Mořské ryby polykají stále více plastového odpadu. Lidé ho mají na talíři, aniž by o tom věděli

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 8. 2017 13:58
Drobné plastové částečky plující v moři voní podle nejnovějšího výzkumu rybám úplně stejně jako jejich přirozená potrava. To způsobuje, že je rybí hejna ve stále větším množství polykají. Kusy, které se pak dostanou lidem na stůl, následně obsahují čím dál větší objem umělých látek. Lidé je podle nové studie jedí, aniž by o tom věděli. Podle vědců zatím není jasné, jak moc mohou být drobné částečky pro konzumenty škodlivé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Milovníkům mořských plodů nechybí v jejich jídelníčku pravidelná dávka mikroplastů. Vyplývá to z nové studie vydané ve vědeckém časopisu Proceedings.

Podle ní totiž mořské ryby čím dál více lákají zbytky nerecyklovaných plastů, které končí v oceánech. Ty se pak dostávají lidem na talíře, potažmo do jejich žaludků. 

Ryby přitom plasty dokonce samy vyhledávají. "Slyšel jsem vědce i laiky tvrdit, že (v moři) je tolik plastu, že na něj tito živočichové narazí a konzumují ho bezmyšlenkovitě," říká spoluautor studie Matthew Savoca z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

"Lidé, kteří vědí něco o způsobu shánění potravy u zvířat a studují to, ale tuší, že to není pravda," dodal Savoca pro časopis Popular Science.

Přitažlivé aroma 

Podle něj láká ryby na mikroplastech jejich aroma. Plasty totiž zřejmě páchnou podobně jako jejich přirozená potrava, takže je tito živočichové cíleně vyhledávají.

A nemají problém je najít.

Lidstvo za posledních 65 let vyprodukovalo přes 8 miliard tun plastu, který až příliš často končí právě v oceánech.

V roce 2014 v něm plavalo podle studie zveřejněné v časopisu Science pět bilionů kusů z umělé hmoty. Každý rok skončí v mořích zhruba 5 až 13 milionů tun plastového odpadu.

Plast se za nějakou dobu v moři rozloží na drobné částice známé jako mikroplast. Ten pak pojídají ryby a jiní mořští živočichové.

Oblíbený pokrm ančoviček

Krmí se jím i sardele, milovníkům ryb známé pod kulinářským názvem ančovičky.

Skupině chycených rybiček vědci nabídli drobné plasty vytažené z mořské vody a stejné kousky plastů, které pro změnu nikdy ve vodě nebyly.

K jejich překvapení sardele reagovaly na plasty z moře stejným způsobem, jako reagují na normální potravu.

Podle Matthewa Savocy je to tím, že na povrchu drobných plastových částic plujících v mořské vodě se časem uchytí řasy. Ty pak produkují látku, kterou ryby využívají při vyhledávání potravy.

"Výzkum ukazuje, že to pro ryby může být mnohem víc matoucí, než jsme předpokládali," cituje Savocu tentokrát britský list The Guardian.

"Pokud plast vypadá a voní jako jídlo, je pro zvířata, jako jsou ryby, mnohem obtížnější ho od jídla odlišit."

Pozor na plasty

Zamoření oceánů plastovým odpadem může mít tedy podle vědců ještě vážnější následky, než se dosud předpokládalo.

Míra nebezpečí mikroplastů pro lidské zdraví zatím není ještě úplně prozkoumána. Lidem ale podle vědců rozhodně neprospívá.

Výroba plastů pro spotřební účely mezitím neklesá. Týká se to hlavně plastových lahví, kterých se na světě produkuje tolik, že ani není v lidských silách stíhat je všechny recyklovat.

Podle obhájců životního prostředí bude do roku 2050 v mořích dokonce víc plastů než ryb.

Vědci tvrdí, že mouční červi dokážou ve svých vnitřnostech rozložit polystyren a další typy plastů. Zjištění by mohla vést k novým metodám, jak zvládnout rostoucí problém s odpady z plastů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy