikt odsoudilo i americké ministerstvo zahraničí, které rovněž vyzvalo k propuštění Navalného.

Podle prokuratury se organizace kolem Navalného zabývají "vytvářením podmínek pro destabilizaci společenské a společensko-politické situace a skutečným cílem jejich činnosti je vytvářet podmínky pro změnu základů ústavního pořádku". Navíc je prokuratura přesvědčená, že tyto struktury na území Ruské federace realizují činnost zahraničních a mezinárodních organizací, jejichž aktivity v Rusku už byly označené jako nežádoucí.

Oba fondy ruské úřady opatřily v ruském kontextu hanlivou nálepkou "zahraničního agenta" kvůli údajnému přijímání peněz ze zahraničí.

Štáby Navalného tvoří síť, která má pobočky po celém Rusku. Na svém webu uvádějí, že se zabývají například zveřejňováním analýz, ochranou životního prostředí, stejně jako podporou nezávislých kandidátů v místních volbách a dalšími politickými kampaněmi.

Video: Vězeňská kolonie IK-2 v Pokrovu patří mezi nejtvrdší v Rusku

Vězeňská kolonie IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti je známá striktním režimem, který v ní panuje. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo až 16 lidí

Až 16 lidí zřejmě přišlo o život a deset dalších utrpělo zranění při požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Úřady podle agentury TASS potvrdily sedm mrtvých s tím, že devět osob je pohřešováno.

Podle záchranářů ale ani tito nezvěstní neštěstí velmi pravděpodobně nepřežili.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Babiš uvítal pokyn ze summitu, aby Brusel zvážil další regulaci energetického trhu

Český premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za velký úspěch pokyn unijního summitu, aby komise zvážila další regulaci energetického trhu. Podle něj zatím Evropská komise nereaguje adekvátně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy