Mořské ryby polykají stále více plastového odpadu. Lidé ho mají na talíři, aniž by o tom věděli

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 8. 2017 13:58
Drobné plastové částečky plující v moři voní podle nejnovějšího výzkumu rybám úplně stejně jako jejich přirozená potrava. To způsobuje, že je rybí hejna ve stále větším množství polykají. Kusy, které se pak dostanou lidem na stůl, následně obsahují čím dál větší objem umělých látek. Lidé je podle nové studie jedí, aniž by o tom věděli. Podle vědců zatím není jasné, jak moc mohou být drobné částečky pro konzumenty škodlivé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Milovníkům mořských plodů nechybí v jejich jídelníčku pravidelná dávka mikroplastů. Vyplývá to z nové studie vydané ve vědeckém časopisu Proceedings.

Podle ní totiž mořské ryby čím dál více lákají zbytky nerecyklovaných plastů, které končí v oceánech. Ty se pak dostávají lidem na talíře, potažmo do jejich žaludků. 

Ryby přitom plasty dokonce samy vyhledávají. "Slyšel jsem vědce i laiky tvrdit, že (v moři) je tolik plastu, že na něj tito živočichové narazí a konzumují ho bezmyšlenkovitě," říká spoluautor studie Matthew Savoca z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

"Lidé, kteří vědí něco o způsobu shánění potravy u zvířat a studují to, ale tuší, že to není pravda," dodal Savoca pro časopis Popular Science.

Přitažlivé aroma 

Podle něj láká ryby na mikroplastech jejich aroma. Plasty totiž zřejmě páchnou podobně jako jejich přirozená potrava, takže je tito živočichové cíleně vyhledávají.

A nemají problém je najít.

Lidstvo za posledních 65 let vyprodukovalo přes 8 miliard tun plastu, který až příliš často končí právě v oceánech.

V roce 2014 v něm plavalo podle studie zveřejněné v časopisu Science pět bilionů kusů z umělé hmoty. Každý rok skončí v mořích zhruba 5 až 13 milionů tun plastového odpadu.

Plast se za nějakou dobu v moři rozloží na drobné částice známé jako mikroplast. Ten pak pojídají ryby a jiní mořští živočichové.

Oblíbený pokrm ančoviček

Krmí se jím i sardele, milovníkům ryb známé pod kulinářským názvem ančovičky.

Skupině chycených rybiček vědci nabídli drobné plasty vytažené z mořské vody a stejné kousky plastů, které pro změnu nikdy ve vodě nebyly.

K jejich překvapení sardele reagovaly na plasty z moře stejným způsobem, jako reagují na normální potravu.

Podle Matthewa Savocy je to tím, že na povrchu drobných plastových částic plujících v mořské vodě se časem uchytí řasy. Ty pak produkují látku, kterou ryby využívají při vyhledávání potravy.

"Výzkum ukazuje, že to pro ryby může být mnohem víc matoucí, než jsme předpokládali," cituje Savocu tentokrát britský list The Guardian.

"Pokud plast vypadá a voní jako jídlo, je pro zvířata, jako jsou ryby, mnohem obtížnější ho od jídla odlišit."

Pozor na plasty

Zamoření oceánů plastovým odpadem může mít tedy podle vědců ještě vážnější následky, než se dosud předpokládalo.

Míra nebezpečí mikroplastů pro lidské zdraví zatím není ještě úplně prozkoumána. Lidem ale podle vědců rozhodně neprospívá.

Výroba plastů pro spotřební účely mezitím neklesá. Týká se to hlavně plastových lahví, kterých se na světě produkuje tolik, že ani není v lidských silách stíhat je všechny recyklovat.

Podle obhájců životního prostředí bude do roku 2050 v mořích dokonce víc plastů než ryb.

Vědci tvrdí, že mouční červi dokážou ve svých vnitřnostech rozložit polystyren a další typy plastů. Zjištění by mohla vést k novým metodám, jak zvládnout rostoucí problém s odpady z plastů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy