Mořské ryby polykají stále více plastového odpadu. Lidé ho mají na talíři, aniž by o tom věděli

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 8. 2017 13:58
Drobné plastové částečky plující v moři voní podle nejnovějšího výzkumu rybám úplně stejně jako jejich přirozená potrava. To způsobuje, že je rybí hejna ve stále větším množství polykají. Kusy, které se pak dostanou lidem na stůl, následně obsahují čím dál větší objem umělých látek. Lidé je podle nové studie jedí, aniž by o tom věděli. Podle vědců zatím není jasné, jak moc mohou být drobné částečky pro konzumenty škodlivé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Milovníkům mořských plodů nechybí v jejich jídelníčku pravidelná dávka mikroplastů. Vyplývá to z nové studie vydané ve vědeckém časopisu Proceedings.

Podle ní totiž mořské ryby čím dál více lákají zbytky nerecyklovaných plastů, které končí v oceánech. Ty se pak dostávají lidem na talíře, potažmo do jejich žaludků. 

Ryby přitom plasty dokonce samy vyhledávají. "Slyšel jsem vědce i laiky tvrdit, že (v moři) je tolik plastu, že na něj tito živočichové narazí a konzumují ho bezmyšlenkovitě," říká spoluautor studie Matthew Savoca z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

"Lidé, kteří vědí něco o způsobu shánění potravy u zvířat a studují to, ale tuší, že to není pravda," dodal Savoca pro časopis Popular Science.

Přitažlivé aroma 

Podle něj láká ryby na mikroplastech jejich aroma. Plasty totiž zřejmě páchnou podobně jako jejich přirozená potrava, takže je tito živočichové cíleně vyhledávají.

A nemají problém je najít.

Lidstvo za posledních 65 let vyprodukovalo přes 8 miliard tun plastu, který až příliš často končí právě v oceánech.

V roce 2014 v něm plavalo podle studie zveřejněné v časopisu Science pět bilionů kusů z umělé hmoty. Každý rok skončí v mořích zhruba 5 až 13 milionů tun plastového odpadu.

Plast se za nějakou dobu v moři rozloží na drobné částice známé jako mikroplast. Ten pak pojídají ryby a jiní mořští živočichové.

Oblíbený pokrm ančoviček

Krmí se jím i sardele, milovníkům ryb známé pod kulinářským názvem ančovičky.

Skupině chycených rybiček vědci nabídli drobné plasty vytažené z mořské vody a stejné kousky plastů, které pro změnu nikdy ve vodě nebyly.

K jejich překvapení sardele reagovaly na plasty z moře stejným způsobem, jako reagují na normální potravu.

Podle Matthewa Savocy je to tím, že na povrchu drobných plastových částic plujících v mořské vodě se časem uchytí řasy. Ty pak produkují látku, kterou ryby využívají při vyhledávání potravy.

"Výzkum ukazuje, že to pro ryby může být mnohem víc matoucí, než jsme předpokládali," cituje Savocu tentokrát britský list The Guardian.

"Pokud plast vypadá a voní jako jídlo, je pro zvířata, jako jsou ryby, mnohem obtížnější ho od jídla odlišit."

Pozor na plasty

Zamoření oceánů plastovým odpadem může mít tedy podle vědců ještě vážnější následky, než se dosud předpokládalo.

Míra nebezpečí mikroplastů pro lidské zdraví zatím není ještě úplně prozkoumána. Lidem ale podle vědců rozhodně neprospívá.

Výroba plastů pro spotřební účely mezitím neklesá. Týká se to hlavně plastových lahví, kterých se na světě produkuje tolik, že ani není v lidských silách stíhat je všechny recyklovat.

Podle obhájců životního prostředí bude do roku 2050 v mořích dokonce víc plastů než ryb.

Vědci tvrdí, že mouční červi dokážou ve svých vnitřnostech rozložit polystyren a další typy plastů. Zjištění by mohla vést k novým metodám, jak zvládnout rostoucí problém s odpady z plastů. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy